Německo na kolenou: Rusové jsou po obří hrubce Gogully ve finále

18:32aktualizováno  20:21
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Pro jedny je semifinále MS tak nějak povinnost. Pro druhé historický hokejový zápis. Ruský favorit se nakonec z postupu do finále přes německý zázrak probojoval, ale s notnou dávkou štěstí. Vítězný gól na 2:1 vstřelil v předposlední minutě zápasu po chybě Gogully ruský šikula Dacjuk. Ve finále vyzvou sbornou čeští hokejisté.

Německo - Rusko. foto: Reuters

Hokejová velmoc proti trpaslíkovi. Rusové chtějí v Německu urvat už svůj 26. titul mistrů světa v historii. Proti nim stojí odhodlaní domácí, kteří zatím na světový titul čekají. Co víc, na MS slavili medaili naposledy v roce 1953 (stříbro).

DÁLE ČTĚTE

Od roku 1992, kdy se hraje na světových šampionátech play off, ještě nikdy Němci nepřešli přes čtvrtfinále. Až nyní, ve čtvrtek porazili další překvapení turnaje ze Švýcarska a nyní si vyšlápli také na hvězdnou sbornou vedenou Malkinem, Ovečkinem či Kovalčukem.

Nervózně hrající Rusové sice již ve 2. minutě trefili tyč, ovšem poté vládli první třetině domácí. Bykovovi svěřenci více než na hokej se soustředili na fauly a tak téměř celé úvodní dějiství strávili ve čtyřech. Když navíc po hrubém faulu šel ven do konce utkání Kuljomin a po něm zamířil na trestnou i Jemelin, skvěle hrající Němci udeřili.

Německo - Rusko.

Stylově - trefil se kapitán týmu a posila ze zámoří Marcel Goc. Němci měli v přesilovkách i další šance, Košečkin v ruské brance (překvapivě nahradil jedničku Varlamova) ale se štěstím odolával. A když na druhé straně v závěrečné přesilovce Rusů zastavil taktéž náhradník Zepp střelu Ovečkina, šli do kabin spokojenější Němci.

Ruským bohatým pauza očividně prospěla a hned při prvním střídání ohrozil Zeppa opět agilní Ovečkin, ovšem na druhé straně kontroval stejnou mincí Ulmann. Němci jen nebránili hubený náskok a ve 23. minutě po chybě Malkina na modré čáře během přesilové hry vystřelil do brejku Schütz, Košečkin se ale vyznamenal.

A otřepané "nedáš, dostaneš" se opět potvrdilo. Zvláště, když Němci za další tři minuty opět zahodili přečíslení, tentokrát dva na jednoho. V 28. minutě byl nejprve blízko gólu Dacjuk, Zepp ale odolal. O čtyři minuty později se už Rusové radovali. Více jak minutové obléhání německé branky ukončil ráznou pumelenicí z mezikruží Malkin.

Do konce druhé části se stav nezměnil, přestože k tomu měly oba týmy příležitostí dost a dost. Němci si očividně historické semifinále užívali a favorizovaným Rusům byli vyrovnanými soupeři.

V závěrečném dějiství se již domácí hokejisté soustředili především na obranu. To ale neznamenalo, že by úplně zanevřeli na ohrožování Košečkinovy svatyně. Naopak, při sebemenší příležitosti se německá lavina hnala do ofenzivy. Rusové ale měli více ze hry a Zeppa se valil jeden útok za druhým.

Německý gólman odolával, se svými spoluhráči přečkal v závěru třetiny i oslabení a všichni se již chystali na druhé sobotní prodloužení. To ale odmítnul hrdina čtvrtfinálové bitvy Gogulla. Dvaadvacetiletý útočník Kolína přejel s pukem modrou čáru a v obležení tří hráčů soupeře jej chtěl posunout za sebe na beka.

Jenže přesně do jízdy Dacjuka a spol. Rusové se v okamžiku dostali do přečíslení tři na jednoho a elitní centr Detroitu ranou nad Zeppovo rameno trefil přesně - 1:2. Celá německá část hlediště utichla, němečtí hráči jen smutně sklopili hlavu. Následně se sice pokusili o hru bez brankáře a Košečkinovi párkrát zavařili, na další zázrak už nedosáhli.

Ruská mašina podruhé na turnaji vyhrála "jen" o gól a podruhé s Němci. Přesto vyhrála a potřetí v řadě si zahraje finále světového šampionátu. Proti oslavě Ovečkina a spol. ze zisku zlatého hattricku se ale postaví odhodlaná Růžičkova družina. Velké finále je naplánováno na neděli 20:30 hodin. Kdo se nakonec bude radovat?

NĚMECKO - RUSKO 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. M. Goc (Schütz, Ehrhoff) - 32. Malkin (Gončar, Kovalčuk), 59. Dacjuk. Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen (Fin.) - Arm (Švýc.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 4:3, navíc Kuljomin (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 18.734.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Holzer, Braun, Butenschön, N. Goc - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Felski, Kreutzer, Barta - Hospelt, Gogulla, Tripp. Trenér: Uwe Krupp.

Rusko: Košečkin - Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, I. Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov - Sušinskij, S. Fjodorov, Ovečkin - Dacjuk, Kovalčuk, Malkin - Kozlov, Frolov, Těreščenko - Kuljomin, Anisimov, Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.