Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Musíme se bránit balkanizaci českého fotbalu, říká Berbrův kritik Fousek

Sport

  6:00
PRAHA - Fotbalový diplomat Petr Fousek je jedním ze tří kandidátů na nového šéfa české kopané, kterého bude valná hromada volit tento pátek. Uvnitř Fotbalové asociace (FAČR) za ním stojí moravské regiony.

Petr Fousek se nechce dočkat samovlády Romana Berbra. foto: ČTK

Tvrdík: Fotbalistům jsme poděkovali soukromým koncertem kapely Rammstein

„Myslím si, že Roman Berbr ví, že nejsem člověk, který se nechá někým řídit,“ uvádí Fousek, který byl poradcem nynějšího předsedy Miroslava Pelty. Ten je ve vazbě kvůli dotačnímu skandálu.

Ještě před měsícem to vypadalo na poklidnou obhajobu Miroslava Pelty ve funkci šéfa českého fotbalu. Místo toho skončil ve vazbě a vy jste jedním z kandidátů. Zaskočil vás takový vývoj?
Ještě 2. května ve fotbale asi nikdo neočekával, že by se něco takového mohlo přihodit. Situace kolem předsedy nastala 3. května. Necelý týden poté mimořádný výkonný výbor FAČR rozhodl, že valná hromada se uskuteční na začátku června, jak se od začátku plánovalo. Padlo rozhodnutí, že volit se bude.

Uzávěrka pro podání kandidatury byla 12. května, takže vše probíhalo pod nesmírným časovým tlakem. To, co se mi na celé věci nelíbí, je ten krátký čas na přípravu. Nemohl jsem objíždět jednotlivé kraje a okresy, potkat se s lidmi a zjistit, jaké jsou jejich představy, a vyslechnout jejich problémy. Správná kampaň by zabrala několik měsíců.

Petr Fousek (uprostřed), kandidát na předsedu FAČR.
Petr Fousek, kandidát na předsedu FAČR, ukazuje lustrační osvědčení.

Byl jste poradcem předsedy Pelty. Co říkáte na jeho kauzu?
Jsem rád, že se na to ptáte. V poslední době se mi někteří snaží předhodit, že má kandidatura je zaměřená proti Peltovi. Není to tak. Mirek je velký entuziasta, člověk s obrovským nadšením pro fotbal, pro který dělal vždycky všecko. Pracoval jsem s ním rád. Jeho případ pro mě byl překvapením, stejně jako pro všechny ostatní.

Vedení asociace ale chtělo na situaci reagovat – uskutečněním valné hromady a volbou vedení. Kraje, okresy a kluby nominovaly tři kandidáty na předsedu. Navrhly mě některé kraje a okresy v Čechách i na Moravě i profesionální kluby. Rozhodně to nepovažuji za neloajalitu vůči předsedovi Peltovi. Jemu přeju, aby věc všestranně ustál.

Asi by nebylo udržitelné, aby Pelta, možná z vazební cely, kandidoval na předsedu.
Jeho kauzu znají jen jeho právníci a vyšetřovatelé. Nechci se k tomu víc vyjádřit.

Považujete současný stav za nejvážnější situaci, do které se tuzemský fotbal dostal?
Těžká byla i doba v letech 1995 a pak hlavně 2005, kdy se až na třetí pokus povedlo zvolit nového předsedu tehdejšího fotbalového svazu (stal se jím Pavel Mokrý, pozn. red.). Z pohledu financování je ale dnešní situace vážná. Nejde jen o fotbal, ale i jiné sportovní svazy.

Nejistota panuje v souvislosti s vedením ministerstva školství, z něhož má v plánu odejít ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). Sport trpí nedostatkem peněz a teď je třeba určit nové nastavení pravidel jeho financování. Myslím, že chytřejší budeme až po podzimních volbách do sněmovny.

Kateřina Valachová na tiskové konferenci po jednání vlády.

