Nováček z Rakouska přehrál na šampionátu Lotyšsko 6:3

17:50
HELSINKY - Hokejisté Rakouska zdolali na mistrovství světa v Helsinkách Lotyšsko 6:3 a po zatím brankově nejbohatším duelu turnaje slaví zisk prvních bodů. Lotyši zůstali i po třetím zápase bez bodu a čeká je tuhý boj o záchranu v elitní kategorii, v níž hrají nepřetržitě od roku 1997. Před duely se Slovenskem, Německem, Francií a domácím Finskem mají hrozivé skóre 4:16.

Radost hráčů Rakouska. foto: Reuters

Do důležité bitvy o udržení přitom Lotyši vstoupili lépe. Ve čtvrté minutě je dostal do vedení Berzinš, který po Keninšově asistenci snadno překonal Starkbauma. Další možnost týmu kanadského trenéra Teda Nolana měl Cipulis, který dohrál uplynulou sezonu v dresu pražského Lva.

Vše o hokejovém MS 2013

Závěr úvodního dějství ale patřil Rakousku. Ve 14. minutě skončilo za Masalskisovými zády nahození Floriana Iberera. Vzápětí pomohla po úniku Vaneka lotyšskému brankáři levá tyč, ale v 18. minutě už při přesilovce otočil stav od modré čáry Lakos.

Ve 24. minutě zvýšila hvězda Buffala Vanek, který sám zakončil přečíslení střelou do levého horního rohu. Za necelé čtyři minuty inkasoval Masalskis znovu od modré čáry a po trefě Altmanna se zlobil na vlastní stínící obránce.

Lotyši se ale nevzdávali. Ve 34. minutě trefil exkladenský Koba Jass horní tyč a v závěru druhé části už snížil Saviels. Lakosovo vyloučení z konce druhé třetiny potrestal po 52 vteřinách závěrečné třetiny Darzinš, ale obrat se nekonal. Raffl a Oberkofker pojistili vítězství Rakušanů.

Rakousko - Lotyšsko 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 14. F. Iberer (Hundertpfund), 18. Lakos (Latusa, Baumgartner), 24. Vanek, 27. Altmann (Welser, Kristler), 50. Raffl (Hundertpfund), 57. Oberkofler (Pöck, Schuller) - 4. Berzinš (Keninš, Meija), 39. Saviels (Andersons, Indrašis), 41. Darzinš (Cipulis). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3051.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Peintner, Baumgartner - Oberkofler. Trenér: Manny Viveiros.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Meija - K. Jass, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.