Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

NHL: Skvělý Pastrňák vystřílel Bostonu účast v bojích o Stanley Cup

7:17
NEW YORK/PRAHA - Hokejisté Bostonu porazili v úterním utkání NHL i s přispěním dvou branek Davida Pastrňáka Tampu Bay 4:0 a poprvé od roku 2014 si zahrají v play off. Výhru Bruins podpořil dvěma asistencemi také David Krejčí. Po téměř měsíční pauze se v obraně Chicaga objevil Michal Rozsíval a připsal si jednu asistenci při prohře týmu na ledě Colorada 3:4 v prodloužení.

David Pastrňák gratuluje brankáři Tuukka Raskovi po vítězství 4-0. foto: ČTK

Olympiáda bez NHL? Rusové jsou nadšení, hvězdy NHL i fanoušci nadávají

Boston otevřel skóre chvíli poté, co ubránil pětiminutové oslabení, které hrál po faulu nejlepšího střelce Brada Marchanda. Kanonýr Bruins v souboji před brankou soupeře píchl holí do slabin Jakea Dotchina. „To, že jsme dlouhé oslabení ubránili, byl klíčový moment. Odehráli jsme ho dobře, měli v něm i dobré šance. Po jeho konci jsme převzali nad zápasem kontrolu a už to nepustili,“ řekl Krejčí.

NOČNÍ VÝSLEDKY NHL

Boston - Tampa Bay 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 37. a 59. PASTRŇÁK (na druhou KREJČÍ), 26. Staffod (KREJČÍ), 50. Chára. Střely na branku: 38:28. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. PASTRŇÁK, 3. Carlo (všichni Boston).

New Jersey - Philadelphia 1:0 v prodl.

Branka: 61. Moore. Střely na branku: 27:35. Diváci: 13.861. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Moore (oba New Jersey), 3. Mason (Philadelphia).

Pittsburgh - Columbus 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 19. Rowney, 30. Hörnqvist, 33. Dumolin, 41. Guentzel - 51. Dubinsky. Střely na branku: 27:39. Diváci: 18.632. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Crosby, 3. Dumolin (všichni Pittsburgh).

Toronto - Washington 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 59. Marner - 15. Eller, 30. Shattenkirk, 49. Schmidt, 57. Wilson. Střely na branku: 28:38. Diváci: 19.415. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Shattenkirk, 3. Connolly (všichni Washington).

Ottawa - Detroit 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 13. Karlsson, 28. Pyatt. Střely na branku: 24:24. Diváci: 17.166. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Karlsson, 3. MacArthur (všichni Ottawa).

St. Louis - Winnipeg 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky: 1. Pietrangelo, 25. Lehterä - 22. a 50. Laine, 23. Ehlers, 23. Stuart, 45. Scheifele. Střely na branku: 26:31. Diváci: 19.178. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Stuart, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).

Nashville - NY Islanders 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 28. Fisher - 42. Nelson, 62. Hickey. Střely na branku: 23:32. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Hickey (NY Islanders), 2. Fisher, 3. Rinne (oba Nashville).

Minnesota - Carolina 5:3 (3:3, 1:0, 1:0)

Branky: 19. a 55. Niederreiter, 6. Parise, 12. Schroeder, 28. Coyle (HANZAL) - 17. a 20. Skinner, 7. Stempniak. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18.848. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Niederreiter, 3. E. Staal (všichni Minnesota).

Dallas - Arizona 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 14. Ritchie, 18. Dickinson, 64. Honka - 18. Dvorak, 56. Duclair. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16.876. Hvězdy zápasu: 1. Honka, 2. Dickinson (oba Dallas), 3. Smith (Arizona).

Colorado - Chicago 4:3 v prodl. (0:0, 2:3, 1:0 - 1:0)

Branky: 33. Duchene, 37. Landeskog, 46. Grigorenko, 62. Johnson - 21. Panarin, 25. Hartman, 31. Krüger (ROZSÍVAL). Střely na branku: 51:27. Diváci: 16.203. Hvězdy zápasu: 1. Darling (Chicago), 2. Duchene, 3. Johnson (oba Colorado).

Anaheim - Calgary 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 21. Eaves, 34. Bieksa, 47. Wagner - 16. Backlund. Střely na branku: 20:27. Diváci: 15.125. Hvězdy zápasu: 1. Manson, 2. Eaves, 3. Holzer (všichni Anaheim).

