Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Neporazitelná. Hejnová předběhla i nejrychlejší ženu sezony

21:09aktualizováno  22:59
LONDÝN - Česká atletická mašina Zuzana Hejnová dál drtí konkurenci světových překážkářek. Osm startů = osm vítězství. Při svém posledním triumfu na mítinku Diamantové ligy v Londýně, který byl velkou připomínkou loňských olympijských her u Temže, navíc Hejnová znovu vylepšila svůj osobní a tím i národní rekord na hodnotu 53,07 sekundy a vrátila se tak do čela světových tabulek.

Zuzana Hejnová foto: Reuters

Těch skvělých zpráv však bylo pro českou hvězdu ještě víc - po pátém triumfu v prestižním seriálu (vládla už v Šanghaji, Eugene, Oslu a Paříži) může šestadvacetiletá atletka s předstihem slavit celkové prvenství v Diamantové lize. Už žádná ze soupeřek nemůže její skóre překonat a Hejnové tak k potvrzení vítězství zbývá jen start ve finálovém mítinku v Bruselu.

Usain Bolt potvrdil roli favorita

Usain Bolt vyhrál v Londýně 100 m za 9,85 sekundy, v druhém nejrychlejším čase roku po Tysonu Gayovi z USA, který má ale problémy s dopingem.

V generálce na na mistrovství světa, které v Moskvě startuje za dva týdny, navíc česká reprezentantka vyslala do světa skvělou zprávu plnou sebevědomí: "Jsem ve formě, mířím vysoko." Zapomenut je snad kolaps na předchozím mistrovství v Tegu, kde Hejnová jako velká favoritka a druhá žena tehdejších tabulek finišovala sedmá.

Teď na startu mrkla do kamery, zamávala, pak zaklekla do bloků, čekal ji nejtěžší závod sezony s pěticí nejrychlejších žen světa. Plánovala si do něj znovu výkon na hranici svého maxima, čas kolem 53,50 sekundy. "Cokoliv pod bude super," tvrdila česká raketa.

Po boku Veselého a Špotákové

Úvod však Hejnová rozběhla tradičním stylem, tedy vlažněji a nenechala se vybláznit ani drtivým tempem domácí Perri Shakesové-Draytonové, druhé ženy diamantového závodu. Češka postupné přidávala plyn, v náběhu do cílové rovinky byla druhá a poslední dvě překážky přeletěla.

V cíli pak byla o šest desetin rychleji než Britka, za cílem se culila, předváděla oslavná gesta. Hejnová je neporazitelná! Rekordní hranici posunula o 16 setin.

Před rokem české závodnici zaplněný stadion tleskal, když si doběhla pro největší úspěch kariéry - olympijský bronz, letos si na stejném místě užívala od šedesáti tisíc diváků možná ještě hlasitější ovace. V olympijském parku Královny Alžběty tleskali královně překážek.

Zuzana Hejnová (vpravo)

Rok s bronzem českou závodnici změnil. "Jsem psychicky silnější," tvrdí o sobě. Proto letos zvládla všechny dosavadní závody, proto znovu udolala všechna esa překážek, pět nejrychlejších žen tohoto roku včetně Kori Carterové, která byla před startem jedinou rychlejší závodnicí než Hejnová. V závodě však mladá Američanka skončila čtvrtá.

Hejnová se stala teprve třetím českým vítězem Diamantové ligy v historii. Před ní se to povedlo oštěpařům Vítězslavu Veselému a dvakrát Barboře Špotákové.