Středa 8. května 2024, Den vítězství

Na setinu stejně. Sjezd žen má dvě vítězky, Křížová dojela dvacátá

7:45aktualizováno  9:31
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - Nevídaným způsobem skončil olympijský sjezd žen - zlato získaly dvě lyžařky. Dominique Gisinová ze Švýcarska a Tina Mazeová ze Slovinska totiž zaznamenaly úplně stejný čas. Česká reprezentantka Klára Křížová skončila jedenadvacátá.

Dominique Gisinová ze Švýcarska a Tina Mazeová ze Slovinska si vzájemně gratulují k vítězství ve sjezd foto: Reuters

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Dvě první místa v olympijském sjezdu - to se ještě nikdy v historii alpského lyžování nestalo. V roce 1964 se podělily o druhou příčku z obřího slalomu Goitschelová z Francie a Saubertová z USA. Před dvaadvaceti lety získaly stříbro ve stejné disciplíně Roffeová z USA a Wachterová z Rakouska.

Osmadvacetiletá Gisinová se na trať vydala jako osmá v pořadí a v cíli se dostala do průběžného vedení. Čas: 1:41,57.

A pak čekala... Až za ní byla Hospová ze Švýcarska a nepřekonaly ji ani Mancusová z USA, Gutová ze Švýcarska, Görglová z Rakouska či Höflová-Rieschová z Německa. To všechno byly favoritky královské alpské disciplíny.

Nepříjemný pád měla Francouzka Marie Marchand-Arvierová

V tu chvíli bylo jasné, že Gisinová získá první velkou medaili kariéry. Mezi nejlepšími nikdy neskončila ani na mistrovství světa.

O první místo ji mohla připravit snad už jen zkušená Mazeová se startovním číslem 21. Slovinská lyžařka, která na minulé olympiádě ve Vancouveru získala dvě stříbrné medaile, od prvních mezičasů vedla - na čtvrtém úseku dokonce o 38 setin.

Čas v cíli nakonec 1:41,57. Navlas stejný jako Gisinová!

V tu chvíli začaly slavit obě. Slovinka radostí vyhodila do vzduchu své brýle a Švýcarka někomu telefonovala a plakala. Pak se postavily vedle sebe a sledovaly, jestli některá ze zbývajících lyžařek přeci jen nepřekvapí.

V obou zatrnulo jen ve chvíli, kdy Sejerstedová z Norska na prvních dvou mezičasech vedla. Dvaadvacetiletá závodnice však ve druhé polovině sjezdovky zpomalila a nakonec skončila mimo medailové umístění.

Bronz tak získala švýcarská lyžařka Gutová, která na vítězné duo ztratila desetinu sekundy.

Češka Křížová ztratila 1,90 sekundy, což stačilo na jedenadvacáté místo. To je o jednu příčku horší umístění než v superkombinaci. Zlepšila tak výsledek z Vancouveru 2010, kde ve sjezdu skončila sedmatřicátá.

Pořadatelé museli v závěru závod na zhruba deset minut přerušit, a to kvůli ošklivému pádu Colettiové. Lékaři ji ošetřovali přímo na sjezdovce a pak vrtulníkem přepravili do nemocnice.

Monacká lyžařka Alexandra Colettiová musela být převezena do nemocnice vrtulníkem

Sjezdové lyžování: Ženy - sjezd

1. Mazeová (Slovin.) a Gisinová obě 1:41,57, 3. Gutová (obě Švýc.) -0,10, 4. Merighettiová (It.) -0,27, 5. Suterová (Švýc.) -0,37, 6. Sejerstedová (Nor.) -0,44, 7. Miklósová (Maď.) -0,71, 8. Mancusová (USA) -0,99, 9. Hospová (Rak.) -1,05, 10. Štuhecová (Slovin.) -1,08, ...21. Křížová -1,90.