Hrozí kolaps českému fotbalu?
To záleží na tom, jestli ministerstvo školství fotbalové asociaci poskytne potřebné dotace, a v jakém objemu. Problém řeší stávající výkonný výbor FAČR. Hodně bude záležet i na páteční volbě předsedy.

Jakým způsobem Peltova kauza zacvičí s důvěryhodností české kopané u veřejnosti?
Případ sleduje nejen veřejnost, ale i politici, sponzoři a média. Sledovanost je oprávněná. Neznamená to však, že by tím mělo dojít k ponížení fotbalu. Kopaná je stále náš největší sport, má 300 tisíc registrovaných členů. Je to součástí kulturního dědictví, jsme fotbalová země. Musíme se tedy vynasnažit, abychom důvěryhodnost v český fotbal zvedli. Je potřeba přijmout systémová řešení a fotbal by měl také být schopen určité sebereflexe.

Jaký vzkaz pro fotbalovou veřejnost máte vy coby kandidát na nového předsedu?
Zaprvé je potřeba co nejdřív stabilizovat fotbal finančně. Musíme si vyjasnit, jakým mechanismem bude nadále stát fotbal finančně podporovat, je to zásadní zejména pro mládežnický i regionální fotbal a chod asociace. Běží mnoho projektů, včetně mládežnických a seniorských reprezentací.

Pokud dojde k úsporám, musí se rozhodnout, které projekty se utlumí. Určitě musí dojít k restrukturalizaci. Abychom zvýšili důvěryhodnost fotbalu, bude třeba přijmout taková opatření, aby se fotbal stal pro lidi transparentnějším. Veřejnost, sponzoři, politici a média očekávají, že fotbal budou řídit lidé, kteří budou schopni a ochotni takové změny prosadit.

Na zápase ligové Slavie (zleva): Karel Březina, Bohuslav Sobotka, Miroslav...

Aby stát posílal asociaci dotace, bude chtít, aby v křesle předsedy seděl kompetentní a důvěryhodný člověk. Sondoval jste u politiků, zda pro ně jste přijatelným adeptem?
Věřím, že jsem. Věří tomu minimálně ti, kdo mě navrhli, abych kandidoval.

Bylo by pro sport lepší, kdyby odcházející ministryně školství dokončila mandát v demisi, než aby do čela nastoupil na několik málo měsíců nový člověk?
Řeknu to jinak. Ať už nastoupí nový ministr nebo zůstane ve funkci současná paní ministryně, je nutné, aby finanční podpora státu fungovala dle jasných pravidel, které budou důsledně kontrolovány.

Vašimi soupeři jsou ředitel marketingového partnera asociace STES Martin Malík a šéf Ondrášovky Libor Duba. Jde o kandidáty, za nimiž stojí kontroverzní a vlivný místopředseda asociace Roman Berbr?
To nechci komentovat, ale mohu říci, že minulý týden byl na události bohatý. Vadilo mi, že mě pan Berbr nepozval na jednání české komory Fotbalové asociace. Pan Duba se mi snaží podsunout, že šlo o mučednické stížnosti, ale to je nesmysl. Chtěl jsem jen transparentní a demokratický postup.

Na moravské komoře jsme mohli vystoupit všichni, a tak to má být. S tím, že delegáti jsou svobodní lidé, kteří se pak rozhodnou podle sebe. Jenže ti, kteří představují jiný názorový proud, nebyli na českou komoru pozvaní. Když jsem panu Berbrovi řekl, že mám také zájem vystoupit, sdělil mi, že mi neumožní vystoupit, a to je nepřijatelný klientelismus.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr.

Předseda Slavie Praha Jaroslav Tvrdík postup Berbra a české komory přirovnal k poměrům ve stalinském Rusku. Souhlasíte s taktovým vyjádřením?
Jednání jsem se osobně neúčastnil. Pan Tvrdík měl asi své informace od lidí, kteří se schůze účastnili, a proto na Twitteru takto vyjádřil.

