Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

NHL: Frolík přispěl k výhře Calgary, Vrbata skóroval potřetí v řadě

7:42
NEW YORK - Český útočník Michael Frolík se v pátečním utkání NHL podílel dvěma asistencemi na výhře hokejistů Calgary 4:2 na ledě Floridy. Martin Hanzal a Radim Vrbata se trefili do sítě Dallasu, Arizona ale prohrála v Texasu 2:5.

Radek Faksa (první zleva), Jamie Oleksiak (uprostřed) a Lauri Korpikoski (vpravo) slaví gól Dallasu. foto: APČTK

Frolík se nejprve zapsal do statistik zápasu negativně, když byl ve 4. minutě vyloučen za podražení a Panteři v přesilové hře získali vedení 1:0. Hosté pak ale během necelých pěti minut otočili skóre třemi góly a na dvou z nich se podílel právě Frolík.

Devětadvacetiletý rodák z Kladna byl nejprve v 11. minutě na začátku rychlého protiútoku, po němž se Flames dostali do vedení 2:1. Ve 14. minutě se jako předposlední hráč dotkl puku při závaru v brankovišti, než jej obránce Deryk Engelland definitivně dorazil do sítě a zvýšil na 3:1.

Center Calgary Mikael Backlund (uprostřed) se raduje ze vstřelené branky spolu s Michaelem Frolíkem (vpravo).

U obou gólů byl na ledě v dresu domácích Jaromír Jágr. Jeho tým sice stihl ještě do první přestávky snížit, ve 27. minutě ale vrátil Calgary dvoubrankový náskok Troy Brouwer a další góly už ve zbytku utkání nepadly.

I proto, že v brance Flames válel Chad Johnson, který zlikvidoval 36 střel, z toho 30 ve druhé a třetí třetině. „Myslím, že chytal velmi dobře,“ pochválil ho trenér Glen Gulutzan. „Počínal si velmi chladnokrevně, zvlášť na konci zápasu, kdy jsme byli pod velkým tlakem. Byl dnes rozdílovým článkem,“ dodal Gulutzan na adresu třicetiletého gólmana, který naskočil poprvé od 13. února.

Panteři prohráli druhý domácí zápas za sebou po sérii pěti výher na hřištích soupeřů. „Měli jsme spoustu šancí. Ale neměli jsme štěstí na odražené puky. A jejich brankář předváděl neuvěřitelné věci. Dnes jim to vyhrál,“ uvedl trenér Floridy Tom Rowe.

Vrbata se proti Dallasu trefil potřetí v řadě, když v 8. minutě pohotovou ranou z mezikruží otevřel skóre večera. Byl to jeho čtrnáctý zásah v sezoně. Ve 34. minutě se po jeho přihrávce prosadil i Hanzal a šestnáctým gólem v ročníku dostal Kojoty do vedení 2:1.

Radim Vrbata (druhý zleva) se raduje se spoluhráči z gólu Arizony.

Jenže domácí hokejisté minutu před druhou sirénou vyrovnali a ve třetí třetině třemi góly strhli vítězství na svou stranu. Na jejich první gól přihrál Jiří Hudler, po střele Radka Faksy zvýšil na 4:2 pohotovou dorážkou Lauri Korpikoski.

Dallas se stal teprve pátým týmem z jednadvaceti, který dokázal zvítězit po tzv. bye weeku, povinné týdenní přestávce. „Myslím, že v součtu s Utkáním hvězd a vánočními svátky máme po pauzách bilanci 3:0,“ poznamenal útočník Devin Shore. „Neřešili jsme, že ostatní týmy po týdnu volna většinou prohrály. Už ve čtvrtek a hlavně dnes ráno bylo vidět, jak jsme všichni doplnili baterky a byli jsme na zápas maximálně soustředění.“ Třinácté vítězství v řadě na domácím ledě oslavili hokejisté Washingtonu, kteří porazili 2:1 Edmonton. Rozhodující gól vstřelil ve 46. minutě Justin Williams. Šňůru pěti porážek přerušila Carolina výhrou 3:0 nad Ottawou.

Výsledky NHL

Washington - Edmonton 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) Branky: 13. Wilson, 46. Justin Williams - 21. Draisaitl. Střely na branku: 25:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Justin Williams, 2. Wilson, 3. Kuzněcov (všichni Washington).

Dallas - Arizona 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) Branky: 15. Shore (Hudler), 39. Klingberg, 44. Jamie Benn, 50. Korpikoski (Faksa), 56. Eakin - 8. Vrbata, 34. Hanzal (Vrbata). Střely na branku: 37:27. Diváci: 18.043. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Lindell, 3. Shore (všichni Dallas).

Carolina - Ottawa 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) Branky: 2. J. Staal, 36. Lindholm, 40. Stalberg. Střely na branku: 44:34. Diváci: 11.327. Hvězdy zápasu: 1. Läck, 2. J. Staal, 3. Di Giuseppe (všichni Carolina).

Florida - Calgary 2:4 (2:3, 0:1, 0:0) Branky: 5. Bjugstad, 18. Barkov - 9. Bennett, 11. Backlund (Frolík), 14. Engelland (Frolík), 27. Brouwer. Střely na branku: 38:28. Diváci: 14.765. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Brouwer (oba Calgary), 3. Barkov (Florida).