Sparta vstoupila do Evropské ligy porážkou, nestačila na Neapol

20:56aktualizováno  23:31
NEAPOL (Od našeho zpravodaje) - První krok se nepovedl. Sparťanští fotbalisté na úvod základní fáze Evropské ligy podlehli v Neapoli 1:3, přestože vedli. Na brzký gól Hušbauera odpověděli domácí do půle proměněnou penaltou a po přestávce rozhodli.

Mezi nohy! Lukáš Mareček obelstil Callejóna. foto: ČTK/AP

Sparta odehrála jedenáctý pohárový zápas v Itálii a zase neslavila vítězství. V Neapoli to byla její osmá porážka.

Neapol se poučila z debaklu s Plzní, se kterou před rokem a půl v boji o osmifinále Evropské ligy podlehla 0:3. Trenér Benítez, který proti Spartě hrál během předchozího angažmá v Chelsea, do ofenzívy nasadil to nejlepší, což se mu vyplatilo.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Hrdinou byli střelec dvou gólů Mertens a Higuaín. Známý argentinský útočník nejprve ve 22. minutě vyrovnal z penalty a poté pěknou individuální akcí připravil gól pro Mertense. Když dvacet minut před koncem střídal, fanoušci mu aplaudovali.

Nehrál se zrovna strhující zápas, postupné útoky dlouho narážely na připravené defenzívy. Až když sparťané prohrávali a víc hru otevřeli, měli to domácí snazší a Mertens po parádním průniku dal v 80. minutě třetí gól.

Předtím se hosté snažili, ale na vyrovnání na 2:2 neměli, za nepříznivého stavu nedokázali soupeře zatlačit ani pořádně vystřelit.

Přitom to pro ně začalo tak dobře. Sparťané se elitního týmu italské ligy nezalekli a jako první udeřili. Jejich gólová akce ve 14. minutě začala nevinně, když se zlobili na sudího Bloma, že neodpískal penaltu za ruku. Akce pokračovala, po následném rohu napálil odražený míč Hušbauer z 18 metrů od tyče do brány - 0:1.

Fotbalisté Young Boys zničili Strakův Slovan

Český fotbalista Jan Lecjaks pomohl Young Boys gólem k drtivé domácí výhře 5:0 nad Slovanem Bratislava v úvodním kole "sparťanské" skupiny Evropské ligy. Trenér František Straka na lavičce slovenského týmu zažil hodně nevydařenou premiéru v EL.

Pražany čeká v dalším kole souboj právě se Švýcarským protivníkem, Neapol se střetne v Bratislavě se Slovanem.

Nejlepší ligový střelec minulé sezony se připomněl po delší době, nepočítaje trefu v domácím poháru proti divizním Živanicím.

Hušbauer, který v posledních zápasech byl náhradníkem, mohl přidat i druhý gól. Ve 35. pro něj Krejčí vylepšoval střeleckou pozici ve vápně, ale patičkou mu přihrál nepřesně.

Sparťané tak do vedení podruhé nešli, v té době to totiž bylo už 1:1. V přerušené hře domácí rychle rozehráli, obránci marně stíhali Hamšíka, který se uvolnil zasekávačkou a trefil břevno. Odražený míč napálil Callejón do Costy, který si lehl do střely jako při hokeji. Nizozemský arbitr odpískal penaltu za ruku. Higuaín ji na rozdíl od nedělní ligy proti Chievu Verona proměnil.

Domácí byli celé utkání aktivnější, nebezpečnější, často stříleli. Druhý gól dali v 51. minutě, když Higuaín snadno oběhl Brabce, probil se do vápna, dokázal po zemi poslat míč na malé vápno a Mertens zblízka usměrnil míč do brány. Přitom kolem něj byla spousta protihráčů, ale nebyli schopní ho uhlídat.

Sparťané těsně před tím zahrozili ze standardky, ale Brabec hlavičkoval kousek vedle. Za stavu 1:2 nesedla hlavička zblízka ani Costovi.

