Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Nizozemci jsou v úzkých. Po další prohře zůstávají bez bodu

20:39aktualizováno  22:54
CHARKOV - Fotbalisté Německa porazili v jednom ze šlágrů evropského šampionátu Nizozemsko 2:1. Po druhé výhře ze dvou zápasů si pojistili vedení ve skupině B a výrazně nakročili k postupu do čtvrtfinále. Duel v Charkově rozhodl dvěma góly mezi 24. a 38. minutou Mario Gomez, který na turnaji skóroval už třikrát a dotáhl se na nejlepšího střelce Alana Dzagojeva z Ruska. Nizozemci už jen snížili zásluhou Robina van Persieho a nad Němci nevyhráli počtvrté za sebou.

Maarten Stekelenburg foto: Reuters

Oranjes byli před turnajem třetím největším favoritem, po druhé prohře jsou ale nyní na pokraji vyřazení. Na Portugalsko a Dánsko ztrácejí tři body a v posledním duelu skupiny proti týmu z Pyrenejského poloostrova jim nemusí stačit ani vítězství. Pokud Dánové budou bodovat s Německem, skončí "tulipány" poprvé od roku 1980 na velkém turnaji už ve skupině.

Nizozemci přitom vstoupili do utkání velmi aktivně a chvíli to vypadalo, že by mohli prohru s Dánskem odčinit. V úvodu většinou drželi míč a po sedmi minutách si vytvořili velkou gólovou šanci. Za německou obranu si na dlouhý míč naběhl Van Persie, trefil ale jen brankáře Neuera.

Němci odpověděli prudkou Özilovou střelou a Stekelenburg mohl děkovat dobře postavené tyči, že neinkasoval. Svěřenci Joachima Löwa se v průběhu první půle rozehráli a zlepšený výkon korunovali v 24. minutě. Schweinsteiger krásně vysunul Gomeze a ten sám před brankářem nezaváhal.

V 37. minutě mohli Němci zvýšit náskok, Badstuber ovšem hlavičkou ze tří metrů trefil padajícího Stekelenburga. Pojistku tak Löwův celek přidal až o minutu později a opět u toho byla stejná dvojice jako při první trefě.

Hvězda zápasu

Podle LN byl v utkání nejlepší německý útočník Mario Gomez. Kanonýr se v zápase dvakrát střelecky prosadil a výraznou měrou přispěl k vítězství svého týmu. V tipovací soutěži Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Schweinsteiger kolmou přihrávkou znovu uvolnil Gomeze a útočník Bayernu Mnichov křížnou střelou vylepšil svou bilanci na devět branek za posledních osm soutěžních utkání v německém dresu.

Oranjes po přestávce posílili útok o Van der Vaarta a nejlepšího střelce bundesligy Huntelaara, žádný velký tlak jim to ale nevyneslo. Naopak Stekelenburga dvakrát protáhl stoper Hummels. Nizozemská hra postrádala systém i šťávu a zahrozit dokázal jen Van Persie, ale v 58. minutě ani v druhém souboji s Neuerem neuspěl.

Až v poslední dvacetiminutovce Nizozemci zvýšili tempo a v 73. minutě jim vykřesal naději nejaktivnější hráč Van Persie. Navedl si míč na střed a tvrdou ranou zpoza vápna snížil. I v osmém vzájemném utkání na velkém turnaji tak oba týmy skórovaly. Oranjes ožili, ale srovnat už nedovedli.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina B:

Nizozemsko - Německo 1:2 (0:2)
Branky
: 73. Van Persie - 24. a 38. Gomez. Rozhodčí: Eriksson - Wittberg, Klasenius (všichni Švéd.). ŽK: N. de Jong, Willems - Boateng. Diváci: 37.750.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Van Bommel (46. Van der Vaart), N. de Jong - Robben (83. Kuijt), Sneijder, Afellay (46. Huntelaar) - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.

Německo: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Müller (90. Bender), Özil (81. Kroos), Podolski - Gomez (72. Klose). Trenér: Löw.