Klasika Paříž-Roubaix: Výtečný Štybar skončil pátý, zvítězil Terpstra

17:36
Zdeněk Štybar dosáhl historického českého úspěchu na nejslavnější cyklistické klasice Paříž-Roubaix. Na velodromu v Roubaix spurtoval na pátém místě. Byl to skvělý den pro jeho stáj Omega Pharma, z vítězství se po úniku na posledních kilometrech radoval jeho týmový kolega Niki Terpstra.

Niki Terpstra během slavné klasiky Paříž-Roubaix. foto: ČTK/AP

Před rokem byl šestý, když jej pouze kolize s divákem připravila o ještě cennější výsledek. Nyní skončil pátý, přičemž do poslední chvíle spurtoval o druhé místo. Zdeněk Štybar se opět přiblížil svému snu, který se ještě před několika lety zdál nereálný: stát na pódiu jedné z nejslavnějších klasik.

Jeho stáj Omega Pharma - Quick Step tentokrát nevsadila na totální kontrolu nad závodem, jako před týdnem ve Flandrech, kde její cyklisté nakonec skončili těsně pod stupni vítězů. Ovšem co se týče opakovaných útoků, byli její jezdci tentokrát nepřehlédnutelní.

Nejprve to byl Tom Boonen, matador Pekla Severu, který si zavelel k ataku. Dvakrát patřil do skupinek, které se hnaly po dlážděných cestách-necestách před hlavním polem favoritů, šlapal po boku Nora Hushovda, či Brita Thomase. Ale i když si 40 kilometrů před cílem jeho šestice vypracovala až 50vteřinovou převahu, rozhodující únik to nebyl. Postupně byli dostiženi.

Další z favoritů, Slovák Peter Sagan z Cannondalu, se vydal k sólojízdě 35 kilometrů před cílem a jeho náskok činil 20 vteřin. Ale ani toto ještě nebyl klíčový útok dne.

Hlavní pole neustále řídlo, zbylo posledních 35 cyklistů, když se 18 kilometrů před cílem před slavnou pasáží Carrefour de l´Arbre zvedl ze sedla favorit největší, obhájce titulu Fabian Cancellara. Za ním se vydali Vanmarcke z Belkinu, Štybar z Omegy, Degenkolb z Giantu a Thomas ze Sky.

Pro českého cyklistu to bylo malé déja vu. Také loni šlapal v čele závodu s Cancellarou a Vanmarckem, tehdy však neopatrný divák jeho rozlet zastavil.

Na Carrefouru dostihli Sagana, vytvořili elitní pětici. Po úzké hliněné cestičce vedle kostek, v houstnoucím prachu a v těsné blízkosti tisícovek diváků, se tu hnali lídři závodu. Jejich náskok narostl na 15 vteřin, ovšem to už se za nimi formovala silná šestičlenná skupina pronásledovatelů, ve které pracovali i Štybarovi týmoví kolegové Boonen a Terpstra nebo Wiggins ze Sky, šampion Tour 2012. Také proto nemohl být Štybar v tahání tempa své vlastní skupinky nejaktivnější.

Pět kilometrů před cílem se obě party sjely. Na čele nyní bojovalo 11 mužů a Omega měla početní převahu tří cyklistů. Dosáhne někdo z nich na titul?

Vzápětí, když si konkurenti všímali možná víc Boonena a Štybara, vyrazil vpřed Terpstra a hnal se za svým životním úspěchem.

Do posledního kilometru vjížděl Nizozemec s půlminutovou převahou a ostatní kandidáti prvenství se už soustředili na souboj o 2. místo.

Terpstra se slastně usmíval, Bárta po kolizi zaostával

Poslední metry na legendárním velodromu v Roubaix si už Niki Terpstra vychutnával. Za měsíc mu bude 30 let, stal se už dvakrát mistrem světa v týmové časovce i dvakrát mistrem Nizozemska, skončil letos druhý na E3 Harelbeke a šestý Kolem Flander, ale nyní nasadil své dosud životní sezoně korunu triumfem na "Peklu severu". Vyhrál největší závod, po jehož ovládnutí může tento expert na jednorázové klasiky toužit.

Souboj o druhou příčku pro sebe rozhodl Degenkolb před Cancellarou. Štybar spurtoval pátý, těsně před Saganem. Wiggins a Boonen elitní desítku uzavírali.

Druhý český cyklista Jan Bárta měl kolizi na pověstném Arenbergu, 90 kilometrů před cílem, a ztratil kontakt s čelem závodu.

Cyklistický jednorázový závod Paříž-Roubaix (WorldTour) - 257 km

1. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step) 6:09:01, 2. Degenkolb (Něm./Giant), 3. Cancellara (Švýc./Trek), 4. Vanmarcke (Belg./Belkin), 5. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step), 6. Sagan (SR/Cannondale) všichni -20.