Na úvod debakl. Basketbalistky na ME vysoko prohrály s Černou Horou

19:05
Temešvár / Praha - České basketbalistky vstoupily do mistrovství Evropy vysokou porážkou 52:71 s Černou Horou. Hned na úvod turnaje si tak zkomplikovaly boj o postup ze skupiny A, v níž jsou jejich dalšími soupeřkami Ukrajina, domácí Rumunsko a Francie.

Česlí reprezentantka Kamila Štěpánová. foto: ČTK

Svěřenkyně Lubora Blažka daly vzpomenout na nevydařený vstup do šampionátu před dvěma roky, kdy jasně prohrály s Běloruskem, později však vybojovaly šesté místo.

V českém týmu už nastoupila Kateřina Elhotová, která však teprve v den zápasu dobrala antibiotika kvůli angíně. A na jejím výkonu byla nemoc stále patrná.

Černohorky měly v úvodu lehce navrch, pak však přišla do hry rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která dobře bránila mozek soupeřovy hry Jelenu Škerovičovou, a povedlo se otočit na 13:11. Jenže Černohorky potvrzovaly velkou sílu v útoku umocněnou americkou pivotkou Angelicou Robinsonovou, naopak Češky za sedm minut daly jediný bod z trestného hodu a rázem prohrávaly o 14 bodů.

Trápící se českou ofenzivu oživil příchod Michaely Stejskalové, které se dařily nájezdy. Společně s Alenou Hanušovou se postaraly o snížení na poločasový rozdíl sedmi bodů.

Češky se snažily manko dohnat, ale vůbec jim nešla střelba z dálky, z níž netrefovaly ani otevřené střely. Navíc se do problémů s fauly dostaly obě nejvyšší české hráčky Jana Veselá a Ilona Burgrová.

V dresu Černé Hory se rozehrála k velmi dobrému výkonu klíčová hráčka Jelena Dubljevičová, soupeřky znovu odskočily na dvouciferný rozdíl a český tým už na to neměl odpověď.

ME v basketbalu žen v Rumunsku a Maďarsku: Skupina A:

ČR - Černá Hora 52:71 (14:20, 27:34, 38:51)

Nejvíce bodů: Stejskalová 16, Hanušová 11, Veselá 6 - Robinsonová 13, Škerovičová, Dubljevičová, Perovanovičová po 11. Fauly: 27:20. Trestné hody: 18/13 - 27/15. Trojky: 3:2. Doskoky: 35:45.