Neuvirth hvězdou zápasu. Vychytal Montreal

12:02
NEW YORK - Český brankář Michal Neuvirth se v pátečním utkání NHL zasloužil třiceti zásahy o vítězství hokejistů Washingtonu nad Montrealem 4:1 a stal se první hvězdou zápasu. Třiadvacetiletý gólman, který v předchozích dvou utkáních střídal Tomáše Vokouna, přišel o čisté konto v úvodu třetí třetiny za stavu 3:0. U jediné branky Canadiens si připsal asistenci Tomáš Plekanec.

Český brankář Michal Neuvirth z Washingtonu Capitals zazářil v zápase NHL proti Montrealu Canadians foto: ČTK

Neuvirth dovedl tým k prvnímu vítězství od 18. ledna, kdy shodou okolností vychytal právě hráče Montrealu (3:0). I tentokrát likvidoval jednu střelu za druhou, ale o další nulu ho připravila ztráta kotouče Alexandra Ovečkina a Canadiens v oslabení rychlý brejk tři na dva zakončili gólem. Jednalo se o jejich první trefu do sítě Washingtonu od března 2011, poté se Montreal nedokázal ve vzájemných zápasech gólově prosadit 260 minut. "Byla to hrozně hloupá chyba," kál se Ovečkin.

Hokejisté Washingtonu prolomili sérii tří proher a ve Východní konferenci se přiblížili poslední postupové příčce do play off na rozdíl jednoho bodu.

Za úspěch mohlo i zlepšení úvodu zápasu, když v polovině duelu vedli o tři branky. Přitom ve čtyřech z předchozích pěti utkáních museli dohánět manko 0:2. "Přesně o tom jsme se před zápasem bavili. Potřebovali jsme dobře začít," uvedl Neuvirth. Podruhé v řadě se do sestavy Capitals nevešel obránce Roman Hamrlík.

Hokejisté Vancouveru se dostali před Detroit do čela soutěže díky vítězství na ledě New Jersey 2:1. Hosté si vypracovali do 23. minuty dvoubrankový náskok, který v dalším průběhu jenom zkorigoval David Clarkson po přihrávkách Patrika Eliáše a Petra Sýkory.

Vancouver o den dříve přerušil rekordní sérii domácích výher Detroitu a do New Jersey kvůli sněhové kalamitě dorazil až nad ránem. Canucks, kteří odehráli pátý zápas v sedmém dni, vyslali na branku Martina Brodeura jen 16 střel. Povedlo se jim ale získat vedení 2:0, které díky spolehlivému výkonu Coryho Schneidera, náhradníka Roberta Luonga, udrželi.

"Ten kluk by klidně mohl být jedničkou. Ve Vancouveru je ale v těžké pozici. Myslím si, že až přijde jeho čas, pobije se o něho zbývajících 29 manažerů, aby ho získalo do týmu. Tak je dobrý," řekl na adresu pětadvacetiletého brankáře Eliáš. Jediný gól Devils padl se štěstím, když se Eliášova přihrávka odrazila od Clarksonovy brusle do branky.

57 42

"Myslím si, že jsme je pěkně zatlačili. Hráli jsme pořád iépe a lépe, měli jsme hodně šancí, abychom zápas vyrovnali, nebo dokonce otočili. Další závary a střely se už ale neujaly," mrzelo českého útočníka. Radost mohl mít po zápase alespoň z toho, že se k Devils připojí obránce Marek Židlický, kterého vedení klubu získalo z Minnesoty.

Hokejisté Minnesoty bez Židlického podlehli v Dallasu 1:4. Hostům utekl úvod utkání a ve 24. minutě prohrávali 0:3. Ve třetí brance Stars měl prsty i český útočník Radek Dvořák, který v rohu kluziště převzal puk od Vernona Fiddlera a zpoza branky přihrál skórujícímu Eriku Nyströmovi.

Český útočník David Krejčí se prosadil v penaltovém rozstřelu, nakonec s Bostonem ale prohrál v Buffalu po samostatných nájezdech 1:2. V základní hrací době se prosadili dva slovenští obránci: nejdříve za domácí Andrej Sekera, za obhájce titulu pak v posledním dějství vyrovnal Zdeno Chára. V rozstřelu se jako první trefil Krejčí, ale domácí následně góly Thomase Vaneka a Dereka Roye otočili.

Nejhorší tým soutěže Columbus utržil doma porážku 0:5 od Colorada. Nejproduktivnějším hráčem v dresu hostí byl David Jones, který vstřelil první a třetí gól, navíc si připsal asistenci. Právě úvodní Jonesův gól v poslední minutě první třetiny demonstroval zmar Blue Jackets v letošní sezoně. Jejich útočník Colton Gillies trefil břevno a po jeho odrazu vyrazili hosté do přečíslení dva na jednoho. A ten zakončil Jones přesnou střelou.

Rangers si vybírají slabší chvilku

"Kolikrát se nám to už letos stalo? Fyzicky máme navrch, ale necháme si dát jeden dva góly a už se z toho nevzpamatujeme. Dneska zase. Nastřelíme tyčku a oni z brejku skórují. Dvě třetiny jsme hráli slušně, ale místo abychom vedli 2:0 nebo 3:0, tak prohráváme," láteřil obránce James Wisniewski.

New York Rangers jakoby se nechali ukolébat vedením ve Východní konferenci. V městském derby prohráli na ledě Islanders 3:4 po samostatných nájezdech a ztratili třetí zápas z posledních čtyř. "Velmi nedbalý výkon. Zapomínáme, co musíme dělat, abychom byli úspěšní," stěžoval si trenér John Tortorella. I tak mají Rangers po třech čtvrtinách soutěže před druhým Bostonem relativně bezpečný náskok sedmi bodů.

VÝSLEDKY NOČNÍCH ZÁPASŮ NHL

New Jersey - Vancouver 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 32. Clarkson (Eliáš, Sýkora) - 9. Rome, 23. Raymond. Střely na branku: 31:16. Diváci: 16.480.

NY Islanders - NY Rangers 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. a rozhodující nájezd Moulson, 9. a 29. Parenteau - 13. M. Staal, 32. Gáborík, 37. Stepan. Střely na branku: 27:36. Diváci: 16.250.

Washington - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 7. M. Perreault, 29. Chimera, 29. Ovečkin, 60. J. Ward - 44. Bourque (Plekanec). Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jednu branku z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,77 procenta. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.506.

Columbus - Colorado 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Branky: 20. a 42. D. Jones, 32. Landeskog, 47. Downie, 54. Hunwick. Střely na branku: 28:25. Diváci: 16.925.

Buffalo - Boston 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 35. Sekera, rozhodující nájezd D. Roy - 44. Chára. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18.690.

Dallas - Minnesota 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 9. a 60. Wandell, 18. Eriksson, 24. Nyström (Dvořák) - 53. Setoguchi. Střely na branku: 25:29. Diváci: 13.144.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.