Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Napodobí Leicester? Senzačního lídra bundesligy z Lipska ale všichni nenávidí

Sport

  9:29
PRAHA - RB Lipsko. Klub, který se po víkendové výhře 3:2 v 11. kole v Leverkusenu senzačně vyhoupl do čela bundesligy. A to i přes nenávist většiny Německa.

Hráči Lipska slaví gól proti Leverskusenu foto: Reuters

Píše se rok 2009 a miliardář Dietrich Mateschitz přemýšlí, kam by investoval své peníze. Impérium jménem Red Bull potřebuje další zviditelnění. A tak se fotbalová rodina čítající zatím rakouský Salzburk a americký New York rozroste o dalšího člena – Lipsko.

Slavící Ronaldo třikrát jinak. I jeho vlastní syn si z něj pak dělal srandu

V té době to ještě příliš lidí neřeší. Nevýrazný klub z města na území bývalé NDR se pohybuje až v páté nejvyšší soutěži. Jenže zní okamžitě postupuje do čtvrté, kde se zdrží tři sezony, následuje posun o další patro výše.

A proti novému celku se začíná naplno rozjíždět vlna nevole. Nemá tradici, je postavený jen na penězích, láteří jeho odpůrci.

Při barážovém souboji o postup do třetí ligy se sjeli do Lipska příznivci různých klubů, kteří ani tak nefandili soupeři RB, ale především proti domácím.

Co je to ale proti dalšímu vývoji. Na Facebooku existují dvě hlavní stránky, které sdružují ty, kteří klub dvaasedmdesátiletého Mateschitze nenávidí. Dohromady mají přes 110 tisíc lajků.

RB Lipsko

Bundesligový klub, jehož celý název zní RasenBallSport Leipzig, e.V., byl založen v roce 2009 rakouským miliardářem Dietrichem Mateschitzem. Z páté ligy do nejvyšší soutěže postoupil za pouhých sedm sezon. Přestože disponuje velkými finančními prostředky, drží si platový strop na hráče ve výši tři miliony eur[.

V čele bundesligy má Lipsko před druhým Bayernem Mnichov náskok tří bodů.

Společně pak vymýšlejí různé protesty. A navzájem si děkují za podporu. Třeba i ve chvíli, kdy na hřišti Lipska přistála v jednom zápase skutečná býčí hlava.

Ani v nejvyšší soutěži nemají svěřenci Ralpha Hasenhüttla na růžích ustláno. Kromě transparentů třeba v Kolíně nad Rýnem odmítali domácí pustit autobus Lipska ke stadionu.

Co všechno vlastně vězí za takovou averzí?

Kromě údajného ničení romantiky fotbalu penězi (v roce 2014 vydalo Lipsko na přestupy stejnou částku jako zbytek týmů druhé bundesligy dohromady) třeba i obcházení zavedených pořádků. Jelikož ve jméně klubu nemůže být název společnosti Red Bull, propašovali do něj alespoň zkratku „RB“ v podobě „RasenBallSport“. V překladu něco jako „travnatý míčový sport“.

V Německu navíc platí pravidlo 50+1, dle kterého musí alespoň 51 procent klubu vlastnit fanoušci. Jenže zatímco takový Bayern Mnichov jich má přes 300 tisíc a roční příspěvek činí 30 až 60 eur, v případě Lipska jich je jen 17, kteří platí 1000 eur ročně. Všichni jsou navíc zaměstnanci Red Bullu. Klub pak má dalších 300 členů – sponzorů. „V Německu se dle základny příznivců odvozuje identita klubů. Proto Lipsko působí na ostatní jako rudá na býka,“ vysvětluje profesor Boris Haigis z univerzity ve Würzburgu.

Ponížený Rooney: Média mi píšou nekrolog, ale ještě jsem neřekl poslední slovo

„Můj klub byl založený s cílem hrát fotbal, jejich s cílem vydělat,“ řekl pro britský Daily Mail jeden z fanoušků jiného lipského celku – Lokomotivu, prvního šampiona nejvyšší německé soutěže.

Tehdy se psal rok 1903. Možná, že se Německo nyní dočká druhého mistra z toho města, navíc prvního z bývalé NDR v historii bundesligy, jejíž start se datuje do roku 1963. „Vyhrát bundesligu? Myslím, že každý má právo snít!“ reaguje sportovní ředitel klubu Ralf Rangnick.

„Loni tu byl fenomén Leicesteru v Anglii, letos je tu Lipsko. A klidně může vyhrát ligu stejně jako Leicester,“ poklonil se rivalovi trenér aktuálně třetí Borussie Dortmund Thomas Tüchel.