Šlesingr s Moravcem v první desítce, Vítková se ve sprintu trápila

13:58aktualizováno  18:42
KONTIOLAHTI (Od našeho zpravodaje) - Další medaili nepřidali, přesto mají za sebou čeští biatlonisté na mistrovství světa velmi povedený sprint. Nejlepší z nich byl výborně běžící Michal Šlesingr, který skončil sedmý. Slušně zajel i devátý Ondřej Moravec. Ženám naopak obtížné podmínky nevyhovovaly: nejlepší z nich byla 18. Veronika Vítková.

Dobíjení. Šlesingr během sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Druhý nejrychlejší byl na svém úseku ve čtvrteční smíšené štafetě, druhý nejrychlejší byl i ve sprintu, předčil ho jen vítězný Johannes Bö. Šlesingr si, zdá se, přivezl do finského Kontiolahti skvělou běžeckou formu.

V sobotním sprintu mu ji trochu pokazily dvě chyby na střelnici, kvůli nim mu unikla medaile. Nezvládl se poprat s větrnými poryvy, které trápily biatlonisty na střelnici. „Ale ve finále to dopadlo ještě velmi slušně,“ říkal Šlesingr v rozhovoru pro Českou televizi.

Velmi nadějně vypadal závod pro Moravce. Na první položce zastřílel čistě, odjížděl na třetím místě. Jenže druhý běžecký okruh mu tolik nevyšel. A jednu chybu přidal i na druhé střelbě. Přesto se znovu vešel do elitní desítky.

„A každé umístění do desítky je dobré,“ hodnotil. „Ta rána mimo mě mrzí, je jí škoda. Ale zaplaťpánbůh, že jich nebylo víc.“

Mužský sprint na MS v Kontiolahti vyhrál Johannes Bö.
Stupně vítězů po závodě mužů. Zleva: Nathan Smith, Johannes Bö, Tarjei Bö.

Koneckonců, nebyl sám, kdo chyboval. Velký favorit Martin Fourcade energicky vyrazil do závodu, první položku vyčistil, jenže na druhé přišel propadák - tři rány mimo. A Simon Schempp, lídr sprintu ve Světovém poháru, udělal dokonce sedm chyb!

O to více vyniknul výkon Jaroslava Soukupa. Loni byl v Soči ve sprintu bronzový, v letošní sezoně se ale střelecky hodně trápil, zejména na stojce. Na vrchol sezony však načasoval formu dobře - obě položky vyčistil a v cíli byl jedenáctý. „Velká spokojenost,“ těšilo ho.

Za prvním Johannesem Bö se překvapivě umístil Kanaďan Nathan Smith, třetí byl starší bratr vítěze Tarjei Bö.

Medailisté mají výtečnou pozici do nedělního stíhacího závodu. Slušné vyhlídky však mají i Češi. „Na třetí místo chybí tak půl rány. Prakticky vůbec nic. Můžou se stát velké věci,“ tuší Moravec.

Biatlonistkám se nevedlo střelecky

„Je to pro mě určitě zklamání. Hlavně kvůli střelbě. Na trati jsem se cítila celkem slušně, ale při střelbě vestoje přišel poryv a odfouklo mě to,“ postěžovala si Vítková v rozhovoru pro Českou televizi.

A její vzdálený strýc Zdeněk Vítek, trenér žen, říkal: „Byla to větrná loterie. A bohužel se nám to nepovedlo.“ Vítková udělala celkem čtyři chyby a skončila patnáctá, Gabriela Soukalová tři a byla osmnáctá. Zlato získala Marie Dorinová Habertová z Francie.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - sprint

Muži (10 km): 1. J. Bö (Nor.) 24:12,8 (1 trestný okruh), 2. Smith (Kan.) -12,1 (1), 3. T. Bö (Nor.) -25,3 (0), 4. S. Fourcade (Fr.) -29,5 (1), 5. Lesser (Něm.) -30,3 (1), 6. Garaničev (Rus.) -35,6 (2), 7. Šlesingr -36,1 (2), 8. Iliev (Bulh.) -40,2 (1), 9. Moravec (ČR) -43,9 (1), 10. Doll (Něm.) -46,5 (2), 11. Soukup (ČR) -49,6 (0), ...59. Krčmář (ČR) -2:46,6 (5).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 25 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 806 b., 2. Šipulin (Rus.) 707, 3. Schempp (Něm.) 699, 4. Fak (Slovin.) 675, 5. J. Bö 612, 6. Garaničev 543, 7. Moravec 498, ...10. Šlesingr 446, 42. Soukup 111, 45. Krčmář 99, 67. Krupčík (ČR) 28.

Ženy (7,5 km): 1. Dorinová-Habertová (Fr.) 22:16,8 (1), 2. Nowakowská-Ziemniaková (Pol.) -9,6 (0), 3. Valj Semerenková (Ukr.) -19,7 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -29,1 (3), 5. Guziková (Pol.) -39,7 (1), 6. Šumilovová (Rus.) -48,8 (2), 7. Gwizdoňová (Pol.) -51,8 (2), 8. Maliová (Slovin.) -1:01,9 (1), 9. Abramovová (Ukr.) -1:03,0 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:09,8 (2), ...15. Vítková -1:22,5 (4), 18. Soukalová -1:40,3 (3), 66. Landová -3:27,5 (6), 74. Puskarčíková (všechny ČR) -3:44,9 (5).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 25 závodů): 1. Domračevová (Běl.) 853, 2. Mäkäräinenová (Fin.) 833, 3. Valj Semerenková 658, 4. Vítková 646, 5. Hildebrandová 584, 6. Wiererová (It.) 563, 7. Soukalová 512, ...38. Puskarčíková 143, 46. Landová 112, 71. Tomešová (ČR) 22.