Nymburk podlehl v Eurocupu Bilbau 47:59, Final Four se mu vzdálil

22:49
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka prohráli ve čtvrtfinále Evropského poháru ULEB s Bilbaem 47:59, i když v poločase vedli o deset a před poslední čtvrtinou ještě o sedm bodů. Závěrečnému náporu favorita však neodolali.

Úvodní čtvrtfinálové utkání Evropského poháru ULEB basketbalistů. Vlevo Javi Rodriguez z Bilbaa, vpravo nymburský Petr Benda. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Příští středu musí v odvetě na španělské půdě vyhrát alespoň o 13 bodů, aby se dostali do Final Four druhé nejlepší evropské pohárové soutěže.

Český reprezentant ve službách Bilbaa Tomáš Hampl se v pardubické ČEZ Areně, kde Nymburku fandila i dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, na palubovce neobjevil. Celý zápas, v němž většinou vedl Nymburk, strávil na lavičce. Bilbao zachránil až skvělý obrat v poslední části utkání.

Nymburk - Bilbao 47:59

ČEZ Nymburk - Bilbao Basket 47:59 (18:15, 32:22, 42:35)
Nejvíce bodů: Lewis 17, Pumprla 9, Ricci 7, Benda 6 - Moiso 11, Banič a Warren po 10. Rozhodčí: Muzakis (Řec.), Cmikiewicz (Pol.), Herceg (Chorv.). Fauly: 18:17. Trestné hody: 9/5 - 17/12. Trojky: 8:3. Diváci: 7520.

Nymburští mohli jet na Pyrenejský poloostrov s mnohem lepší výchozí pozicí, ale vymstilo se jim selhání v závěrečné čtvrtině. První tři desetiminutovky přitom Středočeši s desátým celkem španělské ligy hráli na hranici svých možností a zdálo se, že soupeři oplatí dvě porážky z loňských soubojů v základní skupině.

Šestinásobní čeští šampioni předváděli 30 minut možná nejlepší basket za tři sezony, co v Eurocupu nastupují. Především jejich obrana byla výtečná a favorizované Bilbao, podle expertů jeden z hlavních adeptů na celkové vítězství, v útoku tápalo. Nymburk dovolil v poločase baskickému klubu nastřílet jen 22 bodů, což je vynikající vizitka, a většinou díky agresivnímu pojetí držel Bilbao pod tlakem.

V útoku Nymburk sázel na rychlou kolektivní hru, za 30 minut nastřílel sedm trojek a bodově zářil hlavně Ron Lewis. Poločasové vedení 33:22 a sedmibodový náskok po třetí čtvrtině držel pardubickou halu ve varu a Nymburk nadávkoval velkým optimismem. Ovšem čtvrtá čtvrtina přinesla velký obrat.

Bilbao viditelně zvýšilo nasazení a tlak v obraně, na což domácí nestačili reagovat. Rychle nakupili laciné ztráty a už po necelých třech minutách bylo vyrovnáno. Nymburk čekal v poslední desetiminutovce čtyři minuty na to, než se bodově prosadí některý z jeho hráčů. Když pivot Phil Ricci snížil na 44:46, byl už soupeř rozjetý k velkému trháku a v závěru se vezl na vlně euforie.

Devíti body Bilbao podržel do té doby neviditelný střelec Blums, zdatně mu sekundoval i Moiso. Právě oni měli na konci hlavní podíl na výhře Bilbaa, zatímco Nymburk se nezmohl ani na zmírnění porážky. V pardubické hale se v letošní pohárové sezoně představil naposledy. I kdyby senzačně postoupil mezi finálovou čtyřku, turnaj se bude hrát na neutrální půdě.