Němci porazili Řeky 4:2 a zahrají si semifinále

20:17
GDAŇSK - Fotbalisté Německa porazili ve čtvrtfinále mistrovství Evropy Řecko 4:2 a po Portugalsku se stali druhými semifinalisty turnaje. Svěřence Joachima Löwa poslal do vedení v 39. minutě Lahm, po pauze srovnal Samaras, ale pak favorit rozhodl třemi brankami v poslední půlhodině. Trefili se Khedira, Klose a Reus, v závěru už jen snížil z penalty Salpingidis.

Fotbalisté Německa oslavují branku. S číslem 16 je úspěšný střelec Philipp Lahm foto: Reuters

Němci postoupili mezi nejlepší čtyři celky velkého turnaje počtvrté po sobě. O finále si zahrají ve čtvrtek s vítězem nedělního utkání Anglie - Itálie.

Löwovi svěřenci vyhráli na šampionátu i čtvrtý zápas a připsali si patnácté soutěžní vítězství po sobě. Potvrdili, že se jim proti Řekům mimořádně daří. Poraženi neodešli ani z devátého vzájemného souboje.

Dnešní duel měl velký náboj i z politických důvodů. Němci totiž nejhlasitěji prosazují další restriktivní opatření proti zadluženému Řecku, které již delší dobu balancuje na hraně bankrotu.

Prestižní zápas měli od začátku v režii favorizovaní Němci a na jejich výkonu nebylo nijak patrné, že kouč Löw překvapivě přeskupil útočné řady.

Na lavičce zůstali Podolski, Müller i nejlepší střelec ME Gomez a místo nich dostali poprvé na turnaji od začátku šanci Reus, Schürrle a Klose.

Řekové se zatáhli do typické obranné ulity a odolávali vytrvalému náporu. Německý tlak gradoval v polovině první půle, Özil si ale po skvělé kombinační akci vylámal zuby na Sifakisovi a poté Schürrle pálil vedle. Favorit tak udeřil až šest minut před přestávkou. Střela obránce Lahma se ve vzduchu zatočila a řecký gólman na ni nedosáhl, byť ji lehce tečoval.

Hvězda utkání

LN vybraly jako hvězdu utkání záložníka Mesuta Özila, který se během zápasu dostal do několika nadějných střeleckých pozic a dvěma gólovými pasy přispěl k vítěztsví Německa. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Němci ovládali hru, o to překvapivější bylo, když Řekové deset minut po pauze srovnali. Salpingidis utekl po pravé straně a z jeho přihrávky do vápna skóroval Samaras. Favorit ale rychle znovu přepnul na vyšší obrátky a nerozhodný stav trval jen šest minut. Do Boatengova centru z pravé strany se z voleje položil Khedira a svým druhým reprezentačním gólem vrátil Němcům vedení.

Za dalších sedm minut navíc řecký brankář špatně vyběhl po přímém kopu a Klose toho hlavičkou využil k 64. gólu v národním týmu. Na německého rekordmana Gerda Müllera tak ztrácí už jen čtyři trefy. Řecká obrana se sesypala a v 74. minutě jí zasadil další ránu Reus.

Odražený míč po Kloseho neproměněné šanci poslal pohotově pod břevno a mohl se radovat z druhé reprezentační branky v kariéře.

Minutu před koncem po Boatengově ruce zkorigoval z penalty Salpingidis a postaral se tak o to, že diváci dnes v Gdaňsku viděli zápas s nejvyšším počtem gólů na šampionátu.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále:

Německo - Řecko 4:2 (1:0)
Branky: 39. Lahm, 61. Khedira, 68. Klose, 74. Reus - 55. Samaras, 89. Salpingidis z pen.

Rozhodčí: Skomina - Arhar, Žunič (všichni Slovin.). ŽK: Samaras, Papastathopulos (oba Řec.). Diváci: 40.000.

Německo: Neuer - Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Reus (80. Götze), Özil, Schürrle (67. Müller) - Klose (80. Gomez). Trenér: Löw.

Řecko: Sifakis - Torosidis, Papastathopulos, K. Papadopulos, Tzavellas (46. Fotakis) - Makos (71. Liberopulos), Maniatis - Ninis (46. Gekas), Katsuranis, Samaras - Salpingidis. Trenér: Santos.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...