Nash se v Novém Městě trápila, padala a dojela až patnáctá

13:30
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Závod žen na Světovém poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě vyhrála překvapivě Francouzka Pauline Ferrandová-Prevotová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Nash skončila po dvou těžkých pádech patnáctá.

Kateřina Nash foto: ČTK

Dvaadvacetiletá Ferrandová-Prevotová si dojela pro první vítězství v seriálu způsobem start - cíl s velkým náskokem téměř tří minut před Kanaďankou Catharine Pendrelovou. Třetí byla norská legenda Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová.

Nash absolvovala bez úhony zaváděcí kolo, po němž ztrácela 48 sekund na čelo, ale přišly dva pády, jejichž výsledkem byla naražená ruka, kterou si ihned po dojezdu ledovala. "Jela jsem naplno. Ruka sice chvilku nefungovala, ale řidítka jsem relativně držet mohla, na ruku jsem zapomněla a pak se do závodu vrátila. Ale pokud chce člověk bojovat o první pozice, tyhle pády tam nepatří," řekla Nash novinářům.

Závod vůbec nevyšel Tereze Huříkové, která uzavírala první třicítku. V jeho průběhu byla až padesátá a na vítězku ztratila přes 11 minut.

"Od začátku do konce to bylo nadoraz, bolely mě nohy, záda... Přišlo mi, jako kdybych jela na pevném kole a cítila jsem, že jedu pomalu," uvedla zklamaně Huříková. Ani velký posun ve výsledkové listině ji příliš nerozveselil. "Bylo to spíše tím, že ostatním docházely síly, než že bych se rozjela. Celý závod jsem se protrápila. V tréninku jsem do kopců lítala, dnes jsem je těžko vylezla," dodala Huříková.

Mezi jezdci do 23 let byl Jan Vastl sedmnáctý. Zvítězil Michiel Van der Heijden z Nizozemska a ukrojil z náskoku vedoucího muže průběžného pořadí Jordana Sarroua. Francouz dojel druhý.

Teprve osmnáctiletý Vastl sice ztratil v cíli na vítěze přes pět minut, přesto měl z výsledku radost. "V takovéhle konkurenci jsem se 17. místem hrozně spokojený. Navíc když jsem tady prvním rokem," řekl.

Elitní kategorie mužů s olympijským šampionem Jaroslavem Kulhavým odstartovala ve 13:15.

Výsledky Světového poháru horských kol

Závod Světového poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Ženy: 1. Ferrandová-Prevotová (Fr.) 1:26:50, 2. Pendrelová (Kan.) -2:50, 3. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -3:30, 4. Kalentěvová (Rus.) -4:05, 5. Neffová (Švýc.) -4:36, 6. Langvadová (Dán.) -4:45, ...15. Nash -7:33, 30. Huříková -11:35, 37. Štěpánová -13:07, 39. Šulcová, 48. Škarnitzlová (všechny ČR) obě -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Neffová 490, 2. Kalentěvová 430, 3. Lechnerová (It.) 408, ...17. Huříková 209, 36. Nash 76, 53. Štěpánová 32, 57. Šulcová 27, 62. Škarnitzlová 20, 64. Veselá (ČR) 16.

Muži do 23 let: 1. Van der Heijden (Niz.) 1:16:05, 2. Sarrou (Fr.) -31, 3. Gaze (N. Zél.) -1:58, 4. Koretzky (Fr.) -1:59, 5. Bouchard (Kan.) -2:20, 6. Rodríguez (Šp.) -2:54, ...17. Vastl -5:01, 34. Skalický -8:00, 49. Bogar -9:46, 53. Stošek (všichni ČR) -10:08.

Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Sarrou 230, 2. Van der Heijden 220, 3. Koretzky 175, ...21. Vastl 21, 50. Bogar 1.