Není deblový specialista, přesto má Berdych v Davis Cupu bilanci 20:1

Davis Cup

19:41
OSTRAVA - Na turnajích nastupuje tenista Tomáš Berdych do čtyřhry sporadicky, přesto má v Davisově poháru v deblu výjimečnou bilanci. V soutěži o "salátovou mísu" už zaokrouhlil počet svých výher na dvacet, prohrál jen jednou.

Tomáš Berdych foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Spolu s Radkem Štěpánkem dnes porazili 3:1 na sety nizozemskou dvojici Jean-Julien Rojer a Robin Haase a posunuli Česko v duelu s Nizozemskem do vedení 2:1. "Vyhrál jsem v deblu podvacáté, což je příjemné," těšilo Berdycha.

Na okruhu ATP vyhrál osmadvacetiletý tenista od svého vstupu mezi elitu v roce 2002 dva tituly, ten druhý letos v Dauhá, a jednou ve finále neuspěl.

ČTĚTE K TÉMATU

V Davisově poháru má nejlepší deblovou bilanci z českých hráčů a je lepší i než třeba slavný Američan John McEnroe či jeho krajané a současné světové jedničky Mike a Bob Bryanové.

"Já jsem svoji daviscupovou kariéru začal v deblu, takže to držím od začátku do konce a o už to se mnou asi zůstane," usmíval se Berdych. Zmíněnou premiéru zažil v roce 2003 v baráži v Thajsku a spolu s Jiřím Novákem vyhráli.

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych

Skvělá Berdychova bilance v daviscupové čtyřhře nepřekvapuje kapitána Jaroslava Navrátila, bývalého kouče české jedničky. "Je vidět, jaký je univerzál. Jeho bilance je fantastická a doufám, že mu vydrží co nejdéle," přál si Navrátil.

Berdych odehrál nejvíce zápasů v DC po boku Štěpánka, s kterým vyhrál patnáctkrát a jedinou porážku utrpěli ve finále ve Španělsku v roce 2009. Jinak vyhrál dvakrát s Lukášem Dlouhým a jednou s Novákem, Martinem Dammem a loni ve Švýcarsku s Lukášem Rosolem v nejdelší čtyřhře Davisova poháru.