Bank skončil po životní jízdě na MS ve sjezdu sedmý, vyhrál Küng

20:37aktualizováno  21:28
BEAVER CREEK/PRAHA - Ondřej Bank obsadil na mistrovství světa v Beaver Creeku senzační sedmé místo ve sjezdu. Ztratil pouhých 56 setin na nečekaného vítěze Patricka Künga ze Švýcarska, který vybojoval první medaili z MS v kariéře. Druhý skončil Američan Travis Ganong s mankem 24 setin a získal rovněž premiérovou medaili z MS, třetí byl další švýcarský závodník Beat Feuz. Od medaile Banka dělilo 25 setin.

Český lyžař Ondřej Bank. foto: Reuters

Bank předvedl životní jízdu. Hned na prvním mezičasu byl druhý, na celé trati potom neudělal žádnou větší chybu a neustále byl ve hře o medaili. S výjimkou pátého a šestého místa z kombinací vybojoval svůj jasně nejlepší výsledek na MS.

Jeho dosavadním maximem ve sjezdu bylo 21. místo před čtyřmi roky v Ga-Pa. Na olympijských hrách v Soči byl v královské disciplíně 20., ve Světovém poháru byl nejvýš letos ve Wengenu devátý.

V Beaver Creeku získal mnoho cenných skalpů. Až za ním skončili mimo jiné vítěz super-G Hannes Reichelt z Rakouska i jeho krajan Matthias Mayer, silní Švýcaři Carlo Janka a Didier Defago, jasně nejlepší sjezdař sezony Kjetil Jansrud z Norska či Francouz Adrien Theaux, bronzový medailista ze superobřího slalomu.

„Já moc navenek prožívat euforii neumím, ale uvnitř schovaná je. A slušná,“ řekl Bank Českému rozhlasu. „Byl to nádherný závod, úžasná trať, já to tady mám strašně rád, paráda,“ radoval se. V hlasu ale bylo znát, že v podobný úspěch věřil.

„Bylo to o kousek. Doufal jsem, když se mi to všechno povede ťip ťop, tak medaile byla možná, na posledním mezičasu jsem byl nadosah. Ale to je lyžování a sedmička je nádherná, užívám si to,“ prohlásil.

Ondřej Bank v Kitzbühelu.
Český lyžař Ondřej Bank letí na trati ve švýcarském Wengenu, kde vybojoval...
Ondřej Bank
Ondřej Bank po druhé jízdě v obřím slalomu

Pětadvacet setin sekundy je na skoro dvouminutové trati takřka nic. Pár metrů. „To jsou drobné věci. Celou trať jsem zvládl velmi slušně, jak jsem si to analyzoval, ale občas se tam přihodí drobné věci, třeba když skočím na skoku dál, nestihnu se pořádně včas zabalit, nejsem tak aktivní,“ vypočítal. „Ale jak jezdím ten sjezd častěji, tak to tam je automatický a baví mě to,“ konstatoval.

Bank se postaral o nejlepší výsledek českého lyžaře ve sjezdu v historii a závod může brát kromě jiného i jako velmi dobrý a nadějný trénink na nedělní sjezd do kombinace, kde má největší šanci na medaili. V aktuální sezoně byl v této disciplíně v Kitzbühelu třetí.

„Ale těch lidí je hodně. Dnes všichni favoriti propadli, udělali malé chybičky a to se klidně může stát komukoli zítra, i mně,“ upozornil Bank. Chvíli mluvil o tom, že musí zvolit vhodnou taktiku, ale hned se opravil.

„Musím jet naplno. Dá se jet jistější stopa, ne tolik na riziko, ale mně se to hodněkrát vymstilo, takže pojedu na vítězství a uvidíme, co z toho bude,“ řekl. Za velkého favorita považuje Alexise Pinturaulta z Francie. „Má to skoro v kapse, já se snad budu prát o ten zbytek,“ věřil Bank.

Operace? Žádný problém. Svindal září dál

Jednatřicetiletý Küng, sedmý ze sjezdu na MS ve Schladmingu před dvěma lety, nabral nahoře na rovinaté trati úchvatnou rychlost, a i když dělal drobné chyby, nezpomalil a udržel náskok až do cíle rovnoměrnou jízdou. Ve Světovém poháru vyhrál dosud jediný sjezd, loni ve Wengenu.

Jansrud prožívá smolný šampionát. Ve čtvrtečním super-G byl o tři setiny čtvrtý, a i když letos vyhrál tři sjezdy, v nejdůležitějším závodě sezony obsadil až 15. místo. Naopak další nevídaný výkon předvedl Nor Aksel Lund Svindal, který byl šestý stejně jako v super-G, byť v říjnu podstoupil operaci přetržené Achillovy šlachy.

Ve čtvrtek mu chybělo na medaili třináct setin, nyní čtrnáct. Bank za ním zaostal o jedenáct setin. Do časového rozmezí jedné sekundy se vešlo prvních patnáct závodníků.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA)

Muži - sjezd: 1. Küng (Švýc.) 1:43,18, 2. Ganong (USA) -0,24, 3. Feuz (Švýc.) -0,31, 4. Nyman (USA) -0,34, 5. Fayed (Fr.) -0,39, 6. Svindal (Nor.) -0,45, 7. Bank (ČR) -0,56, 8. Theaux (Fr.) -0,63, 9. Weibrecht (USA) a Janka (Švýc.) oba -0,67.