NHL: Michálek a Palát skórovali, Calgary otočilo duel s Bostonem

8:42aktualizováno  9:57
NEW YORK - Hokejový útočník Milan Michálek se ve středečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na výhře Ottawy 4:2 nad Montrealem. Dva body si připsal i Ondřej Palát, který dvěma asistencemi pomohl Tampě Bay k triumfu 4:1 v Anaheimu.

Levé křídlo Ottawa Senators Milan Michálek prostřeluje blok gólmana Montreal Canadiens Dustina Tokarski. foto: ČTK/APČTK

Calgary nabralo s Minnesotou už ve dvanácté minutě ztrátu 0:2, ale i díky brance Jiřího Hudlera získalo alespoň bod za prohru 2:3 v prodloužení. Z českých hráčů skóroval také David Pastrňák, který ale s Bostonem prohrál v Edmontonu 3:4 po samostatných nájezdech.

Michálek otevřel skóre v polovině zápasu gólem z dorážky a po jeho akci přidali Senators v 50. minutě uklidňující branku na 3:1. Na druhé straně byl Tomáš Plekanec s osmi střelami nejaktivnějším hráčem utkání, ale nevyzrál na debutujícího gólmana Andrewa Hammonda. Brankář Ottawy kryl 42 montrealských pokusů a stal se první hvězdou zápasu.

„Jejich brankář si zaslouží uznání. Měli jsme hodně střel, nahazovali jsme na něho puky, ale on si s tím poradil a předvedl několik skvělých zákroků,“ prohlásil trenér Canadiens Michel Therrien.

„Nehráli jsme stylem, jakým chceme hrát, zejména v této fázi sezony. Tím mám na mysli, že jsme je pustili do spousty gólových šancí. Bylo to způsobeno tím, že se nám nedařila hra s pukem. Špatně jsme si taky obsazovali hráče a nechali našeho gólmana několikrát na holičkách. Pokud chcete v NHL vyhrávat zápasy, tohle nemůžete dělat,“ uvedl Therrien.

Sestřih z utkání Ottawa - Montreal

Tampa Bay rozhodla o výhře v prostřední části, v níž na vedoucí gól domácích Ducks odpověděla čtyřmi trefami. Pod vítěznou branku se podepsal Palát, po jehož přihrávce střílel Tyler Johnson do prázdné klece. U dalšího gólu si frýdecko-místecký rodák připsal druhou asistenci, když tlak celé formace Lightning zužitkoval ve třetí gól Nikita Kučerov.

„Nevyrovnali jsme se jim v rychlosti. Nedokázali jsme je přibrzdit, proto měli tolik volného prostoru. A to se proti nim nevyplácí, ne nadarmo dali nejvíce branek v soutěži. Nemohli jsme je v našem pásmu zastavit, vypadalo to, jako bychom je pořád jenom naháněli. Zejména v posledních pěti minutách druhé třetiny,“ vysvětloval trenér Anaheimu Bruce Boudreau.

Calgary v předchozím utkání otočilo zápas Bostonem z 0:3 na konečných 4:3, k čemuž dvěma zásahy vydatně přispěl Hudler. I v utkání s Minnesotou zavelel olomoucký rodák k obratu, když v závěru první třetiny tečí snížil na 1:2.

Flames už v sezoně desetkrát zvítězili, přestože po 40 minutách prohrávali. V této statistice jsou nejlepší v lize a proti Wild si vynutili alespoň prodloužení, které v čase 61:50 rozhodl hostující útočník Mikko Koivu.

Rozhodující akci předcházela zahozená šance Hudlera, jemuž téměř jistý gól sebral skvělým obranným zákrokem Matt Dumba. „Byl jsem schopen dostat na puk hokejku a vykopl jsem ho pryč do bezpečí,“ popsal klíčový okamžik zachránce Wild.

Český útočník, který dal v posledních sedmi zápasech pět branek, si zřejmě vybral štěstí v závěru první třetiny, neboť jeho gól zaváněl hrou vysokou holí. Videorozhodčí sice trefu uznal, ale hostující trenér Mike Yeo se kvůli verdiktu velmi zlobil.

Sestřih z utkání Calgary - Minnesota

Pastrňák bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů, když tečí střely Zdena Cháry vyrovnal v 36. minutě na 3:3. Na další branku se čekalo až do dvanácté série nájezdů, ve které rozhodl slovenský obránce ve službách Edmontonu Martin Marinčin.

„Byl to můj první gól v NHL a stalo se to zrovna na mé narozeniny. Měl jsem ale štěstí, puk mi při kličce trochu utekl, protože led už byl špatný. Ale vyšlo to,“ radoval se Marinčin, který jako jediný z 24 aktérů v rozstřelu uspěl. Za poražené se v nájezdech neprosadili Pastrňák ani David Krejčí.

Hokejisté Los Angeles konečně začínají hrát jako obhájci Stanleyova poháru. Kings ve středu uspěli v Coloradu 4:1 a šestou výhrou v řadě se vyhoupli mezi postupovou osmičku v Západní konferenci.

„Nepanikařili jsme, protože jsme věděli, že hrajeme pod své možnosti. Už jsme viděli, co dokážeme, když každý maká. Jsme teď šťastní, jak nám to jde, ale nesmíme se uspokojit. Potřebujeme vyhrávat. Máme před sebou ještě hodně práce,“ komentoval obránce kalifornského klubu Drew Doughty vzestup tabulkou.

Výsledky NHL

Ottawa - Montreal 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky: 32. M. Michálek, 39. Pageau, 50. Stone (M. Michálek), 59. Turris - 32. Pacioretty, 55. Beaulieu. Střely na branku: 39:44. Diváci: 18.949. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. Stone, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Chicago - Detroit 2:3sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 37. Saad, 59. Versteeg - 37. a rozhodující sam. nájezd Tatar, 58. Helm. Střely na branku: 34:28. Diváci: 22.112. Hvězdy zápasu: 1. Helm, 2. Howard (oba Detroit), 3. Saad (Chicago).

Calgary - Minnesota 2:3p (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 18. Hudler, 51. Bouma - 9. Fontaine, 12. Dumba, 62. Koivu. Střely na branku: 37:29. Diváci: 19.277. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk (Minnesota), 2. Wideman (Calgary), 3. Koivu (Minnesota).

Colorado - Los Angeles 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Branky: 4. Landeskog - 22. a 60. Carter, 27. Toffoli, 36. Brown. Střely na branku: 43:26. Diváci: 15.786. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. Landeskog (Colorado).

Edmonton - Boston 4:3sn (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 5. Jakupov, 16. Nugent-Hopkins, 29. Purcell, rozhodující sam. nájezd Marinčin - 20. Eriksson, 35. Smith, 36. Pastrňák. Střely na branku: 30:41. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Scrivens (Edmonton), 2. Rask (Boston), 3. Marinčin (Edmonton).

Anaheim - Tampa Bay 1:4 (1:0, 0:4, 0:0)

Branky: 5. Maroon - 25. Stralman, 26. Johnson (Palát), 39. Kučerov (Palát), 40. Stamkos (Šustr). Střely na branku: 25:32. Diváci: 17.284. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa Bay), 2. Maroon (Anaheim), 3. Killorn (Tampa Bay).

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.