MS v hokeji: Švédi deklasovali Itálii 8:1, po boji zvítězila i Francie a Dánsko

23:23
KOLÍN NAD RÝNEM/Paříž - Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa Itálii jednoznačně 8:1 a upevnili svou pozici v postupovém kvartetu do play-off. Tříbodovou výhru si připsali i Dánové, kteří ve večerním utkání zdolali Německo 3:2, čímž svému soupeři zkomplikovali cestu do čtvrtfinále. Ve skupině B si dva body po vítězství v nájezdech nad Běloruskem připsala Francie.

MS v hokeji 2017, Švédsko vs Itálie: hráči severského celku slaví. foto: ČTK/AP

Švédi smázli Itálii vysoko 8:1 a čtvrtfinále je nemine

Skóre otevřel v polovině čtvrté minuty Rask, jenž převzal kotouč ve středním pásmu, následně si nabruslil do palebné pozice mezi kruhy a parádní ranou do horního růžku překonal gólmana Cloutiera. Na začátku sedmé minuty měli Italové velké štěstí, že puk poskakující po Lundqvistově dorážce poblíž brankové čáry nakonec skončil v bezpečí, ale jen o chvilku později se snadnou dorážkou prosadil Holm.

Mistrovství světa v hokeji

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Švédsko - Itálie 8:1 (2:0, 1:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 4. V. Rask (E. Lindholm), 9. Holm (W. Nylander, Brodin), 30. Brodin (Holm), 41. E. Lindholm (Landeskog, Stralman), 51. Omark (Söderberg, Edler), 55. C. Klingberg (Nordström), 57. Eriksson Ek (W. Nylander), 59. J. Klingberg (Holm, W. Nylander) - 24. Morini (Scandella, Insam). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Fonselius - Suominen (oba Fin.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 10.878.

Německo - Dánsko 2:3 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Reimer (Ehliz, D. Seidenberg), 10. Macek (Y. Seidenberg, Kahun) - 17. Storm (Kristensen, Jakobsen), 17. Poulsen (Christensen), 62. Regin (Ehlers, Jakobsen). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) - Lhotský (ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 18.629.

Skupina B (Paříž):

Francie - Bělorusko 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 13. S. Treille (T. Da Costa, Raux), 21. Fleury (Roussel, S. Da Costa), 53. Bellemare (S. Da Costa), rozhodující sam. nájezd S. Da Costa - 27. Pavlovič (Šarangovič, Vorobej), 38. Šarangovič (Linglet), 42. Kulakov (S. Kosticyn, Děmkov). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Leermakers (Niz.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 6802.

Švédové dál v poklidu kombinovali a udržovali Cloutiera v tempu. Když už byl strážce italské branky znovu překonán, zachránila ho horní tyč po akci Erikssona Eka, který si vybruslil před brankoviště od zadního hrazení a zakončil bekhendem. Sám se pár vteřin nato ocitl v další dobré příležitosti, ale tentokrát ho vychytal Cloutier.

Dílčí radost Italů přinesla 24. minuta, kdy hráli první z pouze dvou přesilovek, které jim Švédové v utkání nabídli. Úspěšní byli díky Morinimu, jehož výtečně našel Scandella. Střelec sice procedil puk za Fastha tak, že přešel brankovou čáru jen zhruba o deset centimetrů, to však k platnosti gólu stačilo. Žádné drama se však nekonalo, v polovině utkání pálil od modré čáry nechytatelně Brodin. Nylander pak trefil tyč.

Výkonnostní rozdíl mezi oběma celky ještě hodně zvýraznila třetí třetina, kterou Švédové vyhráli 5:0. Už po 41 sekundách od návratu z kabin se prosadil Lindholm. Debakl pak z výsledku udělali Seveřané v závěrečné desetiminutovce. V 51. minutě se kotouč po ráně do tyče odrazil přímo na Omarkovu hůl před prázdnou brankou - 5:1.

Cloutier se pak vyznamenal proti Edlerovi, ale poté inkasoval třikrát za tři a půl minuty, kdy se mezi střelce zapsali Carl Klingberg, Eriksson Ek a John Klingberg.

Němci ztratili zápas s Dány a zkomplikovali si boj o čtvrtfinále

Hokejisté Německa ztratili na domácím mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem v duelu s Dánskem vedení 2:0 a po porážce 2:3 v prodloužení si zkomplikovali boj o čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Marca Sturma ztrácejí na páté pozici na třetí USA i čtvrté Lotyšsko tři body. V čase 61:40 rozhodl o druhé výhře Dánů na turnaji Peter Regin.

Němci vstoupili do utkání aktivně a Dahm hned musel likvidovat nebezpečný bekhendový pokus Tiffelse. Dánové se pak ubránili při vyloučení Nicholase B. Jensena a přesilovku zkrátil domácím Gogullův faul. V deváté minutě už se Němci radovali. Ehliz ještě v šanci neuspěl, ale pak jeho další pokus sklepnul ze vzduchu do dánské branky Reimer.

