Nad Melbourne létá hejno kanárů

US Open

12:57
MELBOURNE/PRAHA - Po dvaadvaceti minutách byla zralá na ručník. Barbora Záhlavová-Strýcová uhrála ve druhém kole Australian Open proti někdejší jedničce Sereně Williamsové za celý set jen devět míčů a odnesla si pověstného "kanára".

Serena Williamsová. foto: ČTK

"Byla jsem zbytečně moc nervózní, měla jsem ze soupeřky příliš velký respekt," litovala v současnosti 49. hráčka světa, která nakonec prohrála 0:6 a 4:6.

Se stejnými pocity i výsledkem přitom po prvním kole odcházela soupeřka Záhlavové-Strýcové Iryna Brémondová z Francie. Také ona psychicky nezvládla úvod zápasu a zařadila se do dlouhé řady tenistek na letošním úvodním grandslamu, které alespoň v jednom setu neuhrály jediný game.

Ačkoliv se světová špička vyrovnává, "kanár" proletěl nad melbournskými kurty během úvodních dvou kol ženské dvouhry už dvacetkrát, před deseti lety to přitom bylo pouze třináctkrát a v roce 1992 jen jedenáctkrát.

Mimochodem, i muži se letos červenali více než před deseti lety. Výsledek 6:0 byl k vidění už čtrnáctkrát (v roce 2002 to bylo o čtyři méně).

Barbora Záhlavová - Strýcová.

"Světová špička se určitě vyrovnává, ale to mluvíme spíš o nejlepší dvacítce třicítce na světě. Musíme si ale uvědomit, že tady hraje první kolo 128 hráček a hráčů. Rozdíl mezi první desítkou a těmi, které se pohybují na hranici stovky, je pochopitelně veliký," vysvětluje bývalá profesionální tenistka Denisa Chládková.

Při běžných turnajích mimo grandslamy se přitom utkává pravidelně maximálně nejlepší světová padesátka. "Tyto zápasy se navíc hrají na centrálním dvorci, na který nejsou slabší hráčky vůbec zvyklé. Půl hodiny se vyrovnávají s atmosférou, možná stejný čas i s nervozitou a najednou zjistí, že už je pár minut po zápase," říká s úsměvem.

Sobota v Melbourne

Začátky v 1:00 SEČ:
Rod Laver Arena: (2-ČR) - Kirilenková (Rus.), Šarapovová (4-Rus.) - Kerberová (30-Něm.), Djokovič (1-Srb.) - Mahut (Fr.), nejdříve v 9:00 S. Williamsová (12-USA) - Arnová (Maď.), Raonic (23-Kan.) - Hewitt (Austr.).

Hisense Arena: Tsonga (6-Fr.) - Gil (Portug.), Ivanovičová (21-Srb.) - Kingová (USA), Lisická (14-Něm.) - Kuzněcovová (18-Rus.), nejdříve v 9:00 Murray (4-Brit.) - Llodra (Fr.).

Margaret Court Arena, 2. zápas: Zvonarevová (7-Rus.) - Makarovová (Rus.), Tipsarevič (9-Srb.) - Gasquet (17-Fr.), Kukuškin (Kaz.) - Monfils (14-Fr.).

Paradoxní je, že podle ní profesionální tenisté "kanáry" vůbec neřeší. "Rozhodně si nevedou žádné statistiky. Je jedno, jestli vyhrajete 6:0 nebo 6:1. Hlavní je, pokud je to možné, dohrát zápas co nejrychleji," dodává.

Existují ale výjimky. Když v prvním kole válcoval Němec Philipp Petzschner českého soupeře Lukáše Rosola, dělal vše proto, aby mu ve třetím setu nepovolil ani game.

Důvod byl prostý. Stejným poměrem totiž dopadly i oba předchozí sety a německý tenista se tak mohl stát teprve šestým hráčem v takzvané Open éře (tedy od roku 1968, kdy na turnajích proti sobě začali hrát amatéři s profesionály), komu se podařil "trojkanárový" zápas. Není bez zajímavosti, že hned dva z nich byli v roce 1987 Češi -Ivan Lendl na US Open a Karel Nováček na pařížské antuce.

U žen je tento jev častější, letos k němu byly nejblíže Viktoria Azarenková a Maria Šarapovová, které vyhrály 6:1 a 6:0 dokonce duely v prvním i druhém kole.

"Psychologicky vám to může pomoci v budoucnu, až na hráčku narazíte znovu. Bude mít větší respekt. Pro aktuální turnaj to ale vůbec nic neznamená. Ten naplno začíná až v druhém týdnu, důležité je jen se do této fáze dostat," vysvětluje Chládková, která tak připomíná osud největší domácí naděje a vítězky loňského US Open Samanthy Stosurové. I pro ni mělo být úvodní kolo s Rumunkou Soranou Cirsteaovou hladkou záležitostí, místo toho sleduje dvouhru už jen jako divačka. Překvapivé problémy měla ve druhém kole ale i druhá hráčka světa Petra Kvitová. Byť je považována za největší aspirantku na titul, zle ji potrápila světová osmapadesátka Carla Suárezová Navarrová.

"Začátek byl v pohodě, ale pak jsem udělala mnoho, mnoho, mnoho chyb," uvědomovala si Kvitová, která nakonec postoupila do třetího kola po setech 6:2, 2:6 a 6:4. Těch chyb bylo přesně 48, a když ve třetí sadě prohrávala 0:2, hrozilo nejhorší.

Pak se ale dostala do obvyklého rytmu a po hodině a 50 minutách proměnila první mečbol zápasu. "Vůbec to ale nebylo lehké," přiznala Kvitová, která se ve třetím kole utká s Ruskou Kirilenkovou.

K postu světové jedničky ale musí jít mnohem dál.