Eliášovi Ďáblové mají stále šanci, vynutili šestý zápas

7:31aktualizováno  12:27
NEWARK - Hokejisté New Jersey zvítězili v pátém finále Stanleyova poháru nad Los Angeles 2:1 a po druhé výhře za sebou snížili stav série na 2:3 na zápasy. Devils ukončili rekordní sérii Kings, kteří předtím vyhráli všech deset duelů venku v letošním play off. Los Angeles bude mít třetí pokus na dosažení prvního triumfu v klubové historii v úterý od 2:00 SELČ v Kalifornii.

David Clarkson z New Jersey se raduje z gólu obránce Bryce Salvador v zápase proti Los Angeles foto: Reuters

Vítěznou branku pátého duelu vstřelil v Prudential Center v polovině utkání obránce Bryce Salvador. Devils s českým triem Marek Židlický, Patrik Eliáš a Petr Sýkora mohou stále doufat, že se stanou teprve druhým týmem v historii, který otočí ve finále nepříznivý stav 0:3 na utkání. Dosud se to povedlo jen v roce 1942 Torontu proti Detroitu.

"Mohli jsme to zabalit před dvěma zápasy, ale jak vidíte, tak máme partu odolných hráčů, který se chtějí pokusit vstoupit do historie a vyhrát Stanley Cup. Rozhodně se nevzdáváme," řekl gólman New Jersey Martin Brodeur, který si připsal 25 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Kings byli v úvodu nebezpečnější a ve třetí minutě pomohla New Jersey po střele Justina Williamse tyč. Eliáš se pak dlouho zvedal z ledu po zákroku Matta Greena, ale pokračoval ve hře. Devils se dočkali vedení při vyloučení Willieho Mitchella, když gólman Jonathan Quick chybně rozehrál za brankou a Zach Parise u levé tyče snadno otevřel skóre.

I popáté v sérii platilo, že vyhrál ten, kdo vstřelil úvodní branku.

"Ukazuje to, jak je finále vyrovnané," prohlásil trenér Los Angeles Darryl Sutter. "Potřebovali jsme první branku. Oni byli v první třetině trošku překvapivě lepší. Nevím, jestli jsme byli nervózní, nebo co se stalo, ale měli hru pod kontrolou. Ale Marty (Brodeur) předvedl skvělé zákroky a my jsme využili chyby (Quicka)," uvedl kouč New Jersey Peter DeBoer.

V druhém dějství nejdříve vyrovnal Williams střelou z mezikruží do pravého horního rohu. Otočit stav mohl Jarret Stoll, ale jeho únik gólman Brodeur kryl. Vedení tak vrátil Devils ve 30. minutě obránce Bryce Salvador, při jehož nahození stínil Quickovi David Clarkson a také zadák Kings Vjačeslav Vojnov, který puk tečoval do vlastní branky.

New Jersey je třetím týmem, který vynutil šestý zápas

Při přesilovce Los Angeles nejdříve vychytal Brodeur Williamse a Jeff Carter pak dostal puk za jeho záda vysokou holí. Zvýšit vedení Devils mohli při náporu v závěru druhého dějství Parise a Ryan Carter. Na přelomu druhé a třetí části Devils odolali v dalším oslabení a pak Brodeurovi pomohla dvakrát tyč, kterou trefil nejdříve Stoll, a pak i Alec Martinez.

New Jersey ale dokázalo těšný náskok udržet a stalo se třetím týmem, který si vynutil po úvodních třech finálových prohrách šestý zápas. Povedlo se také v roce 1945 a opět v souboji Toronta s Detroitem, když ztrátu smazávali Red Wings. Na slavnou trofej však dosáhlo opět Toronto.

New Jersey v letošním play off má ze zápasů číslo 4, 5, 6 a 7 na kontě deset výher a jedinou porážku. A podle trenéra DeBoera v tom hraje velkou roli i Brodeurův výkon. "Je to důkaz toho, jak si užívá tento typ tlaku," prohlásil kouč na adresu trojnásobného vítěze Stanleyova poháru, který má na kontě i dvě zlaté medaile z olympijských her a je historickým rekordmanem NHL ve všech brankářských statistikách.

New Jersey poprvé v sérii doma slavilo po shodných úvodních dvou porážkách 1:2 v prodloužení. "Po těchto zápasech všichni oceňovali jen Quicka, ale Marty předvedl také skvělé zákroky a udržel nás ve hře. Díky němu jsme to dotáhli do prodloužení. Teď to ukázal ve vítězných zápasech, je úžasný," chválil Brodeura bek Mark Fayne.

Čtyřicetiletého gólmana nerozhodili hráči ve třetí třetině ani ve skrumáži před brankou po odpískání, kdy mu Mike Richards shodil masku a Jeff Carter přetáhl dres před hlavu. Brodeur se jen smál a zůstal klidný. "Jen jsem nemohl uvěřit, že to bylo bez vyloučení. Užívám si to. Sice jsou to pro nás psychicky těžké zápasy, protože už pro nás není při prohře žádné zítra, ale užívám si tu jízdu a budu, dokud neskončí," dodal Brodeur.

Los Angeles vůbec poprvé v letošním play off prohrálo v jedné sérii dva zápasy. "Je to ale finále Stanleyova poháru a nikdo nečeká, že to bude lehké. Je to dřina. Jsme zklamaní, ale máme další dva zápasy na to, abychom si splnili sen a zvedli Stanley Cup nad hlavu. Teď máme další šanci doma," prohlásil Justin Williams. Naposledy dokázal dovršit triumf na vlastním ledě v roce 2007 další klub z Kalifornie Anaheim.