MS v hokeji 2017, Německo vs. Dánsko: Seveřané slaví gól.

Brooks Macek prostřeluje dánského brankáře Sebastiana Dahma.

Vyrovnat mohl Madsen, ale neuspěl a vzápětí udeřili znovu domácí. Yannic Seidenberg z pravé strany od mantinelu uvolnil před brankou Macka, který snadno skóroval.

Další možnost domácích neproměnil Tiffels a v 17. minutě se prosadili poprvé Dánové. Storm skóroval z dorážky a sudí si ještě u videa ověřili, zda gól odpovídal pravidlům, protože se dotknul puku i bruslí. Hned za 25 vteřin bylo vyrovnáno, když Aus den Birken vyrazil Christensenův pokus jen před Poulsena, který dorazil puk do prázdné branky.

Němci mohli získat ve druhém dějství vedení zpět v přesilovkách. Při Jakobsenově trestu ale neměli přesnou mušku Macek a Reimer a domácí neuspěli ani při Aagardově trestu. Dánové zase po vyloučeních Tiffelse a Reula nevyužili 77 vteřin trvající výhodu pěti proti třem, když velkou šanci promarnil Russell.

Ve 45. minutě byli blízko gólu Němci, ale Plachta netrefil skákavý puk. Další možnost měl z dorážky Fauser. Dánové se neprosadili při Ehrhoffově vyloučení a Němci se dál tlačili za rozhodující brankou. Ale další dvě možnosti nevyužil Fauser a Dahm odolal i dalšímu tlaku. Když Němci neproměnili ani šanci v nastavení, rozhodl po úniku Regin.

Francie po třetí výhře na turnaji posílila své šance na čtvrtfinále

Hokejisté Francie zdolali na domácím mistrovství světa v Paříži Bělorusko 4:3 po samostatných nájezdech a drží si naději na postup do čtvrtfinále. Po třetí výhře na turnaji má nedělní soupeř českých hokejistů na čtvrtém místě stejně bodů jako páté Norsko a šesté Finsko, které mají zápas k dobru. V rozstřelu rozhodl Stéphane Da Costa. Bělorusové získali první bod a čeká je v sobotu přímý boj o záchranu se Slovinskem.

MS v hokeji 2017, Francie vs. Bělorusko: Cristobal Huet oslavuje vítězství po penaltách.

MS v hokeji 2017, Francie vs. Bělorusko: Jegor Šarangovič prostřeluje Cristobala Hueta.

Francouzi povzbuzeni dobrými výkony začali proti trápícímu se Bělorusku aktivně a hned ve druhé minutě měl šanci Perret. Převahu v úvodním dějství zužitkovali domácí až ve 13. minutě, kdy se bývalý útočníka Kladna a Sparty Sacha Treille trefil z levého kruhu přesně nad Lalandeovo rameno do protějšího horního rohu.

Zvýšil mohl obránce Manavian, který se po kličce gólmanovi snažil zasunut u levé tyče puk zpoza branky, ale Lalandea stihl v brankovišti zastoupit Lisovec. První přesilovku zápasu nabídl v závěru úvodního dějství Francii faulem Kovyršin a po 54 sekundách druhé třetiny ji využil přesnou střelou z mezikruží Fleury.

Ve 24. minutě fauloval při šanci Kulakova Claireaux, ale domácí v oslabení odolali. V čase 26:40 už se Bělorusové radovali, když po Šarangovičově střele ze vzduchu dorazil puk Pavlovič. Tým kouče Davea Lewise prolomil střelecké prokletí po 185 minutách a 27 vteřinách.

MS v hokeji 2017, Švédsko vs Itálie: hráči severského celku slaví.
Ledová sprcha v italském brankovišti

Vrátit Francii dvoubrankový náskok mohli Roussel a Sacha Treille, ale stále nebezpečnější byli i Bělorusové. Ti se ještě ubránili při Vorobejově trestu a ve 38. minutě překonal Hueta po Lingletově přihrávce Šarangovič. Vyrovnání ještě potvrdil videorozhodčí.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Francie ubránila při Bechově vyloučení a s jeho koncem fauloval Manavian, při jehož pobytu na trestné lavici ve 42. minutě zakončil kombinaci Kulakov a Bělorusové poprvé na turnaji vedli.

Francie sice neuspěla při čtyřminutovém vyloučení Stase, ale v 53. minutě překvapil ránou z levé strany Lalandea Bellemare a vyrovnal. Domácí mohli zápas ztratil, když při Manavianově trestu trefil tyč Linglet a Huetovi pomohla tyč i v nastavení při vyloučení Fleuryho. Ve čtvrté sérii rozstřelu rozhodl Stéphane Da Costa, který proměnil i svůj druhý pokus. O play off budou Francouzi dále bojovat v neděli proti Česku a v pondělí proti Slovinsku.