Němci porazili Lotyše 2:0 a dotáhli se na Slovensko

21:52
HELSINKY - Hokejisté Německa zdolali na mistrovství světa Lotyšsko 2:0, udělali velký krok k záchraně v elitní kategorii a zároveň se v základní skupině v Helsinkách dostali reálně do boje o čtvrtfinále. Se sedmi body se Němci dotáhli na čtvrté Slovensko a o čtyři body unikli posledním Lotyšům.

Smutná střídačka Lotyšska. foto: Reuters

O branky vítězů se postarali Christoph Ullmann a Patrick Hager, gólman Rob Zepp udržel podruhé na turnaji čisté konto.

Němci měli převahu, ale gólman Gudlevskis pochytal dorážky Ullmanna a Gogully i střelu Schütze. Na druhé straně Zeppa vyzkoušel Berzinš. Po polovině úvodní části se Lotyšsku po faulech Schütze a Hagera naskytla na 117 sekund přesilovka pěti proti třem, ale po 64 vteřinách ji přerušil faulem Cipulis. V 19. minutě se dostal do úniku Indrašis, ale minul branku.

Vše o hokejovém MS 2013

Na přelomu první a druhé třetiny se Němci ubránili při vyloučení Marcela Goce a v 29. minutě se dostali do vedení, když se po Gogullově akci trefil o horní tyč Ullmann. Lotyši se pak neprosadili ani při Ankertově vyloučení.

Do závěrečného dějství si Němci přenesli po Berzinšově faulu přesilovku, kterou sice nezužitkovali, ale ve 44. minutě se trefil Hager. Jeho střela sice rychle vyletěla z branky, ale videozáznam potvrdil, že gól byl platný.

Lotyši Zeppa o čistý štít nepřipravili. V posledních vteřinách ještě Cipulis srazil Seidenberga a dostal za úder do oblasti hlavy a krku trest na pět minut a do konce utkání.

Německo se tak může v duelech se Spojenými státy a Francií soustředit na boj o čtvrtfinále. Lotyši se budou snažit v utkáních s Francií a Finskem snažit dostat před předposlední Rakousko. Na to ztrácejí dva body, navíc proti nim hovoří porážka ze vzájemného zápasu, ale Rakušané hrají už jen s Ruskem.

Německo - Lotyšsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Ullmann (Gogulla, M. Wolf), 44. Hager (Ehrhoff, N. Goc). Rozhodčí: Croft (USA), Reiber (Švýc.) - Kilian (Nor.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 5:3, navíc Cipulis (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 9199.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Ankert, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Hördler, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.

Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, M. Jass, Andersons - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Meija, Indrašis - Keninš, Berzinš, Jekimovs - Pavlovs, Štals, Širokovs - K. Jass. Trenér: Ted Nolan.