Nor Svindal obhájil malý křišťálový glóbus v superobřím slalomu

12:11aktualizováno  17:20
KVITFJELL (Norsko) - Norský lyžař Aksel Lund Svindal získal počtvrté malý křišťálový glóbus za superobří slalom, trofej si pojistil vítězstvím v domácím středisku Kvitfjellu. Ve Světovém poháru vyhrál tuto disciplínu už v letech 2006, 2009 a loni.

Norský lyžař Aksel Lund Svindal foto: ČTK

Více trofejí za super-G má pouze Rakušan Hermann Maier, jenž triumfoval pětkrát. Třicetiletému Svindalovi dnes stačilo deváté místo, aby už před posledním superobřím slalomem sezony mohl slavit úspěšnou obhajobu. Nakonec domácí fanoušky potěšil po sobotním druhém místě ve sjezdu vítězstvím a navíc snížil ztrátu na Rakušana Marcela Hirschera v celkovém pořadí SP na 29 bodů. Ačkoli má Svindal na kontě už 21. vítězství ve SP a řadu medailí z vrcholných akcí, ve 30 letech vyhrál vůbec poprvé závod na domácí půdě.

"Nemyslím, si, že (Hirscher) cítí nějaký tlak, ale musím to zkusit. Bez ohledu na to, kdo vyhraje, máme oba super sezonu," řekl Svindal, olympijský vítěz v super-G z Vancouveru. Nejvíce se mu přiblížil jiný rakouský lyžař Georg Streitberger, jenž skončil druhý se ztrátou 52 sekund. Třetí byl Ital Werner Heel. Mistr světa Američan Ted Ligety byl měsíc po triumfu na šampionátu ve Schladmingu až sedmnáctý. Na MS bral Svindal coby největší favorit "jen" bronz.

Fenningerová v super-G oslavila třetí výhru v SP v kariéře

Anna Fenningerová vyhrála v německém Garmisch-Partenkirchenu poprvé v kariéře superobří slalom Světového poháru. Rakušanka, jež měla dosud na svém kontě dvě výhry v obřím slalomu, porazila o dvě desetiny domácí Marii Höflovou-Rieschovou. O další tři setiny zpět skončila třetí Američanka Julia Mancusová.

Slovinka Tina Mazeová, která už má jistý křišťálový glóbus za celkové prvenství v SP a trofeje za obří slalom a kombinaci, obsadila se ztrátou 43 setin čtvrté místo. O vítězce malého glóbu tak rozhodne až finálový závod v Lenzerheide. V průběžném pořadí disciplíny má Mazeová před Mancusovou náskok 55 bodů. Těsně za bodovaným umístěním dnes zaostala Klára Křížová, která v sobotním sjezdu vybojovala první tři body v sezoně.

Třiadvacetiletá lyžařka skončila v superobřím slalomu na 32. místě, od 30. příčky ji dělilo 22 setin. Devětadvacetiletá Mazeová díky čtvrtému místu znovu vylepšila rekord v počtu bodů získaných v jedné sezoně Světového poháru. V celkovém hodnocení už má na svém kontě 2074 bodů, o 74 víc než Rakušan Hermann Maier v sezoně 1999/2000. Dosavadním ženským maximem bylo 1980 bodů Američanky Lindsey Vonnové z minulého ročníku.

Závody sjezdového lyžování

SP ve v Kvitfjellu
Muži - superobří slalom:
1. Svindal (Nor.) 1:29,79 min., 2. Streitberger (Rak.) -0,52, 3. Heel (It.) -0,57, 4. Reichelt -0,69, 5. Puchner (oba Rak.) -0,89, 6. Marsaglia (It.) -1,13, 7. Franz -1,16, 8. Mayer -1,28, 9. K. Kröll (všichni Rak.) -1,41, 10. Klotz (It.) -1,45.

Průběžné pořadí superobřího slalomu SP (po 5 z 6 závodů): 1. Svindal 480, 2. Marsaglia 249, 3. Mayer 228, 4. Heel 224, 5. Théaux (Fr.) 191, 6. Reichelt 161.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 36 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1215, 2. Svindal 1186, 3. Ligety (USA) 809, 4. Neureuther (Něm.) 798, 5. Kostelič (Chorv.) 724, 6. Pinturault (Fr.) 670, ...91. Krýzl 39.

vod v Garmisch-Partenkirchenu
Ženy - superobří slalom:
1. Fenningerová (Rak.) 1:20,43 min., 2. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,20, 3. Mancusová (USA) -0,23, 4. Mazeová (Slovin.) -0,43, 5. Hroneková (Něm.) -0,80, 6. Hospová (Rak.) -0,81, 7. Gutová (Švýc.) -0,93, 8. Weiratherová (Licht.) -0,94, 9. Suterová (Švýc.) -1,02, 10. Rebensburgová (Něm.) -1,10, ...32. Křížová -2,45.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 6 ze 7 závodů): 1. Mazeová 420 b., 2. Mancusová 365, 3. Fenningerová 304, 4. Vonnová (USA) 286, 5. Höflová-Rieschová 251, 6. Rebensburgová 246.

Průběžné pořadí SP (po 31 z 37 závodů): 1. Mazeová 2074, 2. Höflová-Rieschová 1050, 3. Fenningerová 884, 4. Mancusová 803, 5. Vonnová 740, 6. Zettelová (Rak.) 697, ...55. Záhrobská 109, 112. Křížová 3.