Nestrašil pečetil výhru. Carolina uťala vítěznou sérii Capitals

8:46
NEW YORK - Po devíti zápasech skončila v NHL vítězná série hokejistů Washingtonu, kteří na Silvestra prohráli 2:4 na ledě Caroliny. Jedním gólem se na vítězství Hurricanes podílel Andrej Nestrašil, který v poslední minutě uzavřel skóre trefou do prázdné branky při power play.

Oslava vítězství Caroliny. foto: ČTK

Capitals prohráli poprvé od 10. prosince, kdy podlehli 1:5 Floridě. Domácí hokejisté rozhodli o svém úspěchu na začátku třetí třetiny, kdy po gólech Erica Staala a Jeffa Skinnera v úvodní pětiminutovce odskočili do vedení 3:1. V 55. minutě sice svou 21. trefou v sezoně snížil Alexandr Ovečkin, osmnáct sekund před koncem ale ukončil snahu hostů o vyrovnání Nestrašil, který bekhendem trefil odkrytou branku přes celé kluziště.

Nestrašil dal gól a bodoval v NHL popáté v řadě

Washington během vítězné šňůry inkasoval dohromady jen třináct gólů. Před deseti dny ve vzájemném souboji s Carolinou kapituloval pouze jednou a vyhrál 2:1. Tehdy utkání skvěle vyšlo náhradnímu brankáři Philippu Grubauerovi. Čtyřiadvacetiletý německý gólman nastoupil i tentokrát, navzdory dobrému výkonu pustil tři z 36 střel.

„Řekl bych, že dvě a půl třetiny jsme na ledě skoro vůbec nebyli,“ kritizoval vlastní mužstvo útočník Nicklas Bäckström. „Grubauer nás dlouho držel ve hře. Chytal skvěle. Zabrali jsme až v posledních deseti minutách, snížili jsme a byli blízko vyrovnání. Ale s takovým výkonem nemůžeme pomýšlet na vítězství,“ dodal Bäckström.

„Je hezké být na vítězné straně“

„Hrajeme proti nim docela často a je hezké být jednou také na vítězné straně,“ radoval se útočník Jordan Staal, jenž se spoluhráči prohrál v říjnu i první vzájemný duel v letošní sezoně 1:4. „Washington má skvělý tým, vždy je to proti nim hrozně těžké. Ale dnes jsme dokázali využít toho, že měli slabší den,“ doplnil Staal.

Porážkou zakončil rok 2015 brankář Petr Mrázek. Detroit sice vedl nad Pittsburghem po první třetině 2:0, nakonec ale prohrál 2:5.

Nestrašil a Polák si připsali dvě asistence. Mrázek inkasoval, přesto má výhru

Obrat Penguins nastartoval sporný moment v první minutě druhé třetiny, kdy Patric Hörnqvist před brankou tečoval střelu Jevgenije Malkina, puk propadl Mrázkovi za záda a pak si ho český gólman srazil bruslí do branky.

Podle opakovaných záběrů je patrné, že ho Hörnqvist předtím lehce atakoval v brankovišti, rozhodčí ale po přezkoumání u videa protest Red Wings zamítli a gól uznali. „Myslím, že jsem měl puk v ruce, hráč přede mnou do mě strčil, trefil mě do vyrážečky a puk skončil v síti,“ řekl Mrázek.

Obrat zajistily dva slepené góly

Ve 32. minutě využil Pittsburgh další přesilovku, když si s Mrázkem pohrál Kris Letang a vyrovnal na 2:2. Ve třetí třetině Penguins dokonali obrat dvěma slepenými góly poté, co se v rozmezí 34 sekund prosadili Sidney Crosby a Malkin. Poslední gól přidal při power play do prázdné branky znovu Letang.

Češi v roli nahrávačů. Nestrašilova druhá asistence Carolině k výhře nestačila

„První třetina se nám nepovedla, ale výkon ve druhé a třetí byl úžasný. Dokázali jsme si, že jdeme správným směrem,“ prohlásil trenér Mike Sullivan, jehož svěřenci o den dříve podlehli Torontu 2:3 po nájezdech. Detroit si připsal třetí porážku v základní hrací době za sebou.

Do pozice lídra NHL se díky zaváhání Washingtonu vrátili hokejisté Dallasu, kteří přesvědčivě porazili Nashville 5:1. Radek Faksa, který byl povolán z farmy při zranění Aleše Hemského, se do sestavy Stars nevešel.

Čtvrté vítězství v řadě oslavili hokejisté Los Angeles, kteří vyhráli 4:1 v Calgary. Kings tak získali během čtyřzápasového výjezdu po hřištích rivalů z Pacifické divize maximální počet osmi bodů.

Výsledky NHL:

Buffalo - NY Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 52. O'Reilly - 30. Nielsen, 42. Kuljomin. Střely na branku: 43:33. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ullmark (Buffalo).

Detroit - Pittsburgh 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
Branky: 7. Abdelkader, 13. B. Smith - 32. a 59. Letang, 21. Hörnqvist, 48. Crosby, 49. Malkin. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 36 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 35:37. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Abdelkader (Detroit).

Carolina - Washington 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 28. Di Giuseppe, 41. E. Staal, 46. Skinner, 60. Nestrašil - 30. Bäckström, 55. Ovečkin. Střely na branku: 37:32. Diváci: 14.134. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Versteeg, 3. Läck (všichni Carolina).

St. Louis - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 29. Shattenkirk - 37. Niederreiter, 52. Haula, 59. Vanek. Střely na branku: 34:29. Diváci: 19.194. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Niederreiter (oba Minnesota), 3. Shattenkirk (St. Louis).

Arizona - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky: 10. a 60. Doan, 42. Tichonov, 53. Ekman-Larsson - 4. a 48. Lowry. Střely na branku: 21:37. Diváci: 14.027. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Ekman-Larsson, 3. Domingue (všichni Arizona).

Dallas - Nashville 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Branky: 49. a 56. Seguin, 33. Jamie Benn, 38. Janmark, 44. Eaves - 32. C. Smith. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Niemi, 3. Jamie Benn (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 44. Giordano - 12. Gáborík, 22. Lucic, 24. Andreoff, 60. Pearson. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Lucic (Los Angeles), 2. Ferland (Calgary), 3. Quick (Los Angeles).

Edmonton - Anaheim 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 12. Getzlaf. Střely na branku: 21:35. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Gibson, 3. Getzlaf (oba Anaheim).

Colorado - Chicago 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. Söderberg, 32. McLeod, 56. Johnson - 19. Anisimov, 23. Desjardins, 25. P. Kane, 64. Toews. Střely na branku: 30:43. Diváci: 18.048. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Varlamov (Colorado), 3. P. Kane (Chicago).