Nymburk po prodloužení zdolal Gran Canarii a drží šanci na postup

20:51aktualizováno  21:03
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka ve čtvrtém utkání osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB porazili španělskou Gran Canarii 79:71 po prodloužení. Dvě utkání před koncem skupiny drží čeští šampioni stále naději na postup mezi nejlepších osm celků soutěže.

Zápas Nymburk - Grand Canaria. foto: ČTK

Středočeši v pardubické ČEZ Areně oplatili soupeři dva týdny starou prohru o 15 bodů a před více než sedmi tisícovkami diváků získali velmi cenný skalp soupeře z nejlepší evropské soutěže.

Příští úterý Nymburk nastoupí na hřišti vedoucí Crvené Zvezdy Bělehrad, která dnes překvapivě podlehla Türku Telekom Ankara 76:78. Po čtyřech zápasech dál vede srbský tým s bilancí tří výher a jedné prohry. Nymburk a Gran Canaria mají dvě výhry a porážky, Ankara vyhrála jednou a třikrát odešla poražena.

Nymburští hráči věděli, že by pro ně další domácí nezdar po úvodní prohře s Bělehradem v osmifinálové skupině mohl mít fatální následky. A když Španělé v 11. minutě vedli 27:19, byli domácí téměř na odpis. Měli problém dostat se přes výtečnou obranu týmu z nejlepší evropské soutěže a sami stěží pokrývali střely z dálky. Gran Canaria jen během prvních jedenácti minut srazila sebevědomí Nymburka hned šesti trojkami.

Od druhé čtvrtiny se ale domácí výrazně zvedli, zlepšili práci v defenzivně, nutili soupeře k mnoha ztrátám a sehráli jednu z nejlepších pasáží letošní sezony. Rychle smazali osmibodovou ztrátu a málo vídanou šňůrou 17 bodů šli do trháku - i díky trojkám střídajícího kapitána Sokolovského. Devátý tým španělské ligy byl evidentně vyvedený z míry, přes šest minut dokonce nedokázal vstřelit jediný koš.

Hluchý úsek se ale nevyhnul po poločase ani Nymburku, který jakoby nechtěně nechal vzpomenout na úvodní domácí nezdar s Bělehradem, kdy během třetí a čtvrté čtvrtiny nastřílel pouhých 19 bodů a ztratil dobře rozehraný zápas. I Gran Canaria dostala domácí pod tlak, především když se rozstřílel kanonýr Carroll a sám osmi body za sebou strhl vedení na stranu soupeře (55:52).

Nymburk se ale nepoložil tak jako s Bělehradem, byť ještě necelé čtyři minuty před koncem na zkušeného soupeře ztrácel šest bodů. Závěrečnému náporu Nymburka hosté čelit nedokázali, Sokolovský s Bendou a Lenzlym se postarali o obrat.

V poslední minutě normální hrací doby měl Benda dvakrát na dosah vítězný koš, ale v obou případech minul a neodvrátil prodloužení. V něm Nymburk jasně vládl: znovu vytasil skvělou obranu, soupeři dovolil zaznamenat pouhé dva body a mohl slavit cenný triumf.