Německo zdolalo Chile 1:0 a poprvé vyhrálo Pohár FIFA

22:06aktualizováno  22:29
Petrohrad - Fotbalisté Německa i bez velkých hvězd poprvé v historii vyhráli Pohár FIFA. Úřadující mistři světa ve finále v Petrohradu porazili Chile 1:0 gólem Larse Stindla z 20. minuty.

Fotbalisté Německa ve finále Poháru FIFA oslavují branku foto: ČTK

Svěřenci Joachima Löwa v generálce na ruské MS v roce 2018 navázali na své krajany, kteří v pátek ovládli evropský šampionát do 21 let v Polsku. Chilští debutanti na turnaji stejně jako v semifinále s Portugalskem nedali v základní hrací době gól.

Chilané přitom v úvodu protivníka jasně přehrávali. V páté minutě po průniku Aránguize zblízka pálil Vidal, ale brankáře Ter Stegena nepřekvapil. Za čtvrt hodiny vyrazil německý gólman další Vidalovu ránu k Sánchezovi, ale útočník Arsenalu nedokázal míč dorazit do branky.

Historický moment ve fotbale: videorozhodčí rozhodl o žluté kartě ve finále

Přes velkou dominanci jihoamerického týmu ve 20. minutě otevřeli skóre Němci. Chybujícího Marcela Díaze těsně před šestnáctkou obral Werner a naservíroval míč před prázdnou branku volnému Stindlovi.

Chilany inkasovaný gól rozhodil a soupeře, s nímž ve skupině remizovali 1:1, pouštěli do dalších šancí. Těsně vedle stříleli Draxler i Goretzka, kterého ještě těsně před pauzou zblízka vychytal Bravo.

Vítězové Copy América pokračovali v nepřesnostech i na začátku druhého poločasu. Po ztrátě Beausejoura a rychlé německé akci Draxlerova tečovaná rána minula tyč.

Nejmladší tým na turnaji se poté soustředil hlavně na obranu a přenechával iniciativu Chile. Svěřenci Juana Antonia Pizziho si hlavně v závěrečné dvacetiminutovce vypracovali velký tlak, jenže Vidal i střídající Sagal ve slibných pozicích pálili nad břevno. Těsně před koncem ještě Ter Stegen vyrazil Sánchezův přímý kop.

Finále fotbalového Poháru FIFA v Petrohradu:

Chile - Německo 0:1 (0:1)

Branka: 20. Stindl. Rozhodčí: Mažič (Srb.). ŽK: Vidal, Jara, Vargas, Bravo - Kimmich, Can, Rudy. Diváci: 57.268.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Beausejour - Aránguiz (81. Sagal), M. Díaz (53. Valencia), Hernández - Vargas (81. Puch), Vidal, Sánchez. Trenér: Pizzi.

Německo: Ter Stegen - Ginter, Mustafi, Rüdiger - Kimmich, Stindl, Rudy, Hector - Goretzka (90.+2 Süle), Draxler - Werner (79. Can). Trenér: Löw.