Cetkovská na Roland Garros končí. Česko hájí už jen Kvitová

Roland Garros

15:08aktualizováno  22:21
PAŘÍŽ - Ve třetím kole skončila cesta tenistky Petry Cetkovské grandslamovým French Open. Osmadvacetiletá česká hráčka dnes na pařížské antuce podlehla patnácté nasazené Robertě Vinciové z Itálie po setech 1:6, 6:2 a 2:6. Jedinou českou zástupkyní na turnaji tak zůstává už jen Petra Kvitová.

Petra Cetkovská foto: ČTK

Třiadvacetiminutový první set přinesl jedinou světlou chvilku Cetkovské. Za stavu 0:2 vzala Vincové podání, ale víc jí přesná italská antukářka nepovolila. "Dalo se udělat víc. V rozhodujících momentech jsem hrála hloupěji," řekla novinářům Cetkovská.

V druhé sadě se obraz hry zcela změnil a jistěji hrající Češka rychle vedla 5:1. Při svém podání nevyužila dva setboly, ale hned o game později sadu ukončila výsledkem 6:2.

O vítězce tak rozhodlo třetí dějství a Cetkovská, která hrála teprve čtvrtý zápas po desetiměsíční pauze, v něm hned prohrála podání. Aktuálně 198. hráčka světa Cetkovská měla dva brejkboly na 3:3, ale neuspěla a Italku už nezastavila.

"Na druhý turnaj po návratu jsem velice spokojená. Samozřejmě jsem trošku smutná, protože dneska to nebylo beznadějné, ale i tak to byl ode mě dobrý zápas. Snad se vrátím zpátky i v žebříčku co nejdřív," uvedla česká hráčka.

Třetí kolo je pro Cetkovskou druhým nejlepším výsledkem na French Open. V roce 2008 si prostějovská rodačka žijící v Paříži zahrála na Roland Garros osmifinále a hladce v něm podlehla pozdější vítězce Aně Ivanovičové ze Srbska dvakrát 0:6.

Cetkovská je letos už pátou českou tenistkou, která s Vinciovou prohrála. Italka dvakrát porazila Kvitovou (ve finále v Katovicích a o týden později ve Fed Cupu), jednou Lucii Šafářovou, Andreu Hlaváčkovou a Karolínu Plíškovou.

Nadal potvrdil roli favorita

Podruhé za sebou ztratil Španěl Rafael Nadal na Roland Garros úvodní set, ale druhé kolo stejně jako první nakonec zvládl. Sedminásobný šampion prohrál se Slovákem Martinem Kližanem první sadu 4:6, ale zbylé tři získal shodně poměrem 6:3. Jeho příštím soupeřem bude přemožitel Lukáše Rosola Ital Fabio Fognini.

Obhájce titulu Nadal měl s Kližanem hrát už ve čtvrtek, utkání však bylo jako řada dalších kvůli dešti odloženo. V desetistupňovém chladu se Španěl pomalu rozjížděl, za 40 minut přišel o první set, ale pak zápas kontroloval.

"Začal jsem moc defenzivně, ale myslím, že jsem to během zápasu trochu zlepšil," řekl Nadal na kurtu. Na French Open si vylepšil bilanci již na 54:1.

V prvním kole měl Nadal o něco větší problémy. S Němcem Danielem Brandsem ztratil první set a málem i druhý. V koncovce druhé sady prohrával v tie-breaku už 0:3, ale dokázal zmobilizovat síly a zkrácenou hru i zápas bezpečně otočil. Loni cestou za sedmým titulem ztratil Nadal v celém turnaji pouze jeden jediný set.

Do třetího kola postoupila i obhájkyně titulu Maria Šarapovová. Ruska porazila v utkání, které začalo už ve čtvrtek, devatenáctiletou Eugenii Bouchardovou z Kanady 6:4, 6:2, ale udělala při tom 28 nevynucených chyb. "Čekání je vždycky náročné a není jednoduché hrát zápas nadvakrát," řekla Ruska.

Němec Tommy Haas porazil o patnáct let mladšího Jacka Socka z USA 7:6, 6:2 a 7:5 a stal se první pětatřicátníkem, který si zahraje třetí kolo French Open od roku 2007. Tehdy postoupil Švéd Jonas Björkman v 35 letech do osmifinále.

Kvitová vyzve Američanku Hamptonovou

Poslední česká tenistka na turnaji Petra Kvitová si v sobotu na Roland Garros zahraje o postup do osmifinále. Soupeřkou loňské semifinalistky bude na pařížské antuce Američanka Jamie Hamptonová, která v prvním kole vyřadila Lucii Šafářovou.

Třiadvacetiletá světová sedmička se s Hamptonovou ještě nikdy neutkala, v duelu s 54. hráčkou žebříčku bude favoritkou. Pokud Kvitová zvítězí, narazí v dalším kole na Australanku Samanthu Stosurovou nebo na Jelenu Jankovičovou ze Srbska.

Haas (12-Něm.) - Sock (USA) 7:6 (7:3), 6:2, 7:5,
Isner (19-USA) - Harrison (USA) 5:7, 6:7 (7:9), 6:3, 6:1, 8:6, Janowicz (21-Pol.) - Haase (Niz.) 6:4, 4:6, 6:4, 6:3,
Južnyj (29-Rus.) - Delbonis (Arg.) 6:3, 6:7 (5:7), 7:5, 6:4,
Davyděnko (Rus.) - Istomin (Uzb.) 6:4, 7:5, 6:2.

Simon (15-Fr.) - Querrey (18-USA) 2:6, 6:3, 2:6, 7:6 (7:2), 6:2,
Robredo (32-Šp.) - Monfils (Fr.) 2:6, 6:7 (5:7), 6:2, 7:6 (7:3), 6:2.

Čtyřhra - 1. kolo:
Mahut, Llodra (Fr.) - Rosol, Kowalczyk (ČR/Pol.) 6:3, 6:3.

Ženy:
Šarapovová (2-Rus.) - Bouchardová (Kan.) 6:2, 6:4,
Kirilenková (12-Rus.) - Bartyová (Austr.) 6:3, 6:1,
Bartoliová (13-Fr.) - Duqueová (Kol.) 7:6 (7:5), 7:5,
Schiavoneová (It.) - Flipkensová (21-Belg.) 6:1, 4:6, 6:3,
Vögeleová (Švýc.) - Kanepiová (Est.) 7:6 (8:6), 3:6, 8:6.

Suárezová (20-Šp.) - Puigová (Portor.) 6:4, 7:5,
Kuzněcovová (Rus.) - Jovanovská (Srb.) 6:4, 7:6 (7:2).

Pavljučenkovová, Šafářová (11-Rus./ČR) - Duševinová, Panovová (Rus.) 4:6, 6:2, 6:4.