Los Angeles - Edmonton 6:4 (0:2, 3:1, 3:1)

Branky: 23. Shore, 33. Brown, 36. Dowd, 42. Lewis, 51. Pearson, 59. Doughty - 12. a 37. Nugent-Hopkins, 3. Lucic, 54. Nurse. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Shore, 2. Brown, 3. Brodzinski (všichni Los Angeles).

San Jose - Vancouver 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 1. Labanc, 1. Ward, 50. Tierney - 44. Tanev. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.459. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Martin, 3. Donskoi (všichni San Jose).

U první branky si Krejčí připsal asistenci. Tečoval střelu Adama McQuaida a od brankáře Andreje Vasilevského odražený puk doklepl Drew Stafford. V závěru druhé třetiny zvýšil po pěkné přihrávce Rileyho Nashe střelou z první Pastrňák. Český útočník se prosadil ještě v předposlední minutě, kdy po přihrávce Krejčího vstřelil z pravého kruhu při power play gól do prázdné branky.

V závěru druhé třetiny zvýšil vedení po pěkné přihravce Rileyho Nashe a střelou z první Pastrňák. Český útočník, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, se prosadil ještě v předposlední minutě, když po přihrávce Krejčího vstřelil z pravého kruhu při powerplay soupeře gól do prázdné branky.

„Je to pro mě nový pocit. Je to vzrušující, užívám si to,“ prohlásil Pastrňák, který byl Bostonem draftován pár měsíců po posledním vystoupení v play off. „Teď můžeme hrát uvolněněji, ale budeme si chtít ve zbývajících zápasech ještě vybojovat co nejlepší místo, ze kterého do play off půjdeme,“ podotkl. Havířovský rodák byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu za gólmanem Tuukkou Raskem, který kryl 28 střel a připsal si osmou nulu v sezoně.

V boji o play off už jsou volná jen dvě místa, o která usilují čtyři týmy. Tampa Bay i New York Islanders, který vyhrál v Nashvillu 2:1 v prodloužení, mají už jen teoretickou naději. Oba týmy ztrácejí na Toronto pět bodů a na Ottawu, která udolala Detroit 2:0, ještě o bod více. Všem zbývá odehrát už jenom tři zápasy.

Rozsíval vyslal pěknou přihrávkou z vlastního obranného pásma na útočnou modrou čáru do sólového úniku Marcuse Krügera, který forhendovým blafákem dostal Chicago v polovině utkání s Coloradem do trháku 3:0. Nejslabší tým soutěže ale vyrovnal a v prodloužení rozhodl o výhře domácích Erik Johnson. V obraně poražených nastoupil poprvé od 19. března také Michal Kempný.

Chicago definitivně přišlo o možnost vyhrát Prezidentský pohár za prvenství v základní části, protože Washington uspěl v Torontu 4:1. Hráče z hlavního města může o vítězství připravit už jen Pittsburgh, který porazil doma Columbus 4:1. Oběma zbývá odehrát tři zápasy a v tabulce je dělí pět bodů.

Martin Hanzal si připsal asistenci u vítězné branky Minnesoty, která doma udolala Carolinu 5:3. Po divoké první třetině se skóre 3:3 založil klíčovou akci utkání Hanzal vyhraným vhazováním na Christiana Folina, jehož střelu dorazil Charlie Coyle.

V utkání Anaheimu s Calgary (3:1) málem skončila bitkou rozepře mezi Michaelem Frolíkem a domácím Ryanem Keslerem. Oba se nejdříve vzájemně osekávali, než americký útočník shodil rukavice a pravou pěstí se ohnal po kladenském odchovanci, který stihl uhnout. Dalším pokusům Keslera zabránil Deryk Engelland, který přijel českého hráče chránit. Frolík inkasoval za incident z konce utkání dvanáct trestných minut za sekání a nesportovní chování.

První zápas v sezoně vynechal Radim Vrbata, bez něhož Arizona sice smazala v Dallasu dvoubrankovou ztrátu, ale nakonec prohrála 2:3 v prodloužení. Mladoboleslavský rodák nenastoupil kvůli zranění v dolní části těla, ale podle kouče Davea Tippetta nejde o nic vážného. V sestavě Dallasu znemožnily zdravotní problémy start Aleši Hemskému i Jiřímu Hudlerovi.