NHL: Vrbata a Hanzal skórovali. Arizona porazila Tampu Bay 5:3

8:01
NEW YORK - Čeští útočníci Radim Vrbata a Martin Hanzal režírovali v NHL výhru hokejistů Arizony 5:3 nad Tampou Bay. Vrbata dal gól a na tři přihrál, Hanzal rovněž jednou skóroval a přidal dvě asistence. V dresu poražených zaznamenal gól a přihrávku Ondřej Palát. Počtvrté v sezoně se trefil Pavel Zacha a pomohl New Jersey k vítězství 4:1 na ledě Philadelphie.

Zápas Arizony s Tampou Bay foto: Reuters

Arizoně se proti Tampě povedl vstup do utkání. V 9. minutě se po rychlém protiútoku a Vrbatově přihrávce prosadil střelou z úhlu Tobias Rieder. O dvě minuty později zvýšil Vrbata svým 11. gólem v sezoně na 2:0, když si vybruslil zpoza branky a střelou z podobné pozice jako Rieder rovněž zaskočil brankáře Bena Bishopa.

Rozhodující krok k úspěchu domácí udělali v posledních pěti minutách druhé třetiny, kdy třemi góly odskočili do vedení 5:1. Pátý gól přidal 16 sekund před druhou sirénou Hanzal. Vrbata vybojoval puk u zadního mantinelu a přihrál jej osamocenému krajanovi před brankou. Pro Hanzala to byl desátý zásah v sezoně, stejně jako pro Paláta, který v 55. minutě v přesilovce snížil na konečných 5:3.

Vrbata ziskem čtyř bodů vyrovnal své osobní maximum, byl však vyhlášen až třetí hvězdou zápasu za svými parťáky z útočné formace - druhým Riederem a prvním Hanzalem. Zejména díky této trojici Coyotes přerušili sérii čtyř porážek, 45 zákroky se na úspěchu podílel brankář Mike Smith.

„Bishop je rozměrný gólman, moc volného místa už za ním v brance nezbývá, ale dali jsme dnes pár gólů, které obvykle nepouští,“ konstatoval Vrbata. „Naše lajna dobře pracovala s pukem, nemuseli jsme ho pořád pracně získávat. Také jsme se úspěšně doplňovali, takže jsme hodně akcí dokázali dělat v rychlosti,“ dodal český útočník.

Dalším hrdinou večera se stal Christian Fischer, který skóroval při svém debutu v NHL a hned si připsal vítězný gól. „Na to, že bych dal gól, jsem nemyslel. Byl jsem vůbec rád, že si poprvé zahraju. To bohatě stačilo. A když jsem pak viděl, že to skončilo v branc, úplně mě pohltily emoce,“ radoval se devatenáctiletý mladík.

Tampa prohrála osmý z posledních deseti zápasů a v neuvěřitelně vyrovnané tabulce Východní konference spadla už na předposlední místo se stejným počtem bodů jako Detroit a Buffalo, které dokázalo porazit 3:2 v prodloužení Montreal. Jen o bod méně mají na chvostu New York Islanders, kteří vyhráli 4:2 nad Los Angeles a připsali si třetí vítězství za sebou.

O to cennější výhru vybojovalo New Jersey nad divizním rivalem Philadelphií. Zacha otevřel skóre zápasu v 8. minutě, kdy v útočném pásmu vypíchl puk soupeři a po zpětné přihrávce od Jacoba Josefsona překonal Michala Neuvirtha v brance Flyers bekhendovou střelou z mezikruží.

Domácí v 11. minutě vyrovnali a pak se dlouho čekalo, kdo zlomí nerozhodný stav 1:1. Nakonec se to v závěru druhé třetiny povedlo dvěma trefami hostům. Ve 36. minutě prostřelil Neuvirtha při dvojnásobné přesilové hře Kyle Palmieri, když na trestné lavici seděli Radko Gudas a Wayne Simmonds, jenž obdržel trest za protesty proti Gudasově vyloučení. V poslední minutě druhého dějství unikl za obranu Flyers Miles Wood a zvýšil na 3:1.

Od začátku třetí třetiny vystřídal Neuvirtha v brance Steve Mason, žádnou změnu to ale nepřineslo. Už ve 45. minutě Wood dostal v přesilové hře přihrávku před prázdnou branku a svým druhým gólem v utkání sebral domácím jakékoliv naděje na obrat.

„Beru vinu na sebe,“ řekl Simmonds. „To (Gudasovo) vyloučení mi přišlo přísné, ale neměl jsem se nechat také potrestat. Soupeř toho využil, dal gól na 2:1 a získal psychickou výhodu. Moje chyba.“ Ondřej Pavelec i ve svém druhém zápase v této sezoně po návratu z farmy slavil s hokejisty Winnipegu vítězství. Jets porazili St. Louis 5:3 a český gólman k tomu přispěl výborným výkonem a 34 úspěšnými zákroky.

Stejně jako o dva dny dříve po výhře 6:3 nad Arizonou byl Pavelec vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Zapotil se hlavně ve druhé třetině, kdy pochytal hned 25 střel a postaral se o nový klubový rekord v počtu zásahů během jedné dvacetiminutovky. Devětadvacetiletý rodák z Kladna překonal vlastní maximum z října 2009, kdy v duelu s Ottawou během jedné třetiny zaznamenal 24 zákroků.

Jako hlavní hvězda utkání byl oceněn Bryan Little, který se podílel na výhře Winnipegu dvěma góly. Domácí vedli už 5:1, ale v 53. a 54. minutě Pavelce překonali Paul Stastny a Kevin Shattenkirk. Drama však Jets nepřipustili.

„Cítil jsem se určitě o dost lépe než v předchozím zápase,“ řekl Pavelec. „Lépe nám vyšel začátek a od toho se to celé odvíjelo. To první utkání byl úplně jiný příběh než dneska,“ radoval se český gólman. A jeho výkon ocenil i autor dvou gólů St. Louis Shattenkirk. „Pavelec předvedl několik skvělých zákroků. Hodně je dnes podržel,“ konstatoval.

V čele NHL zůstává Washington, který otočil duel s Dallasem z 1:3 a díky vítězství 4:3 v prodloužení bodoval ve třináctém utkání v řadě. Rozhodující gól vstřelil po 19 sekundách nastaveného času Jay Beagle.

Výsledky NHL:

• Winnipeg - St. Louis 5:3, Columbus - Carolina 3:2, Toronto - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech, Montreal - Buffalo 2:3 v prodl., NY Islanders - Los Angeles 4:2, Arizona - Tampa Bay 5:3, Dallas - Washington 3:4 v prodl., Minnesota - Anaheim 5:3, Philadelphia - New Jersey 1:4, San Jose - Colorado 3:2 v prodl., Calgary - Edmonton 3:7.