8:04aktualizováno  10:07
Obránce Marek Židlický zastínil v NHL útočníky New Jersey. V utkání v Torontu vstřelil dvě branky hostů, jenže porážku 2:4 neodvrátil. Domácí hokejisté zápas otočili třemi góly během první desetiminutovky ve třetí třetině. Židlický byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ale Devils prohráli už popáté za sebou.

Židlický (vlevo) slaví gól foto: Reuters

New Jersey v Torontu opět chyběl zraněný gólman Martin Brodeur a Johan Hedberg tým především při prvním gólu nepodržel. Z 23 střel inkasoval čtyřikrát, poprvé v 11. minutě po střele Nazema Kadriho z úhlu.

Pak prokázal ofenzivní schopnosti Židlický. Nejprve v 26. minutě švihem z levého kruhu vyrovnal a za necelých šest minut dostal Devils do vedení po souhře s Ryanem Carterem z brejku dva na jednoho.

Pak se ale třikrát prosadilo Toronto. Vyrovnání zařídil Jay McClement, jemuž pomohla chyba Patrika Eliáše v rozehrávce. Druhý nejvíce bodující Čech v této sezoně NHL se v posledních zápasech nemůže prosadit, během nevydařené série Devils si připsal jen jednu asistenci.

Toronto - New Jersey

"Je to frustrující. Udržíme soupeře na 22 nebo 23 střelách, sami jich máme víc, ale nejsme za to odměněni vítězstvím. To je velké zklamání," prohlásil kouč New Jersey Peter DeBoer. Jeho tým ztrácí na Toronto v tabulce Východní konference tři body a je sedmý.

Premiéru v NHL si v dresu Tampy Bay odbyl jednadvacetiletý český útočník Ondřej Palát, který si na ledě Pittsburghu připsal i asistenci, ale musel strávit porážku s Penguins 3:4. Palát po nedělním povolání z farmářského týmu Syracuse Crunch ve svém prvním zápasu v NHL strávil na ledě devět a půl minuty a v druhé části pomohl otočit stav na 2:1.

Pittsburgh - Tampa Bay

Vítkovický odchovanec zpoza branky přihrál Nateu Thomsonovi, jehož střela trefila Toma Pyatta do obličeje a obloučkem zapadla za záda Marka-Andreho Fleuryho. Ale Penguins zužitkovali svou převahu a v třetí třetině zápas otočili.

Podíl na tom měl i ruský kanonýr Jevgenij Malkin, který se do sestavy vrátil po desetidenní pauze, způsobené otřesem mozku. Nejdříve vyrovnal na 2:2 a v čase 59:08 si připsal i asistenci u vítězné trefy Jamese Neala.

"Darovali jsme mu to. To je nepřijatelné," vrátil se trenér Tampy Bay Guy Boucher k Malkinově gólové akci, při které si Rus pohrál s dvěma obránci a do odkryté branky zakončil.

Svou bilanci v přímém souboji nejproduktivnějších hráčů NHL vylepšil také kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který má díky jedné trefě a jedné přihrávce 36 bodů. Steven Stamkos se díky dvěma přesným zásahům drží o dva body za ním, ale jeho branka osm vteřin před koncem už nebyla Lightning nic platná.

Hokejisté Los Angeles porazili díky čistému hattricku Jeffa Cartera Nashville 5:1. Obhájcům Stanleyova poháru stačilo k úspěchu pouhých 16 střel, které vyslali na gólmana Pekku Rinneho.

Los Angeles - Nashville

"Možná by toho prošlo na branku víc, ale jejich obránci odvedli skvělou práci při blokování střel," řekl Carter, který si připsal pátý tříbrankový zápas v NHL a vylepšil si bilanci na deset tref z posledních deseti utkání.

Druhou a třetí Carterovu trefu dělilo v 45. minutě pouhých 19 vteřin. Phoenix stále bez zraněného Radima Vrbaty, ale už s Martinem Hanzalem, který se po zranění v horní části těla vrátil do sestavy poprvé od 18. února, zdolal Anaheim 5:4 po samostatných nájezdech. V páté sérii rozstřelu rozhodl švédský obránce Oliver Ekman-Larsson.

Kapitán Coyotes Shane Doan se díky jedné trefě posunul s 324 góly na druhé místo klubové tabulky střelců před Keitha Tkachuka. Stal se také třetím hráčem v historii Phoenixu (dříve Winnipegu), který dosáhl na hranici 800 bodů.

Výsledky

Toronto - New Jersey 4:2 (1:0, 0:2, 3:0) Branky: 11. Kadri, 41. McClement, 48. MacArthur, 50. Kessel - 26. a 32. Židlický. Střely na branku: 23:30. Diváci: 19.435.

Los Angeles - Nashville 5:1 (0:0, 1:0, 4:1) Branky: 26., 45. a 45. Carter, 48. Richards, 51. King - 54. G. Bourque (Erat). Střely na branku: 16:19. Diváci: 18.118.

Phoenix - Anaheim 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 2:2 - 0:0) Branky: 21. Vermette, 27. Yandle, 43. Doan, 48. Stone, rozhodující sam. nájezd Ekman-Larsson - 11. Beleskey, 40. Getzlaf, 42. Perry, 47. Ryan.

Střely na branku: 40:31. Diváci: 11.024.

Pittsburgh - Tampa Bay 4:3 (1:0, 0:2, 3:1) Branky: 5. Kunitz, 46. Malkin, 48. Crosby, 60. Neal - 23. a 60. Stamkos, 32. Pyatt (Palát). Střely na branku: 31:28. Diváci: 18.656.

1. Vancouver21114661:5826
2. Minnesota21112849:5124