3,3 vteřiny od zlata. Moravec má nakonec z vytrvalostního závodu stříbro

13:45aktualizováno  17:28
hochfilzen - Biatlonista Ondřej Moravec je vicemistrem světa. Ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů odstřílel bezchybně a dlouho to vypadalo, že v Hochfilzenu získá medaili nejcennější, o 3,3 vteřiny jej ale nakonec předstihl Američan Lowell Bailey. Fenomén této disciplíny Martin Fourcade se musí spokojit s bronzem.

Ondřej Moravec. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Vytrvalostní závod jsme sledovali ONLINE

Pro Českou republiku je to po zlatu, stříbru a bronzu Gabriely Koukalové čtvrtá medaile z letošního světového šampionátu. Moravec vybojoval už svůj čtvrtý cenný kov z individuálních závodů na MS, na zlato ale musí čekat dál.

„Dneska jsem se vrátil tam, kde jsem byl dřív, na nic jsem nemyslel, střílel jsem bez stresu,“ řekl Moravec v cíli. „Jsem strašně spokojený, před mistrovstvím bych tohle vůbec nepředpovídal, byl to super závod,“ dodal pro Českou televizi.

Mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - vytrvalostní závod na 20 km: 1. Bailey (USA) 48:07,4 (0 tr. minut), 2. Moravec -3,3 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -21,2 (2), 4. Lesser (Něm.) -32,0 (1), 5. Semenov (Ukr.) -38,6 (1), 6. Krčmář -43,6 (0), 7. Šipulin (Rus.) -43,9 (2), 8. J. Bö -1:11,9 (2), 9. Birkeland (oba Nor.) -1:14,3 (1), 10. Weger (Švýc.) -1:22,8 (1), ...18. Šlesingr -2:26,5 (3), 32. T. Krupčík -4:11,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 980, 2. Šipulin 647, 3. Schempp (Něm.) 613, 5. J. Bö 567, 5. Peiffer (Něm.) 519, 6. Björndalen (Nor.) 508, ...13. Moravec 391, 15. Krčmář 371, 22. Šlesingr 273, 52. Soukup 52, 56. Václavík 42, 79. T. Krupčík 12.

Zlato Lowella Baileyho je senzací, i když své možnosti na letošním MS pětatřicetiletý Američan naznačil už ve stíhačce, kde skončil těsně čtvrtý. Bailey stejně jako Moravec ve čtvrtek na střelnici nechyboval, po poslední položce měl na českého reprezentanta náskok 6,4 vteřiny. Ten se v závěrečném kole postupně zmenšoval a kilometr před cílem čítal už jen 0,1 desetiny, Američan ale předvedl famózní finiš a Moravce nakonec porazil o 3,3 vteřiny.

Třetí Francouz Martin Fourcade se nevyhnul dvěma chybám ve střelbě a na Baileyho ztratil 21,2 vteřiny. Pro vedoucího závodníka Světového poháru to byla první „porážka“ na této trati po třech titulech v řadě a zlatu z olympiády v Soči.

Úspěch české mužské reprezentace ve čtvrtečním závodě podtrhl šestým místem Michal Krčmář, Michal Šlesingr skončil osmnáctý a o nominaci do štafety si dvaatřicátým časem řekl Tomáš Krupčík.

Ondřej Moravec prokazoval skvělou formu už v předchozím průběhu MS, ve sprintu a stíhacím závodě byl pátý. Do vytrvalostního závodu odstartoval s číslem 51 stejně jako Gabriela Koukalová. Toto číslo se pro české biatlonisty ukázalo jako stříbrné.

Medailisté z vytrvalostního závodu mužů: Ondřej Moravec (stříbro), Lowell...
Ondřej Moravec na trati vytrvalostního závodu v Hochfilzenu.

K adeptům na čelní umístění se Moravec zařadil po první bezchybné střelbě, když „vyčistil“ i další tři pětice terčů, mohl si radostí výsknout a vydat se vstříc medailovému úspěchu. Poslední položku navíc odstřílel jakoby v transu - velmi rychle a bez známky nervozity.

