Norsko je po výhře nad Běloruskem čtvrté před Českem

22:34aktualizováno  23:25
STOCKHOLM - Hokejisté Norska zdolali na mistrovství světa Bělorusko 3:1 a posunuli se ve stockholmské základní skupině na postupové čtvrté místo o bod před Českou republiku. Dvě branky vítězů vstřelil Per-Age Skröder, který tak oslavil jubilejní stý zápas v reprezentaci.

Norsko slaví vítězství nad Běloruskem. foto: Reuters

Norové se tak dostali do výhodně pozice; pokud by Češi v neděli nebodovali s Kanadou, mohou následně večer zaútočit na postup do čtvrtfinále v duelu se Švýcarskem. Pokud se Norům nepodaří odskočit českému týmu na čtyřbodový rozdíl, budou oba celky spolu bojovat v úterý v přímé bitvě o play off.

Vše o hokejovém MS 2013

Do utkání vstoupili Norové bez potrestaného kapitána Tollefsena, který si už podruhé na turnaji odpykával jednozápasový trest, a trenér Roy Johansen musel k pěti obráncům hledat výpomoc z útoku. Seveřané ale Bělorusy od začátku přehrávali.

První šanci ještě nevyužil Bastiansen, ve čtvrté minutě už Röymark uvolnil Skrödera, který se trefil k levé tyči. Při Solomonovově vyloučení měl Skröder další šanci, gólman Bělinskij však Bělorusko podržel.

Ve 14. minutě fauloval Martinsen Filičkina a dostal trest na pět minut a do konce utkání, ale Norové v dlouhém oslabení odolali. Vedení pak pojistili v 26. minutě, když se po Tryggově střele prosadil z dorážky znovu oslavenec Skröder.

V závěru druhé části trefil Holtet horní tyč a Norové si dál hlídali bezpečný náskok. Zvýšit se podařilo v 55. minutě Bastiansenovi při Černookově trestu. Haugen se ale čistého konta nedočkal, protože jej 93 sekund před koncem překonal Kulakov.

Do čtvrtfinále bychom se mohli dostat, věří Nor Ask

"Náš systém pastí, který se nám tolik nedařil v prvních čtyřech zápasech, jsme dnes odehráli velmi dobře," ocenil výkon vítězného mužstva norský útočník Morten Ask. "Šly nám lépe nohy a dobře jsme proměnili své šance. Máme před sebou důležité zápasy se Švýcary a Čechy, ale myslíme si, že bychom se do play off mohli dostat," doplnil.

Zlomovým momentem zápasu byla podle Norů ubráněná pětiminutovka v oslabení po Martinsenově faulu. "To bylo obrovsky důležité. Dodalo nám to energii a potom jsme cítili, že tohle je náš vítězný den," řekl obránce Jonas Holös.

Norsko - Bělorusko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Skröder (Röymark, Forsberg), 26. Skröder (Trygg, Thoresen), 55. Bastiansen (K. A. Olimb) - 59. Kulakov (Solomonov). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rönn (Fin.) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 0:4, navíc Martinsen (Nor.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3115.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Tollefsen, Sörvik, Bastiansen - Skröder, Hansen, Röymark - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Forsberg, Roest - Martinsen, Dahlström, Rosseli Olsen - Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.

Bělorusko: Bělinskij - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Goroško, Šinkevič, Goroškom Maslenikov - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Andrjuščenko, Demkov, Solomonov - Kislyj. Trenér: Andrej Skabelka.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...