Čeští junioři zvládli na MS federální derby se Slovenskem. Skóroval i Pastrňák

12:50aktualizováno  17:19
HELSINKI - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa hráčů do 20 let v Helsinkách v základní skupině B Slovensko 2:0 a mají nakročeno do čtvrtfinále play off. Derby rozhodl útočník David Pastrňák přesilovkovou trefou ze 37. minuty, ve třetí třetině přidal druhý gól další forvard Dominik Lakatoš. Čisté konto vychytal díky 18 úspěšným zákrokům brankář Vítek Vaněček.

Čeští hokejisté se radují ze vstřelené branky. foto: Reuters

Očekávanou posilu v podobě Pastrňáka, jenž má v Bostonu na kontě 56 odehraných zápasů v NHL, zařadili trenéři do první útočné formace místo zraněného Zachy.

První možnost po oboustranně opatrné pětiminutovce měl ale bek Sklenička, jenže z dobré pozice minul.

Očima trenéra Jakuba Petra

„Slovensku pomohlo včerejší vítězství s Bělorusy. Spadlo to z nich a dnes byli organizovanější. Můžeme být rádi, že neproměnili své brejky, v tom jsou velmi silní. V první třetině jsme byli spokojení, ve druhé části bych našel rezervy. Poté následoval ostřejší proslov, byť jsme vedli po gólu Davida Pastrňáka.“

Favorizovaný český tým si pak zahrál přesilovku, v níž měl strážce slovenské branky Húska práci až v samém závěru při dorážce Špačka, jemuž ale rána ideálně nesedla a skončila na tyči, Šoustal poté minul kotouč. Před přestávkou ještě prověřil Húskovu pozornost bekhendem Kaše.

Brzy po návratu ze šaten nechala česká defenziva před Vaněčkem zcela zapomenutého Milého, ten to však nedokázal využít.

Slováci byli ale i poté nebezpeční, ve 26. minutě si Jarošova střela v přesilovce našla skrze několik hráčů cestu až za Vaněčkova záda, jeho záchranou byla tyč.

Ve 37. minutě byl blízko vedoucí trefě Bondra, který se při oslabení prosadil proti dvěma českým hráčům, ale ztroskotal na Vaněčkovi.

Vzápětí na druhé straně zkusil štěstí na ledě čím dál více patrnější Pastrňák a parádní ranou zápěstím přesně k tyči otevřel skóre.

Čeští mladíci zůstávali i přes těsné vedení aktivnější směrem dopředu, přesto musel ve 47. minutě řešit hodně ošemetnou situaci Vaněček, ale uhájil čisté konto.

BITVA NA BRANKOVIŠTI. Dominik Lakatoš atakuje slovenského brankáře Adama Húsku.
NÁRAZ. Slovák Ladislav Romančík namasíroval na hrazení Jana Ordoše.

Po polovině třetí části přišla důležitá pojistka v podobě šťastné Lakatošovy trefy. Hronkovu ránu dokázal Húska vyrazit, dojíždějící Lakatoš zasáhl puk bruslí, od níž se odrazil do brusle slovenského obránce Černáka a skončil v brance. Regulérnost zásahu potvrdil i videorozhodčí.

Stav 2:0 už se přes šance na obou stranách nezměnil. Slováky mohl sice brzy vrátit do hry Šiška, jenže povedenou individuální akci zakončil střelou mimo tyče.

Česko - Slovensko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Pastrňák (Zbořil, D. Kaše), 52. Lakatoš (Hronek). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Rantala (Fin.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 8998.

Sestava ČR: Vaněček - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš - Pastrňák, Špaček, Smejkal - F. Chlapík, Lakatoš, D. Kaše - Stránský, Veselý, Tomášek - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.