Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

NHL: Pittsburgh deklasoval Nashville 6:0 a je výhru od Stanley Cupu

7:04
PITTSBURGH - Hokejisté Pittsburghu deklasovali v pátém finále play off NHL doma Nashville 6:0, ujali se v sérii vedení 3:2 na zápasy a jediná výhra jim chybí k obhajobě Stanleyova poháru. Penguins rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 3:0.

NHL: Nashville Predators versus Pittsburgh Penguins. foto: Reuters

Tučňáci mají možnost zaútočit na pátý triumf v historii klubu už v noci z neděle na pondělí, kdy se hraje od 2:00 SELČ v Nashvillu. Predators se pokusí zachovat hegemonii domácích týmů ve finálové sérii a vynutit si sedmý duel, který by se konal ze středy na čtvrtek v Pittsburghu.

NHL: Nashville porazil Pittsburgh 4:1 a vyrovnal finále na 2:2

Vstup do utkání vyšel Penguins parádně. Už ve 36. vteřině trefil Sidney Crosby po průniku tyč, byl přitom faulován Ryanem Ellisem a v čase 1:31 otevřel v přesilové hře skóre Justin Schultz. Obránce Pittsburghu prostřelil ránou od modré čáry mezi nohama blokujícího Austina Watsona a gólmana Pekku Rinneho.

Obhájce triumfu měl navrch a v sedmé minutě znovu udeřil. Chris Kunitz uvolnil mezi kruhy Bryana Rusta, který se trefil bekhendem přesně nad lapačku Rinneho a puk se levou tyč zapadl do branky. Odpovědět mohl James Neal, ale nadvakrát Matta Murrayho nepřekonal.

Pittsburgh se ubránil v polovině úvodní části v oslabení po špatném střídání. Predators se nedařilo snížit a 11 sekund před koncem úvodního dějství se radovali opět domácí. Phil Kessel přenechal na levém kruhu kotouč Jevgeniji Malkinovi, který zamířil přesně do protějšího horního roku a připsal si 10. trefu v letošním play off.

Od druhé třetiny nahradil Rinneho Juuse Saros, který si ale ještě ani nesáhl na puk a po 79 vteřinách inkasoval. Ideální přihrávku Crosbyho zužitkoval volný Conor Sheary. Asistenci si připsal i Jake Guentzel, který s 21 body z 24 utkání vyrovnal nováčkovský rekord play off NHL. Stejný počet si připsali Dino Ciccarelli v roce 1981 v dresu Minnesoty North Stars a Ville Leino v barvách Philadelphie před sedmi roky.

Pittsburgh na ledě kraloval a ve 29. minutě zasadil soupeři další ránu. Z mezikruží prostřelil Sarose Kessel a ukončil svůj šestizápasový střelecký půst. Zatímco Romanu Josimu se ve vlastním oslabení zkorigovat stav nepodařilo, ve 37. minutě znovu inkasovali Predators. Krásnou kombinaci s Kesselem a Malkinem zakončil bek Ron Hainsey.

Murray v závěrečném dějství uhájil svou druhou nulu v letošním play off při Rustově vyloučení a poradil si i s šancí Craiga Smithe. Gólu už se fanoušci ve třetí třetině nedočkali, ale viděli několik potyček a sudí ve třetí třetině rozdali celkem 90 trestných minut.