Nejvíc podzimních gólů padlo pravou nohou, dva břichem

14:51
PRAHA - Podzimní statistika gólů ve fotbalové lize může pobavit i poradit. Koho by taky nezajímalo, že dva byly dosaženy břichem a devět jich padlo vlastních. Po střele pravačkou padlo 157 branek, po ráně levačkou 80, po úderu hlavou 86. Kluby by z ní všajk mohly také mnohé vyčíst.

Slavia Praha - Baník Ostrava. Brankář Slavie Martin Berkovec dostává gól foto: ČTK

Několik dobrých rad ligovým fotbalistům:

– Hrajete-li proti Hradci, zapněte hned v prvních minutách, neboť soupeř je duchem ještě v šatně. V této sezoně se zatím nikdy v první čtvrthodině zápasu netrefil, zato hned pětkrát inkasoval.

– V úvodních patnácti minutách naopak pozor na Jihlavu: nikdo nedal v tomto úseku hry víc gólů než tento tým, konkrétně šest.

– Při nástupu do druhé půle máte největší šanci skórovat proti Dukle, která v rozmezí od 46. do 60. minuty dostala 10 gólů, téměř polovinu všech obdržených.

– Jak se bude blížit konec, dejte si pozor na Slavii, jež za poslední půlhodinu nasázela 11 branek.

– Ještě bedlivěji si v závěru počínejte proti Jablonci, specialistovi na drtivé finiše: od 76. do 90. minuty se trefil desetkrát, což dělá pro nejlépe střílející mužstvo ligy víc než třetinu z 29 gólů.

– Ze vzduchu pak hrozí velmi malé nebezpečí od fotbalistů Liberce a Teplic, největší pak od Ostravy, Brna a Sparty.

Ve Slavii se trefují hlavně obránci, útočníci tápou

V české lize padlo na podzim 334 gólů, z toho devět vlastních. A jak se narodily ty ostatní?Prvním hlediskem jsou jednotlivé posty, tedy kolik zásahů rozdali útočníci, záložníci a obránci (brankář z logiky věci v lize neskóroval ani jednou). Není překvapivé, že nejvíc se činili útočníci (mají na kontě 45,5 procenta všech nastřílených gólů) a nejméně obránci (16,6 procenta).

Ale podíl mužů, kteří mají za úkol zejména bránit gólům protivníka, je zřejmě menší než leckde jinde. "V bundeslize je útok záležitostí celého mužstva, takže není výjimkou, že v některých týmech se nadpoloviční většinou podílejí na brankách záložníci. A obránci jsou na 20 procentech, v některých klubech je toto číslo ještě vyšší," tvrdí trenér Milan Bokša.

V lize ovšem najdeme mužstvo, které "bundesligové" parametry splňuje, jestli je rovnou nepřekračuje. Čtyři přesné rány Nitrianského (který sice nastupoval i v záloze, ale "rodokmenem" je obránce) a dvě Latky znamenají, že se zadáci Slavie podílejí na gólech z více než 30 procent. Z takové statistiky se však klub těžko může těšit, když útok zaznamenal bídné tři góly, všechny díky Škodovi... Červenobílý útok je prakticky jen Škoda, to je pro Slavii škoda.

Jablonec sází na drtivý finiš

Zajímavým údajem jsou časy, v nichž góly padaly. Pokud jednotlivé zápasy "rozsekáme" po čtvrthodinách do šesti úseků, vyjde nám, že největší gólové hody se odehrávaly v tom posledním. Dvaadvacet procent branek se zrodilo právě tehdy, v tom se česká liga nevymyká, i ostatní soutěže vzrušuje gólové dobrodružství posledních
minut.

Logicky: roli hraje únava a často otevřenější hra, někdy až vabank, kdy se jedno z mužstev snaží zvrátit výsledek. "Když dám do zápasu všechno a makám až do poslední chvíle, bůh se mi odmění," prohlásil jednou Tomáš Zápotočný, obránce Sparty, jež byla v poslední čtvrthodině "bohem odměněna" sedmkrát, což ji staví za toto časové období na druhé místo úspěšnosti společně s Duklou. První je v tomto směru jednoznačně Jablonec s deseti zásahy.

Jablonec je jediným týmem ligy, který v jednom časovém úseku dokázal nasbírat 10 vstřelených gólů. Jedno mužstvo jich naopak deset dostalo: Dukla má z úvodní čtvrthodiny druhé půle odstrašující skóre 3:10. "Víme o tom a stálo nás to dost bodů," přiznává trenér Luboš Kozel. "Bylo to alarmující, hráče jsme na to postupem času upozorňovali. A jaké je příčina? Kondice těžko, to bychom inkasovali v závěru, takže to spíš bude uspokojení a nekoncentrace."

Hádejte, který tým vyšel jako jediný ze všech fází utkání vítězně? Správně – lídr z Plzně. Stejně hezkou bilanci kazí hráčům Sparty dvě remízy, všech zbylých 14 mužstev má minimálně jednou záporné skóre. Pro zajímavost: pokud bude chtít Plzeň ve čtvrtek v Evropské lize porazit Atlético Madrid, to je teoreticky nejzranitelnější v prvních patnácti minutách (v nich má ve španělské lize remízu 1:1, jinak drží samé výhry). Bilbao, jež hostí Spartu, má naopak ze všech fází porážky.

Severočeští fotbalisté Liberce a Teplic se nejméně trefují hlavou

Dva góly byly ve fotbalové lize zaznamenány jinou částí těla než nohami či hlavou. Břichem skórovali plzeňský Procházka a boleslavský Magera. Při obvyklém způsobu, jakým se branky dosahují, dali hráči Liberce a Teplic jen jeden gól hlavou a sparťané jediný levačkou. Tuto nohu mají nejpřesnější v Boleslavi a Olomouci (8 gólů), pravačku v Liberci (16 branek), hlavičkáři těší Ostravu, Brno a Spartu (8 tref).

Pochopitelně nejvíc gólů – 47 procent – padlo v lize po střelách pravou nohou. Z penalt vzešlo 26 gólů, to není velký počet, jeden z proměněných pokutových kopů však způsobil poprask: po nafilmovaném pádu Limberského z Plzně, který zařídil vítěznou penaltu proti Spartě, rozpoutal šéf pražského klubu Křetínský současnou aféru, jež na ligu vrhá podezření z korupce.

Vybrané statistiky

Jak kluby dávaly / dostávaly góly
Plzeň 6:1 (31–45) / 3:2 (1–15, 16–30) 4:3 (61–75)
Jablonec 10:4 (76–90) / 2:4 (16–30)
Sparta 7:2 (76–90) / 2:2 (16–30) 3:3 (61–75)
Olomouc 6:3 (61–75) 5:2 (31–45) / 1:2 (1–15)
Boleslav 5:3 (46–60) / 2:5 (1–15) 1:4 (76–90)
Dukla 8:3 (16–30) 7:2 (31–45) / 3:10 (46–60)
Hradec 6:3 (16–30) / 0:5 (1–16)
Teplice 3:2 (1–15, 46–60) / 0:4 (16–30), 2:6 (31–45)
Budějovice 3:0 (31–45) / 0:5 (46–60) 3:8 (76–90)
Příbram 3:2 (1–15) / 0:4 (31–45) 2:6 (46–60)
U každého klubu jsou ze šesti úseků zápasu (1.–15. minuta, 16.–30. minuta, 31.–45. minuta, 46.–60. minuta, 61.–75. minuta, 76.–90. minuta) vybrány ty nejúspěšnější a za lomítkem ty nejhorší. První číslo ve skóre znamená počet vstřelených a druhé počet obdržených gólů.