Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Na USA už nestačili. Přesto hokejová '18' slaví historické stříbro

20:14
LAPPEERANTA - Čeští hokejisté do 18 let podlehli ve finále mistrovství světa ve finské Lappeenrantě Spojeným státům americkým 2:5. Přesto dosáhli největšího úspěchu na světovém šampionátu této věkové kategorie, který se hraje od roku 1999. Američané rozhodli o svém pátém triumfu za posledních šest let hned v úvodu, už v osmé minutě vedli 3:0.

Čeští hokejisté do 18 let v utkání proti USA foto: iihf.com

Česká osmnáctka si mohla poprvé na MS vychutnat atmosféru finále. Dosud měla na kontě tři bronzy z let 2002, 2004 a 2006. Na někdejším ME si Československo vedlo lépe naposledy v roce 1992, kdy obhájilo titul.

Naděje na dovršení senzačního vystoupení zlatou tečkou se ale začala týmu trenéra Jakuba Petra rychle rozplývat. Američané otevřeli skóre už po 33 vteřinách, když Vaněček ještě zasáhl při Milanově šanci, ale vzápětí skóroval Dougherty. Jeho gól si ještě sudí ověřili u videorozhodčího.

ON-LINE SLEDUJTE ZDE

Američané se pak ubránili při Wegwerthově vyloučení, už po přesilovce měl šanci nejlepší střelec turnaje Vrána. V sedmé minutě se na druhé straně prosadil z dorážky Matthews. Za 46 vteřin už to bylo 3:0 pro USA. Tečovaný puk padal ze vzduchu do brankoviště a Milano jej dorazil do prázdné branky.

Kouč Petr si vzal oddechový čas, po šancích na obou stranách se Češi dočkali 34 vteřin před koncem prvního dějství snížení. Veselý pronikl po levé straně do útočného pásma, vystřelil a z dorážky se prosadil před Nedeljkovicem Smejkal.

Po 73 vteřinách druhé třetiny vrátil Američanům tříbrankový náskok Larkin, který překonal Vaněčka zblízka po ideální Milanově přihrávce. Favorit měl zápas plně ve své moci a ve 28. minutě upravil na 5:1 přesnou ránou Matthews. Další gól mohl přidal při Zachově trestu Hanifin.

Češi zkorigovali ve 34. minutě, při Tuchově pobytu na trestné lavici usměrnil Rašnerovu přihrávku za Nedeljkovicova záda Kaše. Američané ve druhé třetině přestříleli soupeře 15:2 a převahu měli i v poslední části. Branka už ale nepadla při šanci Vrány v 55. minutě ani při závěrečné americké přesilovky, kdy zasáhl Vaněček.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let

Finále:

Česko - USA 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Smejkal (Veselý, Chlapík), 34. D. Kaše (Rašner, Špaček) - 1. Dougherty (Milano, Eichel), 7. Matthews (Connor, Collins), 8. Milano (Belpedio, MacLeod), 22. Larkin (Milano), 27. Matthews (Fortunato). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 3338.

O 3. místo:

Kanada - Švédsko 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Perlini (Virtanen), 32. Crouse (Konecny, Hicketts), 56. Konecny (Sanheim, Hicketts) - 11. Törnqvist. Rozhodčí: Miller (USA), Salonen (Fin.) - Lhotský (ČR), Jamaguči (Jap.). Vyloučení: 5:5, navíc Hicketts, Quenneville - Andersson všichni 10 min., Elgestal 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3251.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...