NBA: Basketbalisté LA Lakers obhájili titul v úchvatné souboji s Bostonem

8:38
LOS ANGELES - Basketbalisté Los Angeles Lakers obhájili prvenství v NBA. V sedmém finále porazili doma Boston 83:79, sérii vyhráli 4:3 a získali 16. titul. V dramatickém vyvrcholení sezony strhli vedení na svou stranu až šest minut před koncem, hosté v průběhu zápasu měli až třináctibodový náskok.

LA Lakers - Boston Celtics foto: ČTK

Boston v souboji dvou nejúspěšnějších týmů historie NBA vedl na zápasy 3:2 a měl na dosah svůj osmnáctý triumf. Ale Lakers v závěru stoprocentně využili výhodu domácího prostředí a oba zápasy v Los Angeles vyhráli.

"Jsem na hráče moc pyšný. Mají za sebou sto čtrnáct zápasů a ten poslední zvládli takhle skvěle, to je ohromná radost," řekl trenér vítězů Phil Jackson, který získal už jedenáctý prsten pro vítěze NBA a možná poslední, protože není jisté, zda bude pokračovat. Další titul má ve sbírce ještě z hráčské kariéry.

Největší hvězda Lakers Kobe Bryant mohl slavit titul už popáté, čímž vyrovnal legendárního Earvina "Magika" Johnsona. Ten mu také hned na hřišti blahopřál k vítězství i k ceně pro nejužitečnějšího hráče finálové série, kterou Bryant získal také loni.

LA Lakers - Boston Celtics

"Tenhle titul je nejsladší, ale také nejtěžší," řekl Bryant po utkání, které mu osobně moc nevyšlo, protože se střelecky trápil. Z pole proměnil jen šest pokusů z 24. "Chtěl jsem ho získat strašně moc a někdy, když moc chcete, tak vám začne proklouzávat mezi prsty, ale kluci mi moc pomohli," děkoval Bryant spoluhráčům.

Přesto byl Bryant s 23 body i tentokrát nejlepším střelcem Lakers, ale klíčovou roli sehrál Ron Artest, jediný nováček v týmu v této sezoně. Dal 20 bodů včetně důležité trojky v závěrečné čtvrtině, díky níž se domácí po dlouhé době dotáhli na Boston. "Chtěl bych poděkovat všem a především své psychiatričce, ona mi pomohla, abych byl uvolněný," řekl Artest na palubovce v televizním rozhovoru.

V týmu poražených střílel nejlépe Paul Pierce s 18 body, ke kterým přidal deset doskoků. "Lakers si zaslouží uznání, byli ohromní," ocenil přemožitele trenér Celtics Doc Rivers.