Nadvláda ruských celků pokračuje, Evropskou ligu vyhrál premiérově Kursk

18:12
Jekatěrinburg - Basketbalistky Dynama Kursk získaly premiérový titul v Evropské lize. Ve finále porazily Fenerbahce Istanbul 77:63 a dotáhly tak do úspěšného konce mimořádně vydařenou sezonu, během které ani jednou neprohrály. Naopak Fenerbahce prohrálo i třetí euroligové finále v historii.

Ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Kursk byl velkým favoritem už před začátkem Final Four, ale v semifinále málem klopýtl, když české mistryně z USK Praha udolal se štěstím až v prodloužení 87:80. Ani do finále nevstoupil dobře a rychle prohrával 0:10. Problémy mu dělala hlavně Candance Parkerová.

Final Four Evropské ligy basketbalistek v Jekatěrinburgu

Finále: Dynamo Kursk - Fenerbahce Istanbul 77:63 (17:18, 44:34, 62:55)

Nejvíce bodů: McCoughtryová 20, Oqwumikeová 19, Princeová 18 - Quigleyová 19, Parkerová 18, Bilgicová 8.

O 3. místo: Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 68:63 (18:17, 32:37, 50:51)

Nejvíce bodů: Toliverová 18, Meesemannová 16, Grinerová 13 - Petrovičová 19, Dupreeová 16, Kateřina Elhotová 8. Fauly: 17:22. Trestné hody: 18/12 - 16/13. Trojky: 6:2. Doskoky: 33:34.

Pak se mu ale rozehrály klíčové opory a ještě do konce první čtvrtiny srovnal s tureckým celkem krok. Kursku se pak povedlo dvakrát odskočit, ale tentokrát to bylo Fenerbahce, které se dokázalo vrátit do hry, a ještě devět minut před koncem činil rozdíl mezi týmy pouhé dva body.

Jenže pak Fenerbahce zcela přestal fungovat útok, osm a půl minuty nedalo ani bod a Kursk šňůrou 15:0 rozhodl o triumfu. Hlavní zásluhu na něm mělo hvězdné trio Angel McCoughtryová, Nneka Oqwumikeová a Epiphanny Princeová, které se podělily o 57 ze 77 bodů. McCoughtryová, která dala v semifinále 28 bodů a ve finále 20, byla zvolena nejužitečnější hráčkou Final Four.

Kursk je po Spartaku Moskva, Jekatěrinburgu a Samaře čtvrtým ruským klubem, který ženskou Euroligu vyhrál. Ruské kluby ovládly sedm z posledních 11 ročníků.

Basketbalistky USK nestačily na Jekatěrinburg a skončily čtvrté

Basketbalistky ZVVZ USK Praha stejně jako loni obsadily v Evropské lize čtvrté místo. V souboji o bronz podlehly domácímu Jekatěrinburgu 63:68, přestože většinu zápasu nad obhájcem titulu vedly. Stejně jako v semifinále s Kurskem jim ale nevyšla koncovka.

Pražanky podlehly Jekatěrinburgu posedmnácté z posledních 18 euroligových duelů. I tak vyrovnaly svůj druhý nejlepší výsledek v historii, lepší byly jen v roce 2015, kdy senzačně získaly titul. Jekatěrinburg ve Final Four neskončil nikdy horší než třetí a získal už jedenáctou medaili.

"Hrály jsme další dobrý zápas a stejně jako v prvním duelu jsme prohrály až v koncovce. Družstvo velmi dobře bojovalo a bránilo a rozhodly úplné maličkosti. My bohužel ani tentokrát neměly více štěstí než soupeř," řekla trenérka USK Natália Hejková.

Jekatěrinburg toužil napravit nevydařené semifinále, ale brzy přišel o zraněnou Dianu Taurasiovou. Nejlepší hráčka soutěže stihla odehrát jen pět minut. Ruský celek se bez ní chvíli hledal a české mistryně toho využily k vytvoření desetibodového náskoku v úvodu druhé půle.

Velmi dobře hrála zejména Sonja Petrovičová, které vinou zdravotních potíží příliš nevyšlo semifinále, ale v duelu o bronz už ukazovala, proč patří mezi nejlepší hráčky soutěže. V první půli nastřílela 15 ze svých 19 bodů, k tomu přidala sedm doskoků. Hrdinka semifinále Candice Dupreeová přidala 16 bodů.

Jenže Jekatěrinburg se nevzdal a zejména díky přesné střelbě Kristi Toliverové a pivotce Emmě Meesemannové rychle ztrátu dohnal. V poslední čtvrtině tak byl zápas velmi vyrovnaný a oba celky se střídaly ve vedení.

Pět minut před koncem se USK zranila Petrovičová a musela ze hry. Do koncovky se tak dostala i Kateřina Elhotová, která se nedávno vrátila po mateřské pauze a s osmi body byla třetí nejlepší střelkyní týmu. Ani ona však nedokázala porážku odvrátit.

Zatímco USK neproměnil několik jednoduchých košů, Jekatěrinburg se díky více než dvoumetrové pivotce Brittney Grinerové ujal minutu a půl před koncem tříbodového vedení a to už zásluhou trestných hodů a dobré obrany nepustil.

"Jekatěrinburg má podstatně širší kádr plný hvězd. My navíc v poslední čtvrtině přišly o nejlepší střelkyni Sonju Petrovičovou. Takže trochu smůla. Ale musím hráčkám poděkovat, i přes dvě prohry tu zanechaly vynikající dojem. Všichni nás chválí za způsob hry, který je prý reklamou na ženský basketbal," prohlásila Hejková.

"Sice jsme prohrály, ale odvedly jsme velmi dobrou práci, hlavně v obraně. Bohužel na konci se nám přestalo dařit v útoku. Ale dřely jsme celý turnaj naplno a já nemohu být na svůj tým pyšnější," doplnila ji dvojnásobná mistryně světa Dupreeová.