Co Berbrovi na vás vadí?
To je otázka pro něj. Jeho oficiálním vysvětlením je, že jsem pracoval pro pana Peltu, a teď kandiduji. Ve skutečnosti si myslím, že pan Berbr ví, že nejsem člověk, který se nechá někým řídit. To, co se stalo minulý týden, je velmi špatným signálem z fotbalu navenek.

V čem podle vás tkví zákulisní Berbrova síla?
Je to dlouhodobý regionální funkcionář, který se postupně z šéfa plzeňského regionu vypracoval až na člena výkonného výboru a později na místopředsedu asociace, ale má velmi, velmi osobitý styl práce.

Liší se atmosféra v české a moravské komoře?
Není to poprvé v historii, kdy se moravská komora projevila demokratičtěji. Morava se už několikrát ukázala jako pojistka demokracie. Nezapomínejme ani na profesionální fotbal. Byť počtem hlasů nemůže konkurovat regionálnímu fotbalu, točí se v něm ale miliardy korun.

Majitelům klubů nemůže být jedno, jaké je renomé českého fotbalu. Je škoda, že profesionální fotbal nepostupuje jednotně. Profesionální fotbal se od vypuknutí kauzy sešel jen jednou. Potkali se doposud pouze prvoligoví majitelé, ti z druhé ligy bohužel nebyli pozvaní, což je chyba.

Šéf obchodní a marketingové firmy STES Martin Malík, který se uchází o post předsedy Fotbalové asociace ČR.

Máte informace o tom, že mezi majitelem Sparty Danielem Křetínským a Romanem Berbrem vznikla dohoda, že kompromisním řešením by bylo zvolení Martina Malíka?
Indicie se v praxi projevují už poměrně zřetelně.Ale je to otázka pro ně dva. Tak, jako se říká o panu Malíkovi, že je produktem domluvy mezi Křetínským a Berbrem, se zase o mě říká, že jsem Tvrdíkův člověk. Takovému škatulkování bychom se měli vyhnout. Samozřejmě, že Slavie mě nominovala, to ale neznamená, že budu něčí loutkou.

Které kluby či regiony stojí za vámi?
Nominaci jsem obdržel od Slavie, Bohemians, Teplic, Sigmy Olomouc a dalších 3 krajů a 7 okresů.

Může se podle vás stát, že valná hromada nedokáže zvolit nového předsedu?
Nelze takovou variantu vyloučit. Některým se například nelíbí, že na nominaci a představení kandidátů bylo málo času. Na druhou stranu pokud nového předsedu nezvolíme, bude dále manévrovat bez šéfa asociace. Ani jedna z variant zkrátka není ideální.

Policie Peltu a spol. začala vyšetřovat v době, kdy se v České republice konalo Mistrovství Evropy hráček do 17 let. Kauza tedy nemohla minout zástupce UEFA, kteří se na turnaj přijeli podívat. Vy máte zkušenosti s působením ve fotbalové diplomacii v organizacích UEFA a FIFA. Máme kvůli uvěznění Pelty ostudu ve světě?
UEFA má informace, v jaké situaci se nacházíme. Bere to věcně, nezasahují nám do toho. Vědí, že asociace funguje, ale že máme například finanční problémy. UEFA ví, že takové problémy se staly i jiným svazům. Přejí nám, abychom kauzu zdárně vyřešili.

Podezření ulpěla na šéfech organizací UEFA a FIFA Seppu Blatterovi a Michelu Platinim. Neukazuje se, že fotbal je celosvětově prohnilý, a že v něm jde hlavně o peníze?
Fotbal nese určitou rizikovost. Fotbal je fenomén, ve kterém se točí obrovské peníze. Nejsme první svaz, který má takové komplikace. Jediným nástrojem na zlepšení je zavedení systémových opatření, aby se to neopakovalo. Měli bychom si vzít ponaučení z anglosaských a skandinávských svazů. Musíme se bránit balkanizaci českého fotbalu.