Němci vyřadili Anglii na penalty a ve finále ME do 21 let vyzvou Španělsko

20:44aktualizováno  22:59
TYCHY - Ve finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Polsku se utkají Německo a Španělsko. Němci v semifinále v Tychách porazili Anglii 4:3 v penaltovém rozstřelu, v normální hrací době i po prodloužení zápas skončil 2:2. Španělé v Krakově přehráli Itálii 3:1 díky hattricku Saúla Nígueze.

Němci slaví gól v semifinále ME do 21 let proti Anglii foto: Reuters

Semifinále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Polsku:

Anglie - Německo 2:2 (1:1), na penalty 3:4
Branky: 41. Gray, 50. Abraham - 35. Selke, 70. Platte. Rozhodující penaltu proměnil Amiri.

Španělsko - Itálie 3:1 (0:0)
Branky: 53., 65. a 74. Saúl - 62. Bernardeschi. ČK: 58. Gagliardini (It.).

Angličané začali zápas s Němci mnohem aktivněji, ale velké šance neproměnili. Svěřenci Stefana Kuntze poté převzali iniciativu a ve 35. minutě se ujali vedení, když Selke hlavou zužitkoval Toljanův centr. Soupeř českého týmu ze skupiny však poločasové vedení neudržel a ve 41. minutě po rohu dovolil srovnat Grayovi.

Hráči Albionu pět minut po pauze otočili skóre. Hughes si pohrál s obranou, přihrál volnému Abrahamovi a ten zblízka nezaváhal. Němci ale následně protivníka opět sevřeli a v 70. minutě odpověděl z rohu Platte. Střídající útočník o chvíli později dostal míč znovu do sítě, ale druhou branku mu rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali.

V prodloužení gól nepadl, největší šanci zahodil Němec Amiri, který si však spravil chuť v rozstřelu a proměnil rozhodující penaltu. Brankář Pollersbeck zneškodnil pokusy Abrahama a Redmonda, anglický gólman Pickford vychytal jen Gerhardta. Němci si zahrají finále malého Eura poprvé od roku 2009, kdy získali svůj jediný dosavadní titul.

To Španělé si mohou připsat už třetí triumf z posledních čtyř šampionátů. A to zásluhou Saúla Nígueze. Záložník Atlética Madrid se ukázal jako správný kapitán a v podstatě sám rozhodl o postupu přes Itálii. Španělé se v útoku dlouho trápili, ale v 53. minutě Ceballos po individuální akci našel právě Nígueze a ten dobře umístěnou střelou zařídil vedení.

Vzápětí Roberto Gagliardini dostal druhou žlutou kartu a Itálie dohrávala v oslabení. I v deseti však dokázal vyrovnat Federico Bernardeschi. Jenže uběhly jen tři minuty a Níguez předvedl další parádu a střelou z 20 metrů vrátil Španělsku vedení. A čtvrt hodiny před koncem završil hattrick. S pěti zásahy na turnaji z pěti střel se dostal do čela tabulky střelců.