Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Nezastavitelný Marcinko. Třinecký kanonýr sestřelil hattrickem v derby Vítkovice

19:43aktualizováno  20:43
PRAHA - Hokejisté Třince porazili ve 4. kole extraligy Vítkovice 3:2, když o zisku tří bodů rozhodl zejména útočník Tomáš Marcinko. Slovenský reprezentant se postaral o všechny branky Ocelářů a aktuálně má na svém kontě již sedm gólů. Zatímco Třinec tak bodoval i ve čtvrtém zápase v sezoně, Vítkovice vyšly poprvé naprázdno.

Utkání 4. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera. Tomáš Marcinko se raduje z gólu. foto: ČTK

První třetina derby patřila Třinci a Marcinkovi, který opět kraloval předbrankovému prostoru. O první gól se postaral společně s Růžičkou, který nosí při absenci zraněného Krajíčka céčko na hrudi. Gól byl sice připsaný Marcinkovi, skutečným autorem je však prý Růžička.

Hokejová extraliga - 4. kolo

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Kotvan (Žejdl, M. Látal), 14. P. Kousal (Žejdl, M. Látal), 23. Orsava (Najman, Knot), 49. Lenc (P. Musil, Kotvan) - 16. Wishart (Cardwell, Vondráček), 31. Cardwell (M. Kaut, Wishart). Rozhodčí: Hodek, M. Sýkora - Brejcha, Zavřel. Vyloučení: 6:6, navíc Quenneville (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 3680.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 4:3 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 30. Cibulskis (Jaroslav Bednář, Gregorc), 40. Kukumberg (Vopelka), 44. Koukal (Zigo, Jarůšek), 64. Džerinš (Jarůšek, Gregorc) - 7. Hollweg (Preisinger, D. Sklenička), 33. D. Kubalík, 56. D. Kubalík (Stach, Gulaš). Rozhodčí: Bejček, Pešina - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 9:5. Využití: 2:2. Diváci: 4409.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branka a nahrávka: 21. Laš (J. Knotek), 42. Holec (Skladaný), 60. Burian (Ondrušek). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5, navíc Škůrek (Olomouc) 10 min., Ševc (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3721.

Piráti Chomutov - HC Dukla Jihlava 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 25. J. Mrázek (Koblasa, Valach), 31. Tomica (Huml, Grman), 58. V. Růžička z trest. střílení, 65. Sklenář (V. Růžička ml., J. Mrázek) - 32. Žálčík (D. Kájínek), 52. R. Hubáček (Šidlík, Čachotský), 57. F. Seman (Čachotský). Rozhodčí: Hejduk, M. Petružálek - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:2. Využití: 0:2. Diváci: 4358.

Aukro Berani Zlín - HC Kometa Brno 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 24. Mallet (V. Němec, H. Zohorna), 38. M. Erat (T. Svoboda), 39. H. Zohorna (Gulaši), 51. Vincour. Rozhodčí: T. Horák, Hradil - Frodl, Ganger. Vyloučení: 10:10, navíc Roberts Bukarts (Zlín) do konce utkání. Bez využit. Diváci: 4132.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Marcinko (Martin Růžička, Rákos), 15. Marcinko (Hrňa, Roth), 24. Marcinko (Hrňa, Roth) - 21. Tybor (Baranka), 31. D. Květoň (O. Roman, Hrbas). Rozhodčí: Pražák, Šír - Rampír, Tošenovjan. Vyloučení: 6:5, navíc Klok (Vítkovice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5143.

„Puk se odrazil od jeho bruslí do branky. U videa si toho asi nevšimli. Moje dorážka šla vedle branky, určitě to šlo od něho. Věřím, že to rozhodčí opraví tak, jak je to správné. Je potřeba být čestný a fair play. Když člověk gól nedá, neměl by si ho připisovat,“ uvedl Marcinko.

Za necelou minutu promarnil trestné střílení Szturc, který ujel v oslabení Rothovi a po faulu třineckého beka dostal druhou šanci. Ostravský útočník ale nedal.

„Počítal jsem s tím, že je hračička, že bude trošku vymýšlet a že udělá nějakou kličku. Jak vystřelil, tak to šlo naštěstí do vyrážečky a ven,“ popisoval třinecký brankář Šimon Hrubec jeden z klíčových momentů.

Jinak Oceláři soupeře v úvodní části k ničemu vážnějšímu nepustili a sami v přesilovce pět na tři zvýšili trefou Marcinka, od jehož chráničů odrazila střela Hrni do branky.

„První třetina nebyla z naší strany úplně dobrá, hráli jsme třikrát v oslabení, dostali dva góly a dostali tím Třinec na koně. Během přestávky jsme si řekli, že nemáme co ztratit a pustíme se do toho,“ řekl vítkovický útočník Radoslav Tybor.

Po návratu z kabin ale hosté na kontaktní gól dlouho nečekali. Střelu Baranky zblokoval Jank k Tyborovi, který po čtrnácti sekundách druhé části pohotově snížil. Vítkovice v dalším náporu zbrzdil zbytečný faul Szturce a Marcinko opět z dorážky trestal.

I Ostravané dostali minutovou početní výhodu dvou mužů, ale skórovali až ve zkrácené podobě díky individuální akci Květoně. Extřinecký útočník se natlačil po levé straně před Hrubce a puk zavěsil pod horní tyč.

Dvougólový náskok mohl Třinci vrátit Dravecký, ale jeho střelu zastavila tyč. V závěrečné části hosté marně dobývali branku soupeře. Vítkovice si vypracovaly několik šancí, v té největší kryl Hrubec dvě minuty před koncem betonem samostatný únik Tybora.

„Chtěl jsem to dát nad beton. Šance na vyrovnání jsme měli docela dost. Odmakali jsme zápas, i když nám to nakonec není nic platné a odjíždíme bez bodu. Ale když prohrát, tak po takovém výkonu,“ dodal Tybor.

Hosté promarnili i čtyřicet sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři a naprázdno vyzněla i jejich snaha v power play, při které je jednou zachránila tyč po střele Polanského.

„První dvě třetiny jsme měli pod kontrolou, ale třetí se nám moc nepovedla. Vítkovice hrály opravdu lépe než my a to bylo ve fázi, kdy jsme vedli jen o jeden gól, docela nebezpečné,“ reagoval Hrubec, který ocenil, jak jeho spoluhráči bránili zejména oslabení tři proti pěti.

V této herní činnosti hrály Vítkovice v zápase celkem sto sekund a neskórovali. „Vylehávání, vyklekávání střel, poziční hra, tohle kluky letos zdobí. Je radost za nimi chytat,“ dodal gólman.