MS v hokeji: Švýcaři zaskočili Kanadu, dvakrát se trefil Herzog. Vyhráli i Němci

22:30aktualizováno  23:52
KOLÍN NAD RÝNEM/PRAHA - Švýcarští hokejisté dokázali jako první na letošním mistrovství světa porazit největšího favorita z Kanady. I když prohrávali 0:2, ve třetí části dokázali srovnat a Fabrice Herzog v prodloužení rozhodl. Němci s čerstvou posilou Leonem Draisaitlem v sestavě se po výhře 4:1 nad Itálií bodově dotáhli na čtvrté Lotyše, Italové jsou na MS blízko sestupu.

Fabrice Herzog (uprostřed) dvěma góly skolil Kanadu. foto: ČTK

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Německo - Itálie 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Ehrhoff (Draisaitl), 19. Plachta (D. Seidenberg, Kahun), 23. Y. Seidenberg (Hördler), 26. Kahun (Y. Seidenberg) - 5. M. Marchetti (S. Kostner, S. Marchetti). Rozhodčí: Reneau (USA), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 18 712.

Skupina B (Paříž):

Kanada - Švýcarsko 2:3 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Ch. Lee, Konecny) - 47. Herzog (Praplan, Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Untersander, Ambühl). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Salonen (Fin.) - Leermakers (Niz.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 12 932.

Obhájce titulu i přes porážku stále vládne skupině B o dva body před svým dnešním sokem, třetí jsou o bod za Švýcarskem Češi.

Kanaďané rychle vedli po trefách Ryana O’Reillyho a Mitche Marnera, ale mezi 47. a 50 minutou smazali ztrátu Fabrice Herzog a Vincent Praplan. Vítěznou trefu si připsal v čase 63:40 po sebevědomém průniku opět Herzog, pro něhož to byly první góly na světovém šampionátu v kariéře.

„Bojovali jsme a věřili celý zápas. Snažili jsme se o častou střelbu a nakonec to tam spadlo. Měli jsme i trochu štěstí, ale to není důležité. Klíčová je výhra,“ řekl švýcarský útočník Andres Ambühl oficiálnímu webu MS.

Kanaďané vstoupili do utkání aktivně. Girouxův pokus ještě Hiller kryl, ale v páté minutě při Hollensteinově vyloučení už švýcarský gólman kapituloval. Nadvakrát jej zblízka překonal O’Reilly. Za 126 vteřin překonal Hillera bekhendem Marner a do švýcarské branky se postavil Genoni.

Kanada měl nadále v úvodním dějství převahu, ale Genoni si poradil i s Girouxovou ránou. Švýcaři se neprosadili při Demersově vyloučení, sami se ubránili na přelomu první a druhé třetiny při Schäppiho trestu. V 27. minutě zakončoval do odkryté branky Simmonds, ale zvýšení náskoku Kanady zabránil obránce Marti, který stihl hokejkou srazit puk na tyč.

Švýcaři byli ve druhém dějství už nebezpečnější, ale Pickard jejich pokusy spolehlivě kryl. O čisté konto nepřišel ani při Marnerově pobytu na trestné lavici. Neprůstřelný ale zůstával v utkání i Genoni a favoritovi se nedařilo pojistit náskok.

V 47. minutě při Mathesonově vyloučení se už dočkali Švýcaři, když Pickarda překonal bekhendovým pokusem Herzog. Za tři minuty bylo vyrovnáno. Praplanovo nahození z pravé strany od mantinelu si nešťastně srazil do branky kanadský gólman. V závěru základní hrací doby se nejdříve ubránili při Kukanově vyloučení Švýcaři a pak po MacKinnonově faulu i Kanaďané.

V nastavení zápas rozhodl Herzog, který se parádně uvolnil přes Leeho a bekhendem zamířil nad Pickardovu vyrážečku. „Oni se nevzdali. My jsme trošku v zápase vypadli z rytmu. Měli jsme víc střílet. Dali jsme jim šanci, aby se vrátili do zápasu, a oni toho využili,“ prohlásil kanadský forvard Travis Konecny.

Hvězdný Draisaitl hned pomohl asistencí

Hokejisté domácího Německa přiživili naděje na postup ze skupiny A do čtvrtfinále mistrovství světa. V Kolíně nad Rýnem porazili v sestavě s hvězdným útočníkem Leonem Draisaitlem, který mužstvo posílil po vyřazení Edmontonu z bojů o Stanley Cup, Itálii 4:1 a v tabulce se bodově dotáhli na čtvrté Lotyšsko. Italové s jediným bodem na kontě jsou naopak blízko sestupu.

Přesto ještě mohou mezi elitou setrvat. Čtyřbodoví Dánové a Slováci na pozicích před nimi mají sehráno o zápas méně. Dánové jako pořadatel příštího šampionátu sestoupit nemohou, ale pokud nebudou bodovat v utkáních se Švédskem a právě Itálií a zároveň dopadnou stejně i Slováci v duelech s USA a Švédskem, na dno by se podle minitabulky propadlo Dánsko a Italové by přeskočili i Slováky. Ti by k udržení museli spoléhat na lepší bilanci v porovnání s Běloruskem, předposledním týmem skupiny B.

Draisaitl, přestože měl za sebou dlouhou cestu ze zámoří, se postavil do středu třetí útočné formace. A kromě toho, že dominoval na vhazování, předvedl již v polovině čtvrté minuty své umění, když ideálně nachystal puk pro další hvězdu německého týmu Ehrhoffa a ten šanci proměnil. Jenže domácí si vedení užívali pouhých 47 vteřin, než Michele Marchetti vyrovnal. Němce to ale z nastoupené cesty nevykolejilo, a když v 19. minutě využil přesilovku Plachta, byli zpátky ve vedení.

Švýcaři se radují z branky do sítě favorizované Kanady.
Německý hokejista Christian Ehrhoff (vlevo) slaví branku, na kterou mu nahrál...

Ve druhém dějství Němci zápas definitivně rozhodli a povedlo se jim to hned v prvních minutách. Po rychlé předávce puku zvýšil Yannic Seidenberg na 3:1 a výsledek dokonal po 26 odehraných minutách Kahun, jenž gólem ukončil závar v italském brankovišti. Když pak Italům nepřiřklo snížení video, bylo zřejmé, že Němci si výhru vzít nenechají.

Podle toho také vypadala třetí třetina, v níž oba týmy především šetřily síly. I proto se 18 712 diváků další branky nedočkalo.