Postup se vzdálil. Čeští házenkáři prohráli na šampionátu i s Egyptem

16:52aktualizováno  22:17
DAUHÁ (Od našeho zpravodaje) - Česká házenkářská reprezentace stále čeká na první body na světovém šampionátu, prohrála i třetí utkání, s Egyptem podlehla 24:27. Aby Češi na turnaji v Kataru postoupili ze skupiny, musí v posledních dvou duelech zdolat nejprve ve čtvrtek silný Island a poté i v sobotu Alžírsko - ale ani to nemusí stačit.

Filip Jícha (vpravo) během utkání MS s Egyptem. foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Bylo to zatím jednoznačně nejdramatičtější vystoupení, ovšem zase bez bodu. Rozhodla o tom následující kombinace: příliš mnoho neproměněných šancí, bídná hra v početní převaze a velký rozdíl ve výkonu gólmanů.

„Rozhodla naše koncovka. Věděli jsme, jakým způsobem se bude zápas ubírat, ale střelba nás zradila. Když se ve druhém poločase lámal chleba, neproměnili jsme několik šancí a dali několik tyčí, což rozhodlo. Nedokázali jsme si vzít zpátky psychologickou výhodu,“ řekl Filip Jícha.

Očekávaná invaze egyptských fanoušků se konala, v prostorné a luxusní hale Al Sadd postupem času ubývalo volných míst a házenkářští příznivci z Afriky o sobě v zaplněné aréně dávali hlasitě a neustále vědět: atmosféra už bylo důstojná světového šampionátu.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

Za Česko byl na hřišti od první minut Filip Jícha a základní sestava už byla konečně podobná té, v níž se házenkáři po celou dobu na MS připravovali: v brance Štochl, zleva Motl, Jícha, Babák, Linhart, Jurka a na pivotu Petrovský, do obrany pak chodili „tvrdit muziku“ Szymanski a Horák.

A právě Jícha, kterého do úvodních dvou duelů nepustily horečky a střevní potíže, rychle ukázal, co umí: v 1. minutě po krásné individuální akci poslal Česko do vedení.

Zlepšení proti poslednímu zápasu se Švédy, který skončil debaklem 22:36? Štochlovi se v úvodu několikrát zadařilo, chytil i sedmičku Egypta. Jenže na druhé straně zářil ještě mnohem víc s číslem 88 egyptský brankář Handawy, zlikvidoval několik vyložených šancí - a soupeř otočil na 3:5.

Po koncentrovaném úvodu si tak trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš za tohoto stavu ve 13. minutě vzali oddechový čas na zkonsolidování mužstva. Egypt v té době získal tříbrankový náskok; Češi sice měli šance na stažení, ale několikrát situace nevyřešili dobře, to je spolu se zákroky Handawyho sráželo.

Poločasové manko tak znělo 10:13.

Oproti soubojům s Francií a Švédy to byl pořád příznivější stav, avšak proti kvalitativně rozdílnému soupeři. Obrana se zlepšila, ovšem na útočné polovině byla česká úspěšnost nedostatečná. Těch šancí, ujalo se jen 10 z 21 střel...

Ovšem úvod druhé půle, to bylo něco! Naopak stačily tři rány, aby bylo srovnáno: Jurka, Zdráhala ze sedmičky a kapitán Jícha z trháku srovnali. Přesně to Češi potřebovali.

Český házenkář Filip Jícha.
Filip Jícha (vpravo) během utkání MS s Egyptem.
Trenér Daniel Kubeš a jeho svěřenci.
Momentka z utkání Česko - Egypt. Do útoku se probíjí Filip Jícha.

Do vedení mohli jít už v 36. minutě, Zdráhala ještě sedmičku neproměnil - a tady se zápas definitivně zlomil ku špatnému konci. Češi hráli katastrofálně přesilovky, asi nejlepší muž utkání Handawy sbíral zákroky a platná nebyla ani střelecká snaha Jíchy a jeho dvě nádherné rány za sebou.

Dalším kazem jsou zatím bohužel výkony brankářů. Ani jeden ze zkušeného dua Štochl, Galia týmu v klíčových momentech nedokázal pomoci nadstandardním zákrokem. Oproti Handawymu to byl rozdíl třídy.

Další český time-out deset minut před koncem přinesl ještě poslední pokus o změnu vedoucí k bodovému zisku. Nestačilo to na víc než na snížení rozdílu na dvoubrankový. Když ale Zdráhala trefil v náskoku tyč, bylo rozhodnuto.