V cíli se usadil na průběžné první příčce a čekal, co předvedou soupeři. Moravce ohrožoval zejména Nor Johannes Thingnes Bö, jenže v riskantní poslední střelbě minul a nabral ztrátu minutu a šestnáct vteřin. Jediným soupeřem českého biatlonisty se tak stal Američan Lowell Bailey. Ten přišel o nadějný náskok po poslední střelbě (6,4 vteřiny) a kilometr před cílem už vedl před Moravcem pouze o 0,1 vteřiny, v posledním kilometru se ale vymáčkl a na krk si zaslouženě pověsí vůbec první medaili v kariéře.

Koukalová: Strašné vedro, víc se potíte. Bylo to hodně těžké, jsem opravdu vyčerpaná

„Byly to velké nervy, poslední kolo to bylo nahoru dolů. Chvíli to vypadalo, že to vyjde, na konci ale bohužel,“ řekl České televizi Moravec a přiznal lehký smutek. „Ale jsem spokojený, mám dvě pátá místa, jedno stříbro a ještě jeden závod před sebou. Tam to bude těžké vyhrát, ale před MS bych tyhle výsledky vůbec nepředpovídal,“ uvedl dvaatřicetiletý biatlonista.

Michal Krčmář si šestým místem dojel pro svůj druhý nejlepší výsledek z MS v kariéře, vloni v Oslu byl pátý ve vytrvalostním závodě i ve smíšené štafetě. Špičkové umístění atakoval i Michal Šlesingr, měl dokonce sedmý nejrychlejší čas ze všech, na střelnici však třikrát chyboval.

Vizitka biatlonisty Ondřeje Moravce (32):

Datum a místo narození: 9. června 1984, Ústí nad Orlicí

Výška a váha: 181 cm, 72 kg

Klub/trenér: SKP Kornspitz Jablonec/Ondřej Rybář a Michael Málek

Největší úspěchy: mistr světa, trojnásobný olympijský medailista - OH (0-2-1): 2014 (Soči) - 2x stříbro (stíhací závod a smíšená štafeta) a bronz (závod s hromadným startem) - MS (1-2-2): 2013 (Nové Město) - bronz (smíšená štafeta); 2015 (Kontiolahti) - zlato (smíšená štafeta), stříbro (závod s hromadným startem) a bronz (vytrvalostní závod); 2017 (Hochfilzen) - stříbro (vytrvalostní závod) - SP: vítěz jednoho závodu

Ocenění: 2x vítěz domácí ankety o nejlepšího biatlonistu sezony (2012/13, 2013/14)

Rodina: ženatý, manželka Veronika, dcera Rozálie

Ostatní: nejúspěšnější český biatlonista posledních let, spolu s Gabrielou Koukalovou nejvýraznější tvář tuzemského biatlonu; se závoděním začínal v osmi letech v Letohradu, v dětství ho přibrzdily potíže s kyčelním kloubem a lékaři mu dokonce zakazovali vrcholový sport; na juniorských mistrovstvích světa získal tři stříbrné a pět bronzových medailí, nejvíc z českých biatlonistů; ve Světovém poháru debutoval v sezoně 2002/03, dlouho však dosahoval průměrných výsledků; poprvé na sebe výrazněji upozornil v sezoně 2005/06, kdy si vybojoval účast na OH v Turíně; poté měl dlouho problémy se střelbou, pomohl mu až speciální trénink se sportovními střelci; mezi elitu se zařadil v roce 2013, v březnu téhož roku se v závodě s hromadným startem v Oslu radoval z premiérového (a dosud jediného) vítězství v SP; na OH 2014 v Soči vybojoval tři medaile, stejnou bilanci měl i o rok později na světovém šampionátu v Kontiolahti; v celkovém pořadí SP byl nejlépe šestý v předloňské sezoně, ta předchozí mu tolik nevyšla; až do šampionátu se mu příliš nedařilo ani v aktuálním ročníku, v závodech SP dojel pouze dvakrát v elitní desítce.