Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Skvělá Ptáčníková si v dešti vyskákala zlato

Sport

  12:27aktualizováno  21:53
HELSINKY - Tyčkařka Jiřina Ptáčníková vyhrála deštivou soutěž na mistrovství Evropy v Helsinkách díky zdařilému prvnímu pokusu na výšce 460 centimetrů a získala tak pro českou výpravu už třetí zlato. Do nedělních finále postoupili diskařka Věra Cechlová, Tereza Čapková v běhu na 1500 metrů, tyčkař Jan Kudlička a všechny tři štafety.

Jiřina Ptáčníková foto: Reuters

Překážkářce Lucii Škrobákové chyběly v semifinále na 100 metrů dvě setiny sekundy.

Šestadvacetiletá Ptáčníková, svěřenkyně svého otce Františka Ptáčníka a bývalého českého rekordmana Zdeňka Lubenského, procházela soutěží jako nůž máslem. První skok měla na 430 centimetrech, bezchybná byla i na dalších výškách 450 a 460 cm. Připsala si tak na své konto vůbec první medaili v kariéře. Dosud byla nejlépe čtvrtá ná halovém mistrovství Evropy loni v Paříži, pátá byla před dvěma lety na ME v Barceloně.

Na dalších místech skončily stejným výkonem Němka Martina Strutzová a Řekyně Nikolía Kiriakopúluová. V Helsinkách přitom z evropské špičky chyběly pouze Rusky Jelena Isinbajevová a Světlana Feofanovová.

"Měla jsem dneska strašné štěstí na počasí, protože mi tolik nepršelo. Užívala jsem si to, konečně to byl závod, kde nebyly nervy," řekla Ptáčníková. "Mám radši, když je chladněji, mrholení bylo perfektní, ideální podmínky," řekla po závodě, v němž se pořádně rozpršelo, až když už měla nejlepší skok za sebou.

Z mistrovství Evropy v atletice

Sedmibojařka Eliška Klučinová výborně rozjetý sedmiboj na český rekord nedotáhla. Součtem 6151 bodů nakonec obsadila osmé místo a za vlastní národním maximem z letošního mítinku v Kladně zaostala o 132 bodů.

Po prvním dnu mohla i díky dvěma osobním rekordům myslet dokonce na medaili, protože byla na čtvrtém místě. Ale v dálce předvedla jen 609 centimetrů, což bylo daleko za jejími možnostmi a oštěp se jí nevydařil ještě víc. Výkon 42,58 metru je o více než čtyři metry horší než nejdelší hod z Kladna. Závěrečná osmistovka v silném dešti ztrátu ještě zvýšila.

Tyčkaři Kudličkovi k postupu do finále stačily dva skoky. Výkon 550 centimetrů mu přinesl dělené čtvrté místo. "Bylo to v pohodě, ideální průběh," řekl Kudlička. Překonal napoprvé 530 i 550 cm. "Běží mi to, podmínky mi seděly, mohlo by to být ve finále dobré. Ale bude se skákat vysoko," tušil finalista OH v Pekingu i loňského MS v Tegu.

Třiatřicetiletá Cechlová, která v Helsinkách získala v roce 2005 na mistrovství světa bronz, byla v kvalifikaci devátá (57,52 m). "Za ty metry bych se musela normálně stydět, ale když vidím, jak kvalitní diskařky skončily za mnou..." hodnotila se Cechlová. Podmínky prý byly nevyzpytatelné. "Navíc i kruh je jiný, než před sedmi lety," připomněla svěřenkyně Petra Stehlíka.

Škrobákovou dělily od postupu dvě setiny

Čapková předvedla sympatický výkon a i když se nedostala ve svém semifinále na přímou čtvrtou postupovou pozici, vešla se mezi dvanáctku finalistek časem 4:10,22 minuty z pátého místa. "Byly tam strkanice a zmatek. Spoléhala jsem na závěr a snažila se dostat na přímou postupovou pozici, což nevyšlo, ale naštěstí to stačilo," řekla Čapková.

Překážkářka Škrobáková se málem dostala do finále i přesto, že šest týdnů nemohla kvůli vážnému svalovému zranění trénovat. V semifinále zaběhla 13,17, stejně jako v rozběhu a od postupu ji dělily pouhé dvě setiny sekundy. Na mistrovství republiky ve Vyškově byla o pět setin rychlejší.

"Mrzí mě to, ale právě kvůli tomu výpadku nemůžu být překvapená. Jsem typ, který potřebuje do poslední chvíle trénovat, takže jsem nebyla vyběhaná. Hlavně, že jsem zůstala zdravá a stihnu ještě natrénovat do Londýna," řekla Škrobáková.

Sprinterská štafeta ve složení Jan Veleba, Rostislav Šulc, Vojtěch Šulc a Lukáš Šťastný zaběhla v semifinále čas 39,52, což jí vyneslo sedmé místo a postup do finále. Nejrychlejší byli podle očekávání Britové (38,98) a Francouzi (39,01).

Ještě lépe si vedla čtvrtkařská štafeta ve složení Daniel Němeček, Pavel Maslák, Josef Prorok a Jakub Holuša. Ve druhém semifinále dlouho vedla, až těsně před cílem ji předstihli Belgičané, ale o postupu do finále v čase 3:05,41 nebylo nejmenších pochyb. Podobně s přehledem se kvalifikovaly i čtvrtkařky. Kvarteto Jitka Bartoníčková, Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Zuzana Hejnová půjde do finále se čtvrtým nejlepším časem 3:30,86.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...