Neuvirth Spartě body nepřinesl, v Budějovicích padla 2:3

20:34aktualizováno  20:53
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hokejisté Českých Budějovic porazili v 5. kole extraligy Spartu těsně 3:2. Hosty od třetí porážky za sebou nezachránil ani gólman Michal Neuvirth, jenž při výluce NHL posílil Pražany z Washingtonu. Jihočeši si naopak připsali třetí vítězství v řadě, které jim vystřelil ve 44. minutě obránce Peter Frühauf.

Kotalík překonal Neuvirtha bekhendovou kličkou. foto: ČTK

Domácí začali tlakem a již v první minutě hráli přesilovku, když přinutili k faulu Rachůnka. Hosté přežili oslabení, ale v osmé minutě se nechali zaskočit individuální parádou Kotalíka, jenž si na modré čáře s pomocí mantinelu obhodil Gawryletze a poté neatakován dovezl kotouč za Neuvirthova záda.

Č. Budějovice - Sparta 3:2

Branky a nahrávky: 8. Kotalík (Vydarený), 25. Knotek, 44. Frühauf (Šimánek, Kotalík) - 14. Ton (Vallin, I. Rachůnek), 20. J. Hlinka (Pacovský). Rozhodčí: Pešina, Šindler - Jindra, Skopal. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4012.

České Budějovice: Sáblík - Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Soudek, Kotalík, Šimánek - Dej, Langhammer, Rousek - Červený, Kašpařík, Podlešák - Švihálek (41. Marek), Knotek, Suja.

Sparta: Neuvirth - Philipp, Vallin, Gawryletz, D. Kočí, Milam, D. Sobotka, Husák - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Y. Treille, S. Treille, Foster - Jánský, Bahenský, Luňák.

Pražané brzy srovnali, z dálky střílejícímu Tonovi stačilo k úspěšnému zásahu sedm vteřin z přesilovky při trestu Soudka. Obrovskou šanci vrátit vedení domácím měl Dej, ale zámořská posila v brance Sparty odvrátila i dorážku Frühaufa. Navíc 11 vteřin před koncem prvního dějství se hosté znovu prosadili, když z rychlého protiútoku ve vlastním oslabení zblízka skóroval Hlinka.

Ve 25. minutě využili Jihočeši přesilovku a bylo srovnáno. Bránící se sparťané vyhazovali puk, který zachytil Knotek a střelou z pravého kruhu zaznamenal svoji premiérovou trefu v barvách Mountfieldu.

Videorozhodčí odmítl vyrovnání

Potom se domácí úspěšně bránili ve čtyřech, když Soudek pykal za špatné střídání. Rovněž hosté přečkali bez úhony vyloučení Kočího. Ve zbytku třetině se hrál otevřený hokej, ve kterém dominovaly na obou stranách pozorné obrany. Jednu z mála šancí měl Bahenský, nebezpečná byla také střela domácího Podlešáka. Ve 40. minutě trefil Dej brankovou konstrukci.

Budějovice šly podruhé do vedení ve 44. minutě, když Šimánek zpětnou přihrávkou z pravého kruhu našel Frühaufa a ten po přejetí modré čáry nechytatelnou střelou skóroval.

Pražané hodně toužili po vyrovnání, ale nepotrestali vyloučení Šimánka a neprosadili se ani po závaru před Sáblíkovou klecí, který odstartoval Gawryletz od modré čáry. Při trestu Kotalíka posuzoval situaci v budějovickém brankovišti videorozhodčí, ale skóre se neměnilo. Domácí uhájili výsledek i při více než půlminutovém power play Sparty.

Další úterní výsledky 5. kola extraligy

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Kalla (Kadlec, V. Sobotka), 34. Červenka z trestného střílení, 42. Hertl (Žejdl, Kuboš) - 43. Kloz (Pech). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 2682.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 4:3 v prodl. (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Köhler (Leška, Balaštík), 27. Honejsek (Veselý, Řezníček), 27. Okál, 62. Honejsek (Holík, Matějíček) - 24. T. Svoboda (Jakub Svoboda), 25. T. Svoboda (Dlouhý), 36. Jakub Svoboda (T. Svoboda, Valach). Rozhodčí: Polák, Jeřábek - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6, navíc J. Hruška (Brno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5058.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 56. M. Růžička (Varaďa, Bonk), 60. Polanský. Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:9, navíc Hřebejk (Chomutov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3474.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Steel 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. R. Pšurný (Kubinčák, Rapáč), 27. Lukeš (Hübl), 35. Martynek (Stříteský), 39. Hübl (Posmyk, Lukeš) - 19. Šedivý (Strapáč), 36. Barinka (Malík, Ujčík), 60. Svačina (R. Polák, Barinka). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 2925.