Contador dojel v časovce druhý a zajistil si celkové vítězství v Baskicku

Tour de France

17:52
Hned první den se navlékl do žlutého dresu lídra a následujících pět dnů až do cíle vedení nikomu nepůjčil. Španělský cyklista Alberto Contador se stal celkovým vítězem 54. ročníku závodu Okolo Baskicka. Definitivní potvrzení jeho triumfu přišlo v závěrečné časovce, v níž dojel na druhém místě za vítězným Tonym Martinem.

Alberto Contador foto: Reuters

Německý obr vyhrál v Baskicku už druhou etapu, po sólojízdě v úterní klasické etapě se tentokrát prosadil i v disciplíně, kterou miluje nejvíc. Trojnásobný mistr světa hlavně vinou náročného profilu 26kilometrového závodu předčil Contadora "jen" o sedm sekund.

Španěl zajel závod jako v dobách své největší slávy. Fenomenální, pohádkový výkon, chválili španělského Pistolníka komentátoři Eurosportu. A Contador tak znovu ukázal, že po nepovedeném loňském roce je zase zpět a že na letošní Tour de France přijede jako favorit.

"Jsem spokojený. Poslední dva dny jsem byl už utahaný, ale naštěstí všechno dobře dopadlo," oddechl si Contador. "Je čest, že jsem Baskicko ovládl potřetí. Když jsem tady v roce 2005 vyhrál časovku, byl to sen a rozhodně mě nenapadlo, že bych mohl dobýt tři vítězství."

V Baskicku Contador navázal na triumfy z let 2008 a 2009 a už jen jedno prvenství ho dělí od nejúspěšnějšího jezdce v historii závodu Španěla Josého Antonia Gonzáleze, který vyhrál čtyřikrát v 70. letech minulého století. Jednatřicetiletý Španěl znovu potvrdil výbornou jarní formu, kterou prokázal už vítězstvím v italském závodu Tirreno-Adriatico.

"Tyto výsledky mi dodávají sebevědomí v práci před mými hlavními vrcholy sezony: Critérium du Dauphiné a pak Tour de France. Jsem motivovaný. Teď si dám pauzu, kterou už potřebuju, a pak začnu přemýšlet o Tour."

Třetí v časovce finišoval Polák Michal Kwiatkowski, který se tak ze sedmé pozice na startu probil na konečné druhé místo, ze kterého vyšoupl dalšího domácího borce Alejandra Valverdeho.

Tomu disciplína pravdy nevyšla, dojel až osmý, minutu a dvě sekundy za Martinem, hlavně však 47 sekund za Polákem, který ještě na startu zaostával o 29 sekund.

Pád Valverdeho byl tak prudký, že se neudržel ani na pódiu. Další skvělý výkon si totiž na poslední den schoval Francouz Jean-Christophe Peraud a posunul se na konečnou třetí příčku.

Roman Kreuziger, který po čtvrté, horské etapě vypadl z boje o TOP10, obsadil v časovce 21. místo a bez dvou sekund byl o dvě minuty pomalejší než Martin. V konečném hodnocení mu patří 17. místo s více než šestiminutovou ztrátou.

Cyklistický závod Kolem Baskicka (WorldTour) - 6. etapa (časovka 25,9 km)

1. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) 38:33, 2. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -7, 3. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -15, 4. Špilak (Slovin./Kaťuša) -16, 5. Péraud (Fr./AG2R) -35, 6. Dumoulin (Niz./Giant) -38, ...21. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:58.

Konečné pořadí: 1. Contador 21:09:11, 2. Kwiatkowski -49, 3. Péraud -1:04, 4. Špilak, 5. Valverde (Šp./Movistar) oba -1:07, 6. Van Garderen (USA/BMC) -1:56, ...17. Kreuziger -6:04.