Zápas 1. kola základní skupiny I fotbalové Evropské ligy

SSC Neapol - Sparta Praha 3:1 (1:1)

Branky: 51. a 81. Mertens, 22. Higuaín z pen. - 14. Hušbauer. Rozhodčí: Blom - Langkamp, Van Dongen - Makkelie, Janssen (všichni Niz.). ŽK: Mertens - Costa.

Neapol: Cabral - Henrique, Albiol, Koulibaly, Britos - Gargano, Inler - Callejón (84. D. López), Hamšík (82. Zúňiga), Mertens - Higuaín (69. Michu). Trenér: Benítez.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč, J. Brabec, Costa - Hušbauer (78. Bednář), Mareček, Matějovský - Dočkal (75. Konaté), L. Krejčí - Lafata (84. Schick). Trenér: Lavička.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

Mönchengladbach - Villarreal 1:1 (1:0)

Branky: 21. Herrmann - 68. Uche.

Apollon Limassol - FC Curych 3:2 (2:0)

Branky: 9. Papulis, 40. Gullón, 87. vlastní P. Koch - 50. Rikan, 53. Yapi. ČK: 80. Gullón - 90. Chikhaoui.

FC Bruggy - FC Turín 0:0

FC Kodaň - HJK Helsinky 2:0 (0:0)

Branky: 68. a 81. N. Jörgensen.

Partizan Bělehrad - Tottenham 0:0

Besiktas Istanbul - Asteras Tripolis 1:1 (1:0)

Branky: 33. Töre - 88. Parra.

Dinamo Záhřeb - Astra Giurgiu 5:1 (3:0)

Branky: 17, 24. a 45.+1 Soudani, 70. Henríquez, 90.+2 Čorič -
82. Chitu.

Salcburk - Celtic Glasgow 2:2 (1:1)

Branky: 36. Alan, 78. Soriano - 14. Wakaso, 60. Brown.

Panathinaikos Atény - Dynamo Moskva 1:2 (0:1) Branky: 63. Dinas - 40. Kokorin, 49. Ionov.

PSV Eindhoven - Estoril 1:0 (1:0)

Branka: 26. De Jong z pen.

Karabach - St. Etienne 0:0

Dněpropetrovsk - Inter Milán 0:1 (0:0)

Branka: 71. D'Ambrosio. ČK: 68. Rotan (Dněpropetrovsk).

Everton - Wolfsburg 4:1 (2:0)

Branky: 15. vlastní Rodriguez, 45.+1 Coleman, 47. Baines z pen, 89. Mirallas - 90.+4 Rodriguez.

Young Boys Bern - Slovan Bratislava 5:0 (2:0)

Branky: 5. Lecjaks, 29. Steffen, 63. Nuzzolo, 80. Nikci, 90.+2 Hoarau.

Steaua Bukurešť - Aalborg 6:0 (0:0)

Branky: 61., 65. a 72. Keserü, 59. z pen. a 73. Rusescu, 51. sanmartean. ČK: 57. Larsen (Aalborg).

Rio Ave - Dynamo Kyjev 0:3 (0:2)

Branky: 70. a 25. Belhanda, 20. Jarmolenko.

Fiorentina - Guingamp 3:0 (1:0)

Branky: 34. Vargas, 67. Cuadrado, 88. Bernardeschi. ČK: 38. Diallo (Guingamp).

PAOK Soluň - Dinamo Minsk 6:1 (4:0)

Branky: 11., 17. a 28. Athanasiadis, 4. vlastní Nikolič, 50. D. Papadopulos, 89. Tzandaris - 81. Nikolič. ČK: 64. Simovič (Minsk).

Metalist Charkov - Trabzonspor 1:2 (0:1)

Branky: 61. Homenjuk - 25. Constant, 90.+4 A. Papadopulos.

Legia Varšava - Lokeren 1:0 (0:0)

Branka: 58. Radovič.