Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Německá mašina zválcovala nebohé Australany 4:0

20:15aktualizováno  22:50
DURBAN/PRAHA - Dvacet let čekají němečtí fotbalisté na čtvrtý titul mistrů světa. Ve svém úvodním vystoupení v Jihoafrické republice ukázali naši západní sousedé, že mezi favority na titul budou patřit také letos. I bez hvězdného Ballacka Němci smetli neškodné Australany 4:0, když se dvakrát trefili v obou poločasech.

Německo - Austrálie (Klose a Podolski). foto: Reuters

Poslední vzájemný souboj zpřed pěti let na Poháru FIFA skončil velkou přestřelkou a těsným vítězstvím Německa 4:3. V nedělním chladném večeru na stadionu v jihoafrickém Durbanu jakoby si na duel rozpomněli pouze Němci.

DÁLE ČTĚTE

I když rozpomněli, v omlazeném německém kádru (nejmladším v historii země na MS), pamětníci souboje vyběhli na trávník v bílých dresech pouze čtyři. A překvapivě aktivnější byli v úvodu protinožci. Ve 4. minutě se ocitl sám na malém vápně po rohovém kopu García, Neuerovi pomohl skvělým obranným zákrokem Lahm.

Německo - Austrálie (Podolski střílí branku).

Kapitán německého gigantu tím odstartoval ofenzivní lavinu svého týmu. Svěřenci Joachima Löwa, pro kterého to byl jedenapadesátý zápas na lavičce národního týmu, se pořádně rozjeli a "čtyři mušketýři" Podolski, Müller, Özil a Klose si na hřišti místy dělali, co chtěli.

V 8. minutě vysunul benjamínek německé výpravy Özil kolmicí Müllera, ten našel zpětnou přihrávkou přes celé pokutové území zcela volného Podolského a jeho levačka zamířila přesně - 1:0. Poté si vzal slovo kanonýr Klose. Ostrostřelec Bayernu se sice v klubu letos trápil, pro národní tým je neprostradatelným mužem.

Německo - Austrálie (Klose střílí gól).

Dvakrát jej nechali Australané zastřelovat, potřetí již udeřil. Schwarzer se špatně domluvil se svými stopery a Klose hlavou zatlouknul míč do sítě - 2:0. Pro dvaatřicetiletého střelce to byla jedenáctá branka na třetím světovém šampionátu v řadě. Následovali další velké šance Müllera, Khediry a Özila, třetí gól ale do konce první půle ani jeden nepřidal.

Do té druhé vstoupili Australané aktivně, jejich hru oživil nový muž na hřišti Holman. Probuzení svěřenců kouče Verbeeka trvalo ale jen zhruba osm minut. V tomto časovém úseku možná hlavní sudí z Mexika "klokany" poškodil, když neodpískal penaltu za Mertesackerovo sporné hraní rukou v pokutovém území.

Německo - Austrálie (Cahill dohrál).

Následovala akce na druhé straně a 54. minutě druhý klíčový okamžik duelu. Cahill zajel zezadu nešikovně a zbytečně do Schweinsteigera a uviděl z ruky sudího, který je ve vlasti přezdívaný Drakula, červenou kartu.

HVĚZDA DNE PODLE LN

Thomas Müller (20 let, útočník Německa): Byl to teprve jeho druhý zápas v reprezentaci, přesto si vedl jako zkušený mazák. Jeden gól připravil, třetí v australské síti zařídil sám. Skvěle fungovala jeho spolupráce s dalším mladíčkem Özilem a útočným duem Podolski-Klose. Mladičký talent se slavným příjmením má před sebou slibnou budoucnost. Pochvalu ale zaslouží i jeho zmínění tři ofenzivní kolegové. Německá ofenzivní síla budí respekt, zvláště, když na lavičce náhradníků ještě sedí takoví borci jako Marín, Gómez či Cacau.

Možná přísnou, ale stejně jako v prvním sporném případě (penaltovém), si rozhodčí své rozhodnutí případně obhájí - za faul zezadu, ač tento nebyl nikterak zákeřný a ostrý, se červená karta udělit podle pravidel může.

Vyloučení klíčového muže australského týmu odstartovalo druhou vlnu německého ofenzivního uragánu. Velké mezery mezi obrannou a záložní línií soupeře využívali Klose a spol. k jednomu nebezpečnému nájezdu za druhým. A v rozmezí 68. a 70. minuty se němečtí buldoci dočkali také dvou gólových radostí - nejprve se parádně trefil debutant Müller, po něm naturalizovaný Brazilec Cacau. Ten byl na hřišti sotva minutu.

Duel se poté již jen dohrával, Němci bavili fanoušky hezkými kombinacemi, Australané si občas museli připadat jako při tréninkovém bagu. Fanoušci v Durbanu viděli nejen gólově nejbohatší, ale také bezesporu nejhezčí utkání víkendového programu.

MS ve fotbale - skupina D

Německo - Austrálie 4:0 (2:0)
Branky: 8. Podolski, 26. Klose, 68. Müller, 70. Cacau. Rozhodčí: Rodriguez - Camargo, Morín (všichni Mex.). ŽK: Özil, Cacau - Neil, Moore, Valeri. ČK: 56. Cahill (Austr.). Diváci: 62.000.

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Badstuber - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Özil (74. Gomez), Podolski (81. Marin) - Klose (68. Cacau). Trenér: Löw.

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire, Neill, Moore, Chipperfield - Valeri, Grella (46. Holman) - Emerton (74. Jedinak), Cahill, Culina - Garcia (64. Rukavytsya). Trenér: Verbeek.