MS ve znamení červené: další vyloučení, penalta a Ghana vyhrála 1:0

17:22aktualizováno  18:18
PRETORIA/PRAHA - Fotbalisté Srbska a Ghany v nedělním odpoledni otevřeli účet skupiny D. V zajímavém a tvrdě vedeném zápase se však fanoušci příliš šancí nedočkali především v prvním poločase nedočkali. V zajímavější druhé půli branka nakonec padla, když se z penalty v 84. minutě trefil Asamoah Gyan. Ještě předtím viděl červenou srbský obránce Lukovič.

Srbsko - Ghana (Asamoah se raduje). foto: Reuters

Není nuda jako nuda. Zatímco v prvním nedělním zápase MS v Jihoafrické republice předvedli fotbalisté Slovinska a Alžírska devadesátiminutový "koncert" na téma, jak unudit fanoušky, v odpolední duelu Srbska a Ghany si příznivci fotbalu rozhodně užili více krás z nejpopulárnějšího sportu na světě.

DÁLE ČTĚTE

Chybělo ovšem koření - střely na branku a góly. To první pak především v první půli. Oba týmy sice hráli před vyprodaným hledištěm stadionu v Pretorii rychlý, kombinační fotbal, ovšem pouze po vápna. V nich vládly obranné valy obou celků.

Prosadit se nedokázali rychlí a techničtí ghaňané, ani urostlí Srbové v čele s více jak dvoumetrovým Nikolou Žigičem. A tak statistiky první půle svižného a tvrdého duelu mluvily jasně - střely na branku: 0:0, skóre: 0:0 (překvapivě).

Srbsko - Ghana (Lukovič vidí červenou).

První gólová šance se tak urodila až v úvodu druhé půle, v 54. přesně centroval do vápna Tagoe a Ayew hlavičkoval z dobré pozice těsně vedle srbské branky. A zastřelování "černých hvězd" pokračovalo dále. V 60. minutě opět urostlí stopeři Srbska Lukovič a Vidič pouze sledovali, jak nad nimi prolétá Gyan a míč po jeho trknutí trefuje levou tyč Stojkovičovy branky.

Další "červený okamžik" (již třetí na šampionátu a druhý v nedělním programu) přišel na řadu v 74. minutě. Lukovič klukovsky fauloval na půlící čáře a viděl druhou žlutou kartu=červenou. Srbské fotbalisty jakoby vyloučení spoluhráče probudilo a dvakrát nebezpečně ohrozili ghanskou branku, leč bez gólového efektu.

Srbsko - Ghana.

A tak přišel trest. Kuzmanovič, který se za vyloučeného Lukoviče stáhl na pozici stopera zahrál ve vlastním vápně rukou a hlavní sudí Baldasi z Argentiny neváhal - penalta. K té se postavil Asamoah Gyan a v 84. minutě s přehledem otevřel gólový účet zápasu. A také uzavřel. Více branek totiž fanoušci neviděli, Ghana sice ještě dvakrát zahrozila z brejků, Gyan ale opět pouze trefil levou tyč srbské branky.

Ghana si připsala důležité vítězství v cestě za vytouženým postupem ze skupiny, srbští fotbalisté se mohou zlobit pouze sami na sebe. Alespoň o bod je obraly školácké chyby a nedisciplinovanost. Jediný Srb, který měl s ghanského vítězství radost, tak byl Miroslav Rajevac, současný kouč afrického celku.

MS ve fotbale - skupina D

Srbsko - Ghana 0:1 (0:0)
Branka: 84. Gyan z pen. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Žigič, Lukovič, Kuzmanovič - Vorsah, Tagoe. ČK: 74. Lukovič. Diváci: 40.000.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Vidič, Lukovič, Kolarov - Krasič, Stankovič, Milijaš (62. Kuzmanovič), Jovanovič (76. Subotič) - Žigič (69. Lazovič), Pantelič. Trenér: Antič.

Ghana: Kingson - Pantsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Annan, Asamoah (73. Appiah), K. Boateng (90. Addy), Ayew - Gyan (90. Abeyie), Tagoe. Trenér: Rajevac.