Norky ovládly na MS skiatlon. Češky nestartovaly

13:36aktualizováno  17:06
VAL DI FIEMME - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála na mistrovství světa ve Val di Fiemme po sprintu i dnešní skiatlon na 2x7,5 kilometru a získala desátý titul v kariéře.

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová foto: ČTK

Norky se na prvních třech místech na MS objevily vůbec poprvé v historii. Polka Justyna Kowalczyková, vedoucí závodnice Světového poháru, doběhla pátá. Češky nestartovaly.

Výsledky skiatlonu

• Muži (2x15 km): 1. Cologna (Švýc.) 1:13:09,3, 2. Sundby -1,8, 3. Röthe -2,0, 4. Northug (všichni Nor.) -5,2, 5. Vylegžanin -6,1, 6. Legkov (oba Rus.) -10,1, 7. Halfvarsson -11,6, 8. Hellner (oba Švéd.) -12,0, 9. Angerer (Něm.) -12,4, 10. Gaillard (Fr.) -12,7, ...23. Bauer -27,6, 28.Jakš -46,3, 31. Magál -51,5, 66.Horyna (všichni ČR) -7:14,6.
  • Ženy (2x7,5 km): 1. Björgenová 39:04,4, 2. Johaugová -3,4, 3. Wengová -14,9, 4. Steiraová (všechny Nor.) -16,3, 5. Kowalczyková (Pol.) -27,1, 6. Kallaová (Švéd.) -41,2, 7. Čekalevová (Rus.) -46,9, 8. Lähteenmäkiová (Fin.) -48,8, 9. Jacobsenová (Nor.) -1:06,5, 10. Išidaová (Jap.) -1:07,5.

Björgenová s deseti světovými zlaty dostihla legendárního krajana Björna Däehlieho, ve skiatlonu jí prý dokonale vyšly taktické záměry. "Jsem ve formě a zdejší tratě mi sedí. Chtěla jsem se držet co nejdéle v popředí a šetřit síly na finiš. Přesně tak to vyšlo," radovala se.

Dvaatřicetiletá závodnice v Itálii jen potvrdila, že skiatlon na velkých akcích je její doménou. Navázala na triumfy z olympijského Vancouveru a předloňského MS v Oslu a zkompletovala zlatý hattrick.

O prvenství svedla Björgenová velký boj s Johaugovou, která ji však nesesadila ani v posledním stoupání. Dalším třem soupeřkám odskočily dva kilometry před cílem, kde ztratila naděje na titul i spolufavoritka Kowalczyková, vítězka posledních čtyř ročníků Tour de Ski. Tato pětice se od zbytku startovního pole oddělila ve druhé polovině závodu po úvodní části klasickou technikou.

Björgenová v bruslařském finiši ukázala své sprinterské schopnosti a Johaugovou za sebou nechala o necelé čtyři sekundy. Souboj o bronz vyhrála talentovaná Wengová. Steiraová popáté v kariéře v individuálním závodě na velké akci skončila těsně pod stupni vítězů. Björgenová žasla nad formou svých reprezentačních kolegyň. "Čtyři norská jména za sebou v čele, to je úžasné," jásala.