I proti Němcům to jde. Portugalci vyhráli 5:0 a ve finále vyzvou Švédy

20:27aktualizováno  23:18
OLOMOUC - Fotbalisté Portugalska se stali prvním finalistou mistrovství Evropy do 21 let v České republice. V semifinále v Olomouci nečekaně rozdrtili favorita turnaje Německo 5:0, které postoupilo na úkor Česka (po remíze 1:1), hlavně zásluhou povedeného prvního poločasu, kdy se trefili Bernardo Silva, Ricardo a Ivan Cavaleiro.

Fanoušci Portugalska foto: FOTO MAFRA - Tomáš FraitMAFRA

Další góly přidali Joao Mário a Ricardo Horta. Portugalsko navázalo na dosud jedinou finálovou účast z roku 1994, o premiérové zlato ze šampionátu jednadvacítek se v úterý utká se Švédskem, které v druhém semifinále porazilo Dánsko 4:1.

ME hráčů do 21 let

• Portugalsko - Německo 5:0 (3:0)

Branky: 25. B. Silva, 33. Ricardo, 45.+1 Cavaleiro, 46. Mário, 71. Horta. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). ŽK: Esgaio - Kimmich, Bittencourt. ČK: 75. Bittencourt. Diváci: 9876.

Portugalsko: Sá - Esgaio, P. Oliveira, Figueiredo, Guerreiro (64. Cancelo) - Mário, Carvalho, S. Oliveira - Ricardo, B. Silva (50. R. Silva), Cavaleiro (46. Horta). Trenér: Jorge.

Německo: Ter Stegen - Korb (87. Klaus), Ginter, Heintz, Günter - Can, Kimmich - Younes, Geis (46. Meyer), Schulz (50. Bittencourt) - Volland. Trenér: Hrubesch.

• Dánsko - Švédsko 1:4 (0:2)

Branky: 63. Bech - 23. Guidetti z pen., 26. Tibbling, 83. Quaison, 90.+5 Hiljemark. Rozhodčí: Karasev - Averijanov, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Poulsen (Dánsko).

Dánsko: Busk - Scholz, A. Christensen, Vestergaard, Knudsen - Jönsson (57. L. V. Christensen), Thomsen, Höjbjerg - Bech (90.+2 Fischer), Poulsen, Falk (65. Sisto). Trenér: Thorup.

Švédsko: Carlgren - Lindelöf, Miloševič, Helander, Augustinsson - Tibbling (72. Quaison), Hiljemark, Lewicki, Khalili - Kiese Thelin (90.+3 Larsson), Guidetti (60. Ishak). Trenér: Ericson.

Souboj neporažených týmů ze základních skupin měl být podle papírových předpokladů vyrovnaný, brzy se ale změnil v jasnou záležitost. Portugalci překvapili soupeře velmi aktivní hrou a po čtvrthodině měli blízko k vedení, střílejícímu Sérgiu Oliveirovi ale zkazila radost tyč.

V 25. minutě už Portugalci slavili. Trochu se štěstím se dostal za obranu Bernardo Silva a levačkou propálil Ter Stegena. Němcům, kteří postoupili do semifinále po remíze 1:1 na úkor českého týmu, nefungovala záloha a technicky vybavený soupeř dominoval.

Druhou branku přidal ve 33. minutě po rohovém kopu, když na zadní tyči doklepl míč do sítě Ricardo. Už v nastaveném čase úvodního dějství pak Portugalsko uštědřilo favoritovi turnaje třetí gólový úder. Mário nabil Cavaleirovi a ten trefil přesně horní roh branky.

Portugalci dali za první poločas více branek než ve třech předešlých zápasech skupiny a skvěle pokračovali i v druhém dějství. Máriovu střelu z dálky tečoval ve 46. minutě obránce a vítěz Ligy mistrů s Barcelonou brankář Ter Stegen inkasoval počtvrté. Popáté se Portugalsko prosadilo v 71. minutě po hlavičce střídajícího Horty. Německá jednadvacítka tak utrpěla svou nejhorší porážku v historii. Navíc dohrávala bez vyloučeného Bittencourta.

Severský souboj ovládli Švédové

V semifinále na pražské Letné porazili Švédové Dánsko 4:1 a mohou se těšit na úterní finále. Skandinávský souboj gólově otevřeli v prvním poločase John Guidetti z penalty a Simon Tibbling. Za favorizované Dány po změně stran snížil Uffe Bech, ale střídající Robin Quaison a Oscar Hiljemark v závěru definitivně pojistili výhru Švédů.

Švédští mladíci, kteří byli před startem turnajem označeni za největšího outsidera, postoupili do finále evropského šampionátu po 23 letech. S Portugalci se na ME utkají už podruhé, středeční závěrečný duel moravské skupiny B skončil remízou 1:1.

Dánové byli v úvodu aktivnější a po deseti minutách dostali míč do švédské sítě, ale Poulsenův zásah nebyl uznán kvůli předchozí hře rukou. S dalšími střelami z větší a střední vzdálenosti si bez větších problémů poradil brankář Carlgren.

Švédové hru vyrovnali a ve 23. minutě otevřeli skóre. Scholz v pokutovém území stáhnul Kiese Thelina a nařízenou penaltu suverénně proměnil Guidetti.

Už za tři minuty to bylo 2:0. Po rychlém přečíslení Guidetti před brankou našel volného Tibblinga, který i díky podklouznutí dánského obránce Knudsena podruhé překonal gólmana Buska.

Dánsko od začátku druhé půle chtělo soupeře zatlačit, což se mu povedlo po hodině hry. Höjbjergovu střelu ještě Carlgren vytěsnil, v 63. minutě ale už švédský brankář inkasoval, když po zmatcích v šestnáctce zblízka skóroval Bech.

Svěřence Jesse Thorupu kontaktní gól povzbudil. Švédové se dlouho jen bránili a ožili až v závěrečné desetiminutovce. Khalili ještě z protiútoku těsně minul branku, v 83. minutě už uspěl střídající Quaison a po nedůrazu v dánské obraně prostřelil brankáře Buska. Z posledního brejku v páté minutě nastavení navíc upravil na konečných 4:1 švédský kapitán Hiljemark.